Hitler’e Göbek Atan Ajan Dansözümüz: Emine Adalet Pee

Kadın dansöz ve ajan denince Mata Hari’yi bilmeyen yoktur. Bizim Mata Hari’miz de 1910 İstanbul doğumlu Emine Adalet Pee’dir. Kendisi hakkında arşivlerde yeterli görsel vs. bulunmamasına rağmen biraz araştırıldığında ilginç bir hayat hikayesi olduğu ve de cumhuriyet döneminde vatana hizmet eden bir dansçı olduğu bariz ortadadır.

Ortaokul yıllarında sahne ile tanışır.
14 yaşında ise Almanya’ya yerleşir ve dans etmeye burada da devam eder. Bu sırada amcasının eşinin kardeşi olan Henry Pee ile evlenir ve soyadını alır.
Almanya’da ünlü bir dansçı haline gelir.
 
Bir akşam yine dans gösterisi için sahnedeyken iki Nazi subayı kendisine gelip Hitler’in propoganda bakanı olan Goebbels’in kendisini görmek istediğini söylerler.
Adalet bu teklifi korkarak da olsa kabul eder..
 
Ve kendini Goebbels’in malikanesinde bulur. Burada Goebbels kendisine Almanlar için casusluk yapmasını teklif eder ancak Adalet bu teklifi düşüneceğini söyleyerek oradan ayrılır.
1942 yılına kadar Ankara’ya istihbarat sağlar..
 
Almanlar için casusluk yapmayı reddeden Adalet kocasının öldüğü yıla kadar Almanya’dan Türkiye’ye bilgi sızdırma işine devam eder. 1942 yılında Türkiye’ye döner ancak çok fazla kalmaz.
Hitler’in yaveri Freglayr ile yakın ilişkileri işine yarar.

Bu yakınlık sayesinde Hitler’e özel dans eden bir sanatçı olarak Hitler’e yakınlaşacaktır ancak o sadece bir dansöz değil aynı zamanda MAH (Milli Amale Hizmet)’in yani cumhuriyetin ilk MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI’nın bir casusudur.
Almanların Paris’i işgal edeceğini Ankara’ya haber verir.
Bu bilgi dönem için çok önemlidir çünkü kimse Almanların Paris’i işgal edeceğini aklından dahi geçirmemektedir. Türkiye Paris’teki Türk vatandaşlarını çağırıp zarar görmemelerini sağlar.
Hatta çevresindekilere Atatürk kendisini sahne başarısından ötürü yanağından öptüğü için bir hafta boyunca yanağını yıkamadığını söylemiştir.
Sanat hayatına 70 yaşına kadar devam eder.
Yanık Kaval, Uçuruma Doğru, Deniz Kızı gibi filmlerde oynamıştır.
Zeki Müren kendisine hayrandır.
 
Sık sık Emine Adalet’i izlemeye giden Zeki Müren’in “O’na aşık olanlardan biriydim” dediği söylenmektedir. Zor bir hayatı olan Emine Adalet yıllarca Beyoğlu’ndaki eğlence mekanlarında sahne almıştır.
1985 yılında Darülaceze’de yapayalnız ölür.
Ancak bir kaç ömüre sığmayacak olan anıları da onunla birliktedir..

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.