IŞİD Terör Örğütü’nün Sansasyonel Saldırısı !

Terörle mücadele, ülkemizin son yarım asırdır üzerine eğildiği en önemli konulardan bir tanesi. El-Kaide, Hizbullah gibi örgütlerle de mücadele etmiş ve ediyor olan ülkemiz şimdi yanı başında Suriye’de gün geçtikçe büyüyen ve sansasyonel saldırılarla adını dünya kamuoyuna duyuran bir terör örgütünün tehlikesi ile karşı karşıya…

IŞİD Terör Örgütü
IŞİD Terör Örgütü

IŞİD Örgütünün Tarihçesi Nedir ?

Ortadoğu’da ve Ön Asya’da çok sayıda terör örgütü mevcut. Bu örgütler yabancı ülkelerden kaynak sağlayan ve onların çıkarlarına hizmet eden elebaşlarından oluşuyor. Bunun yanı sıra Afganistan, Pakistan gibi ülkelerde CIA ajanları tarafından uyuşturucu ticaretinin organize edildiği ise artık çok bilinen bir gerçek. Bir zamanlar El-Kaide örgütüne bağlı bir oluşum olan IŞİD daha sonraları El-Kaide’den koparak kendi başına daha radikal ve daha vahşi bir terör örgütü olarak adını duyurdu. Bu örgütten kopma sebepleri tam olarak bilinmiyor olsa da mali olarak destek göremeyen IŞİD teröristlerinin başı çekerek ve kendilerine yeni kaynaklar sağlayarak koptukları söylenebilir. Bu kaynakların başında ise tabi ki zengin Suudi iş adamları ve Petrol geliyor.

Örgütün Sansasyonel Eylemleri !

Haberlerin cinayet, kan davaları, trafik kazaları ve bunun gibi bir çok trajik olaylarla dolu olduğunu, bunun da reyting getirdiğini bütün medya şirketleri biliyor. Örgütün kullandığı yöntem ise kan dondurucu ve vahşet içeren saldırılarla bu medya şirketlerinin gücünü kullanmak. Ayrıntıya inmeden bu sansasyonel saldırılardan bahsedecek olursak insan üzerinde denemedikleri işkence ve ölüm şekli olmadığını söyleyebiliriz. Binalardan atılanlar, yakılanlar ve tecavüzler tüm bu saldırı şekillerinin yanı sıra da çok sayıda insanın öldüğü Paris’te, Belçika’da ve ülkemizde gerçekleşen masum insanların hayatlarını kaybettiği saldırılar. Tüm bunlar bu terör örgütünün güçlenmesine ve adını duyurmasına yardımcı olan eylemler olarak nitelendiriliyor. Propaganda yaparak çok sayıda insanı yanlarına çeken örgütün nefretten beslenerek her geçen gün büyüdüğü, bu saldırılarında önüne geçilemediği maalesef ki çok üzücü bir gerçek. Tarihi eserlere yapılan saldırılarda insanlık adına utanç verici.

Palmira Antik Kenti
Palmira Antik Kenti

Palmira Kentinde Yaşananlar…

Turizm, çocukluğumuzdan beri bize öğretilen deyimiyle “Bacasız Fabrika” dır. Fakat gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde çeşitli nedenlerle turizm faaliyeti gerçekleştirilemiyor. Nedenlerinin en başında terör, güvensizlik ve korku faktörü büyük rol oynuyor. En kötüsü ise tarih turiziminin uğradığı geri dönüşü olamayacak saldırılar. IŞİD, ele geçirdiği bölgelerde tarihi eserlere oldukça büyük zararlar veriyor. Palmira kentinde yaşananlar bu örgütün sınır tanımadığını gözler önüne serdi. Tarihi 3 bin yıl öncesine dayanan Palmira İmparatorluğunun eserlerini ve mumyalarını parçalayan IŞİD’liler Roma döneminden kalma bir çok esere büyük hasarlar verdi veya onları yok etti. Suriye’de yer alan Palmira kenti, bu ülkenin en büyük tarihi ören yerlerinden UNESCO tarafından 1960 yılında dünya miras listesine alınan kentten gelen görüntüler ve fotoğraflar ise terörün acımasız yüzünü bir daha gösterdi. Suriye, kültürel mirasına ve eserlerine kamyonlarla saldıran IŞİD ülkemiz için ise büyük bir tehdit olmaya devam ediyor.

Palmira Kenti - IŞİD
Palmira Kenti – IŞİD

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.