Kuran Kursunda Cinsel İstismar: Kurban Kestik Kapandı

Kuran kursunda sorumlu eğitmeninin cinsel istismarına uğradığını söyleyen 11 yaşındaki erkek öğrenci başına gelenleri anlattı. Yurt müdürü kurban keserek skandalın üzerini kapatmaya çalıştı ancak olay mahkemeye taşındı.

Ankara Batı Adliyesi 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanan dava dosyasındaki iddialara göre, anne ve babası ayrılan küçük çocuk, Beypazarı’nda halasının yanında yaşamaya başladı.

Hürriyet’in haberine göre halası G.Ç., çocuğu ilçede bulunan yatılı Kuran kursuna verdi. Olay tarihinde 11 yaşında olan çocuk, 2013 yılında yurtta öğretmen Ali K.’nın cinsel istismarına uğradı.

Olayı duyan yurtta kalan diğer bir öğrenci M.A., ile yurdun aşçısı Ş.K., durumu yurt müdürü Asalettin A.’ya iletti. Müdür Asalettin A., “Kurban kestik, olay kapandı” yanıtını verdi.

Olaydan hala G.Ç. de haberdar oldu ancak müdür Asalletin A., ile sanık Ali K., halanın olayı kimseye anlatmaması için baskı yaptı.

PEDAGOG: ÇOCUĞA İTİBAR EDİLMELİ

İstismarı duyan baba C.O., olayı, iki yıl sonra yanına aldığı oğlunun davranışlarından şüphelenince öğrendi. Babanın şikâyeti üzerine savcılık soruşturma başlattı. Olaydan iki yıl sonra Ekim 2015’te hazırlanan hastane raporunda istismara ilişkin “bir bulguya rastlanmadığı” belirtildi.

Ancak pedagogların çocukla konuşarak hazırladığı raporda, “Çocuğun anlatımlarının tutarlı olduğu ve beyanlarına, itibar edilmesi gerektiği” vurgulandı.

Adli kontrol şartıyla serbest kalan sanık geçen hafta yapılan duruşmada suçlamaları kabul etmedi. Duruşma karar için ertelendi.

Yurt Müdürü Asalettin A. ifadesinde “Suçlamaları kabul etmiyorum. Sanık ile tanıklar arasında geçimsizlik vardı. Bu olay yurt müdürlüğümüze kurulmuş bir kumpastır” derken, yurtta kalan diğer bir tanık M.A. ise şu ifadeleri kullandı:

“Bir gün yurtta tartışırken, sanığa “ben tecavüzcülerle konuşmam” dedim. Sanık sadece gülümsedi, yanıt vermedi. Yurt müdürü Asalettin A. da yanımızdaydı, “Benim haberim var, gerekeni yaptık” dedi. Ben de ‘Neden hâlâ bu adam burada duruyor’ dedim. Müdür, ‘Sen karışma, gereken yapıldı kurban kestik’ yanıtını verdi.”

Sessiz Kalmayın!

Türkiye’de her geçen gün çocuk istismarının arttığını görmekteyiz. Bu istismar yalnızca fiziksel değil aynı zamanda da psikolojiktir. Çocuk istismarı; fiziksel, cinsel ya da duygusal istismar olarak, çocuk ihmali ise fiziksel ya da duygusal ihmal olarak ayrılmaktadır.Çocuğun duygusal istismara maruz kaldığını fark etmek zor olabilir.  Çünkü çocukta herhangi bir yara bere izi yoktur ya da çok düzgün bir biçimde giyinir ve beslenir. Ayrıca bunun normal olduğunu düşünen çocuk da duygusal istismara uğradığına dair herhangi bir açıklama yapmayabilir.

Bu aşamada cinsel istismarın en güçlü göstergelerinden biri, çocuğun ifadesidir. Çocuk cinsel istismara uğradığını söylüyorsa, bunu ciddiye alın. Çocuğun iyiliği ve onu korumak için kuşkularınızı bir kenara bırakın.  Bir çocuğun istismara maruz kaldığına tanık olmuş veya bunu duymuşsanız ya da böyle bir durumdan şüphe ediyorsanın  öncelikle bunu kesinlikle ciddiye almalısınız. Ve durumu bildirmelisiniz. Bildirim bir suçlama değildir; düşüncenin dile getirilmesi ve çocuğun durumunun soruşturulup değerlendirilmesi için yapılmış bir taleptir.

 

  • ALO 183 (Sosyal Destek Hattı):
  • ALO 155 (Polis)
  • En yakın çocuk polis şubesi
  • Jandarma çocuk ve kadın kısım amirliği 156
  • Çocuk İzlem Merkezleri  (ÇİM)

Bir Çocuğun istismara maruz kaldığına tanıklık ettiyseniz ya da böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız yukarıdaki başvuru merkezlerine müraat ediniz. İstismara sessiz kalmayın!!

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.