İŞİD Bir Diğer Adıyla DAEŞ Nasıl Kuruldu?, Kökenleri Neler?

İŞİD Ve DAEŞ Olarak Bilinen Terör Örgütünün Kökenleri Nedir ? Nasıl Oluştu, Nasıl kuruldu ?

Irak ve Şam İslam Devleti (Arapça: الدولة الإسلامية ed-Devlet’ül İslâmiyye), ya da 2014’ten itibaren kendi verdikleri isimle İslam Devleti, kısaca IŞİD (Arapça: الدولة الاسلامية في العراق والشام, ed-Devlet’ül İslâmiyye fi’l Irak ve’ş Şam), Ağırlıklı olarak Irak ve Suriye’de etkinlik gösteren, bu bölgede hilafet devleti kurmak amacıyla güvenlik güçlerine ve sivillere karşı eylemler yapan yasa dışı, silahlı ve ele geçirdiği topraklardaki meşruluğu hiçbir ülke tarafından tanınmayan Selefi cihatçı örgüt. Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler ile aralarında ABD, Türkiye, Suudi Arabistan, Kanada’nın da bulunduğu pek çok ülke tarafından terör örgütü olarak tanınmaktadır.

daeş nedir işid nedir
İşid daeş kimdir

Eski adının Arapçadaki kısaltmasının (داعش, Arapça telaffuzu: Da’iş)okunuşunun Latinizasyonu olan Daeşya da Deaş adlarıyla da bilinir (kısaltma değil, kısaltmanın okunuşu olduğundan küçük harfle yazılması gerekse de, büyük harfle yazılışı da kullanılmaktadır). Petrol kaynaklarına yakınlığı nedeniyle dünyanın en zengin yasa dışı silahlı örgütleri arasında sayılmaktadır. Irak Savaşı’nın ilk yıllarında kurulan ve 2004 yılında el-Kaide’ye bağlılığını ilan eden örgüt bir süre sonra Irak el-Kaidesi adını aldı. Şubat 2014’te, sekiz aylık uzun bir güç mücadelesinden sonra, el-Kaide IŞİD ile bütün bağlarını kestiğini duyurdu.

Örgüt genelde Sünnî topluluklar olmak üzere Mücahidîn Şûra Konseyi, el-Kaide, Ceyş el-Fatihin, Cund es-Sahaba, Katbiyan Ensar el-Tevhid vel Sünne, Ceyş el-Tayife el-Mansure gibi farklı isyancı gruplardan oluşur ve onların desteğini alır.

Irak Savaşı’nın yoğun olarak yaşandığı dönemlerde, Irak’ın Anbar, Nineve, Diyala, Babil, Kerkük ve Selahaddin, Musul illerinde çok büyük etkinlik gösterdi. Bakuba’yı başkent ilan etti. Halen devam eden Suriye İç Savaşı’nda Suriye’nin Humus[39], Rakka ve Halep bölgelerinde, Libya’da ise Bingazi ve Sirte bölgelerinde varlık göstermektedir.

İslam Devleti, binlerce sivil Iraklı, Irak hükümet üyeleri ve onların uluslararası müttefiklerinin ölümlerinden sorumlu tutulmaktadır. Irak Savaşı’nın son evrelerine doğru örgüt gerilemeye başladıysa da, ABD’nin Irak’tan çekilmesiyle 2012’de gücünü tekrar yenilediği ve üye sayısını iki katından fazla arttırdığı öne sürülür.

2013 yılında el-Cezire’ye sızdırılan bir mektup ve ses kaydıyla el-Kaide lideri Eymen ez-Zevahiri, bu grubun Suriye kanadını tasfiye ettiğini açıkladıysa da IŞİD emiri Ebu Bekir el-Bağdadi, bu tasfiye kararını reddettiğini ve grubun Suriye’deki operasyonlarına devam edeceğini açıkladı.[kaynak belirtilmeli] Nisan 2013 ile birlikte IŞİD, Suriye’nin kuzeyinde hızlı bir şekilde askerî güç kazanmaya başladı ve bu bölgedeki en güçlü örgütlerden biri oldu. Suriye’de etkin olduğu bölgelerde şeriat kanunlarını icraya başladı ve rakip gördükleri askerleri, yabancı gazetecileri, yardım kuruluşlarına üye insanları sürgüne gönderdi veya hapsetti.

Suriye İnsan Hakları Gözleme örgütünün raporuna göre ağustos 2014’te örgütün Suriye’deki savaşçı sayısının 50.000, Irak’ta ise 30.000 olduğu bildirildi. CIA ise Eylül 2014’te örgütün Suriye ve Irak’ta toplam 20.000 ile 31.500 arasında savaşçıya sahip olduğunu açıkladı

Kaynak

İŞİD Bir Diğer Adıyla DAEŞ Nasıl Kuruldu?, Kökenleri Neler?” üzerine bir düşünce

  • 20 Ağustos 2017 tarihinde, saat 16:01
    Kalıcı bağlantı

    BU ÖRGÜT VE BENZERLERİ islamın arkasında gizledikleri islam ise hak kitabı olup insanlığın önemini vurğuladığı bir insanı öldürmek tüm insanlığı öldürmeyi öne sürmesine rağmen nefsi müdafayı hak sayar dolayısı ile saldırmayı red eder yaşanmış yaşanacaklardan resulerin yaşamlarını kayt etiği allahın seçmiş olduğu insanlığa ışık yansıtan kitap olup aklını çalıştırmayanların pislik yağdırılacağıdır.bu örgütlerin maşa oldugunu ilgiç olan ise bu ülkelere nasıl sığındıkları hangi boşluktan faydalanmış oldukları ve bu oluşumlar dolyısıyla mustafa kemalin haklılığını bir kez daha ortaya çıkarmış ve
    gözler önüne serirmiş oluyor hak kitabı sözü olup onların dini kendilerine bizim dinimiz bize misali onların edip yaptıkları kendilerine bizi bağlamasada HAK ne ise odur.ÇOK İYİ İDRAK EDİLMELİ.HER KESİN hakkı BİLDİĞİDİR.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.