İbrahim Kalın’dan Fransa’ya Sert Tepki…

Son dakika bilgisine göre; Fransa’nın YPG ile ilgili yaptığı skandal açıklamaya Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın’dan tepki geldi. Kalın, Fransa’nın YPG açıklamasına yönelik olarak, “Müttefik ülkeler teröre karşı net tavır sergilemeli” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Türkiye’nin, SDG adı altında kendini meşrulaştırmaya çalışan PKK/PYD/YPG ile ilgili duruşu açık ve nettir. Türkiye ile bu tür terör yapılanmaları arasında ‘diyalog, temas, arabuluculuk’ gibi ciddiyetten uzak yaklaşımları reddediyoruz” dedi. Kalın, “Dost ve müttefik kabul ettiğimiz ülkeler, terörün her türüne karşı açık ve net bir tavır sergilemelidir” diye konuştu.

Kalın, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin SDG adı altında kendini meşrulaştırmaya çalışan PKK/PYD/YPG ile ilgili duruşu açık ve nettir. Türkiye ile bu tür terör yapılanmaları arasında ‘diyalog, temas, arabuluculuk’ gibi ciddiyetten uzak yaklaşımları reddediyoruz. Terör yapılanmalarını meşrulaştırmak anlamına gelecek adımlar atmak yerine dost ve müttefik kabul ettiğimiz ülkeler terörün her türüne karşı açık ve net bir tavır sergilemelidir. Farklı isim ve kılıflar terör örgütünün kimliğini gizleyemez” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Fransa Menbiç’e asker göndermeye hazırlanıyor. Fransız askerlerinin bölgedeki Amerikan birlikleriyle koordinasyon içinde hareket edeceği belirtiliyor.

Fransa cumhurbaşkanı Macron yaptığı açıklamada terör örgütü YPG’ye destek garantisi verdiklerini belirterek, “DSG Türkiye arasında arabulucu olabiliriz. Fransa ABD ile anlaştı, Menbiç’e asker gönderecek” demişti.

Macron, beş gün önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir telefon görüşmesi yapmış ve Afrin’deki durumdan endişe duyduğunu iletmişti. Görüşme sonrasında Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, “Macron, sivillerin insani yardıma tam erişiminin sağlanması ve önceliğin tamamen Fransa için ulusal güvenlik sorunu olan DEAŞ’a karşı mücadeleye verilmesi gerektiğinin altını çizdi” denilmişti. Cumhurbaşkanlığı kaynakları ise Erdoğan’ın görüşmede, Afrin konusunda yapılan temelsiz açıklamalardan duyduğu rahatsızlığı dile getirdiğini belirtmişlerdi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.