Harry Potter Tiyatro Oyunu ile Geri Dönüyor! Harry Potter ve Lanetli Çocuk

J.K. Rowling

Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın (Daha sonra Amerikan okuyucuları için Büyülü Taş olarak değiştirildi) İngiltere’de yayınlanmasının 18. yıldönümü geçenlerde hayranlar tarafından kutlanmıştı. Yani kitabı ilk eline alarak büyülü dünyaya adım atan çocuklar bugün yetişkinler. J.K. Rowling’in büyük haberi vermek için o günü seçmesi tesadüf değil. Bir HARRY POTTER OYUNU! Harry hakkında yeni bir hikaye ve üstelik bu yeni kitabının bir ön gösterimi de değil.


Bütün bunların haberi Rowling’in twitter hesabında oyunu duyurmasıyla başladı. Oyunun adı Harry Potter and the Cursed Child, yani Harry Potter ve Lanetli Çocuk. Bu yeni hikayenin bir kitabı olmayacak.
“Kaçınılmaz (ve haklı olarak!) sorulan soruya yanıtlayayım: Lanetli Çocuk neden yeni bir kitap değil? Seyirciler izlediklerinde takdir edecekler ki bu hikaye için en uygun yöntem bu.” Rowling’in twitterda attığı tweet böyle. (Elbette tiyatronun kitaplardan daha pahalı olduğunu söyleyen hayranlar buna karşı çıkacaktır.) Rowling’in ortakları arasında TV ve oyun yazarı Jack Thorne ve Broadway yapımı Once’da Tony ödülünü alan yönetmen John Tiffany. Yapımcı Sonia Friedman ise West end ve Broadway’den tecrübeli biri, Noises Off’tan tutun The Book of Mormon’a kadar her şeyde parmağı var. Colin Callender’ın Playground Entertaintment’ı da yapımcılar arasında.

“Yıllarca Harry’nin hikayesini genişletmek için sayısız teklif aldım, ama Jack, John ve Sonia Friedman tam bir rüya takımı!” ~J.K. Rowling

Harry Potter ve Lanetli Çocuk’un müzikal olmasını beklemek belki çok fazla olur (Quidditch maçını bir dans savaşı olarak görmek fena olmaz mıydı?) ama tam bir felaket olmasındansa bir Broadway transferi oldukça makul görünüyor. İşin içinde Harry Poter varsa bunun sadece İngiltere ile sınırlı kalmayacağından emin olabiliriz ve Harry’i oynayacak, Broadway tecrübesi olan bir Amerikalı tanıyoruz. Aşağıdaki videoda, gayri resmi, hayran yapımı ve parodi olan bir Potter müzikalini izleyebilirsiniz.

Yapım hakkında bilgiler şimdilik bu kadar. Yine de Daily Mail’in açıkladığına göre, oyunda Lily Evans Potter ve James Potter’ın (Harry’nin ailesi), Voldemort tarafından öldürülüp bebek Harry’i Lily’nin kız kardeşi Petunia, onun kocası kötü kalpli Vernon ve onların şımarık çocuğu Dudley ile birlikte oldukça sefil şartlar büyütülmesinden önce Harry’nin ailesine ne oldu sorusunu derinlemesine öğrenebiliriz. Gelecek sene bu zamanlarda oyunun oynanması planlanıyor.


Kaynak

Vanity Fair

Polgon

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.