Agatha Christie ~ Porsuk Ağacı Cinayeti

Agatha Christie Porsuk Ağacı Cinayeti
Agatha Christie Porsuk Ağacı Cinayeti

Agatha Christie’nin romanlarındaki en sevdiğim karakter; ufak tefek, bıyıklı Belçikalı dedektif Hercule Poirot olmuştur. Gri beyin hücrelerini çalıştırıp cinayetleri tek tek çözen bu zeki karakterin içinde bulunduğu kitapları okumayı tercih ediyorum. Fakat bu romanda Poirot yerine Miss Marple hikâyeye karışıyor. Hem de kitabın ortasından itibaren! Karakterlerin farklılaştığı ama yazarın aynı olduğu düşünüldüğünde içinde Hercule Poirot olmasa bile oldukça heyecan verici bir cinayet romanı olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

Cinayet Romanları

Fortescue ailesi çok zengindir. Zengin oldukları kadar sıradışı aile üyeleriyle de oldukça dikkat çekmektedir. Rex Fortescue, hileli işlerle uğraşan ama bu uğraşlarını kanunlara göre uyarlayan zeki bir adamdır. Kendisinden otuz yaş genç olan Adele ile evlenir. Paraya ve erkeklere düşkün olan Adele’in bu ikisi arasından en sevdiği paradır. Rex’in iki oğlu ve bir kızı vardır. Büyük oğlu Percival oldukça cimri bir adamdır ve karısıyla beraber uzun süre babasının yanında, yani Porsuk Ağacı Kulübesi denilen muhteşem evde kalır. Küçük oğlu Lancelot yakışıklı serserinin tekidir ve girdiği her yerde kadınların ilgi odağı olmuştur. Lancelot, babasıyla bir çek olayı yüzünden tartışmış ve evden uzun süre önce ayrılmış, Doğu Afrika’da tanıştığı asil bir kız olan Pat ile evlenmiştir. Kızı Elaine bir adama âşık olmuş fakat babası bu beraberliğe karşı çıktığı için evlenememiştir. Evin kâhyası Mary Dova, gizemli gülümsemeleriyle hikâyeye gizem üstüne gizem katar. Bayan Crump’ın üstüne iyi yemek yapan yoktur. Bay Crump ise evin uşağıdır. Faz becerikli olmamasına rağmen elinden geleni yapar. Rex’in ilk karısının ablası olan Effie Ramsbottom, kardeşi öldüğünden beri evde kendi hâlinde yaşar ve sürekli dini sözlere gönderme yaparak günahkârların cezalandırılması gerektiğini tekrarlar. Vivian Dulbois oldukça korkak ve sürekli bir işi olduğu bahanesi olduğu bahanesini ileri sürerek gerilimli ortamlardan kaçmaya  çalışan bir tiptir. Vivian’in Adele ile samimi bir dostluğu vardır. Gerald Wright’ın ise para için yapmayacağı şey yoktur.

Porsuk Ağacı
Porsuk Ağacı’nın Zehirli Meyveleri

Bir gün Rex Fortescue, kahvaltısını yaptıktan sonra işe gider. Orada kendi özel çayını içerken birden fenalaşarak hastaneye kaldırılır. Çok geçmeden ölür. Biri zengin ve üçkağıtçı Rex’i zehirlemiştir. Aptal görünüşü nedeniyle ilk başta pek ciddiye alınmayan ama aslında çok zeki olan müfettiş Neele olayı çözmek için görevlendirilir. Müfettiş Neele ve yardımcısı Hay, Porsuk Ağacı Kulübesi’ne gelip tüm aile bireylerini toplar ve asıl eğlence bundan sonra başlar. Neele’in cevaplaması gereken sıradışı sorular vardır. Rex’in cebinde bulunan bir avuç dolusu çavdar ne anlama gelmektedir? Rex’e zehir neyle birlikte verilmiştir? Mary Dove’un gizemli gülümsemesinin ardından neler gizlidir? Evin hizmetçisi, saf Gladys neden sürekli bir şey yapmadığını söylemektedir? Rex’in cinayetinin ardındaki sır çözülemeden, Rex’in karısı Adele’de zehitlenerek öldürülür. Hemen ardından hizmetçi Gladys, bahçede çamaşır asılırken boğularak öldürülür ve burnuna bir mandal takılmış hâlde bulunur.  Üst üste üç cinayetin işlendiği evde katilin aile üyelerinden biri olduğu şüphe götürmez. Eskiden Gladys’i evinde çalıştıran Miss Marple, gazetelerden bu iğrenç cinayeti duyunca sorumluluk hissederek olay yerine gelir. Miss Marple’in hatırladığı bir çocuk şiiri olayların yeni bir boyuta kavuşmasına neden olur:

Bir şarkı söyle

Altı peni, bir cep dolusu çavdar

Böreğin içinde pişirilen yirmi dört karatavuğun şarkısını.

Börek kesildiği zaman karatavuklar ötmeye başlamış.

Tam karala göre bir yemek değil mi bu?

Kral, hazinesindeymiş. Parasını sayıyormuş.

Kraliçe odasında ekmekle bal yiyormuş.

Hizmetçi bahçede çamaşırları asıyormuş.

Bir serçe gelerek burnunu gagalayıvermiş.

Aylar önce Rex’e karatavuklarla yapılan bir şaka yeniden gündeme gelir. Acaba bu olayların geçmişteki bir maden olayıyla ilgisi var mıdır? Effie Ramsbottom’un da dediği gibi, geçmiş günahların gölgeleri de uzun olur. Zevkle okuyacak, ipuçlarını değerlendirecek ve belki de katili Miss Marple ve müfettiş Neele’den önce siz bulacaksınız! İnternetten yaptığım ufak bir araştırma sonucunda Porsuk Ağacı’nın Türkiye’de neredeyse yok olmak üzere olduğunu ve yetiştirilmesinin çok emek istediği öğrendim. Ayrıca meyvenin çekirdeği çıkarıldığı sürece yenilebiliyormuş. Yalnız ağacın diğer kısımları zehirliymiş. Siz siz olun, gördüğünüz her bitkinin meyvesine saldırmayın!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.