Üç Yaşındaki Kızıyla Avrupa Turuna Çıkan Anne: İrem Çağıl!

Muğla’da bir köye 2 yıl önce yerleşen ve sade bir hayat yaşamaya başlayan yayınevi sahibi İrem Çağıl (36), 9 yıl önce İstanbul’dan başlayıp Barcelona’da noktaladığı 4 bin kilometrelik Avrupa turunun ardından ikinci kez ama bu sefer kızıyla bisiklet yolculuğuna çıktı.

 

Gazete Habertürk’te yer alan habere göre Hollanda’nın başkenti Amsterdam’dan başladığı yolculuğunu Kuzey Denizi boyunca sürdürecek olan Çağıl, yaklaşık 1000 kilometrelik güzergâhı Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a ulaştığında tamamlayacak. Şu ana kadar 400 kilometre kat eden Çağıl, yol macerasını hem görüntülü hem de yazılı notlarla Instragram hesabından paylaşıyor. 21 Temmuz’da 3 yaşındaki kızı Kiraz ile yolculuğuna başlayan Çağıl, eylül ayında Türkiye’ye dönecek.

 

 

Çocukluğundan beri bisiklet sürmeyi sevdiğini belirten İrem Çağıl, “Büyüdükçe ve yaşadığım yerler değiştikçe bisikletle olan ilişkim de değişti, şekillendi. Çeşitli vesilelerle tanıştığım bisikletle uzun yol yapan insanlardan da bu şekilde seyahat etmenin kültürünü öğrendim” dedi. Çağıl, hayalinin ise ileride kızı Kiraz ile birlikte dünya turuna çıkmak olduğunu söyledi.

 


Peki İrem Çağıl Kimdir?

Onun yaşıtlarından hayli farklı, ilginç bir hikâyesi var. 1999’da Bilkent Üniversitesi’nde içmimarlık okumaya başlıyor. Okulu bitirince, eğitimini İtalya’nın Milano kentinde, Politecnico di Milano’da sivil mimarlık okuyarak devam ettiriyor.

Diğer yandan tasarım üzerine yüksek lisansını tamamlayıp 2006’da Türkiye’ye dönüyor. Çalışmaya başlıyor; mimarlık, tasarım, grafik alanlarında. Ancak patrona değil de, marangoza daha çok saygı duyduğunu fark ediyor. İşlerin yapılma biçimlerinden memnun olmadığını anlayıp küçük ölçekli işletmeler, doğal malzemelerle ilgili kitaplar okumaya başlıyor.

Yolu bu konularla ilgili insanlarla kesişiyor. Sivil toplum, doğal üretim çiftliği gibi çeşitli alanlarda çalışan kişilerle tanışıyor. Onu çok etkileyenlerden biri de, mart ayında hayatını kaybeden Buğday Derneği’nin kurucusu Victor Ananias.

2008’in yazında bir bisiklet turuna çıkmaya karar veriyor. 3 ay süren bu yolculukta, İstanbul’dan İspanya’nın Barcelona kentine gidiyor; 4 bin kilometre boyunca… Yolculuk onun fikirlerinin iyice şekillenmesine yardımcı oluyor. Romanya’dan İsviçre’ye, Macaristan’dan Çek Cumhuriyeti’ne bütün Avrupa’yı şehir şehir geziyor.

Yaşam kalitesinin ekonomiye bağlı bir şey olmadığını fark ediyor. Döndüğünde sürdürülebilir yaşamla ilgili kitaplar basan bir yayınevi kurma fikri kafasında iyice netleşmiş oluyor. Sinek Sekiz adlı yayınevinin yayın listesini hazırlıyor. Yapı, besin, felsefe, tohum, politikalar gibi farklı alanları bir araya getiren, 1970’lerden itibaren yurtdışında çıkmaya başlayan yeşil literatürün temel kitaplarından oluşan…

İlk kitap Ernest Callenbach’ın imzasını taşıyan “Ekoloji Cep Rehberi” 2010 Kasım’ında yayımlanıyor. Bu kitabı, ocak ayında Bill Mollison’ın “Permakültür’e Girişi ve haziranda ise adını sıkça duyduğumuz “Slow Food Devrimi” takip ediyor. Sırada yayına hazırlanan beş kitap daha var.

 

(KAYNAK: Milliyet Gazetesi)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.