Bir Ceza Avukatından Gerçek Hikâyeler

Ferdinand Von Schirach - Suç
Ferdinand Von Schirach – Suç

Almanya’da 45 hafta boyunca en çok satanlar listesinde kalan ve 600.000’in üstünde satan Suç kitabının yazarı Ferdinand von Schirach, 1964 yılında Münih, Almanya’da doğdu. Berlin’de 1994 yılından beri avukatlık yapıyor.

Kitaptaki hikâyeler çok etkileyiciydi. Okurken elimden bırakmak istemediğimi itiraf etmek istiyorum ama bunun nedeni kitapta anlatılan canice suçlar değildi elbette. Suç hikâyelerini sevmemin nedeni, insanların sadistçe öldürülmelerini okumak değildi elbette ama suçluların cezalarını çekmelerinin verdiği üzüntülü bir teselli hâlinin insana verdiği buruk hüzün olarak yorumlamak istiyorum. Buruk bir hüzün çünkü bir insan öldürülmüşse bunun cezası ne olursa olsun ölen kişi öldüğüyle kalıyor ve acısını sevdikleri ömür boyu çekmek zorunda kalıyor. Bunun bir tesellisi olamaz. Bu kitapta anlatılan ve cinayetle yargılanan herkesin cani olmaması, kimi zaman adalet dağıtan kişileri bile tereddüde düşüren ve suç gerekçeleri düşündürten zanlıları hayretler içerisinde okuyacaksınız. Beni en çok etkileyen hikâyeler şunlardı; Etyopyalı, Kirpi, Yeşil ve Fähner. Özellikle Etyopyalı hikâyesi sanırım iyi anlamda hiç aklımdan çıkmayacak gibi görünüyor.

Olay Yeri İncelemesi
Olay Yeri İncelemesi

Hikâyelerin bazılarının içeriğinden kısaca bahsetmek istiyorum. Tanata’nın Çay Kâsesi’nde, Özcan ve Samir’in bir evden çaldığı yüklü miktarda para ile eski görünümlü bir çay kâsesi, birçok kötü adamın ölümüne yol açan olaylar zincirini başlatmıştı. Kitaptaki en mide bulandırıcı hikâye olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Betimlemeler gerçekten çok canlı ve tarafsız bir şekilde anlatılmıştı. Şans hikâyesinde Kalle ve İrina’nın yaşadıkları olaylar anlatılıyor. Askerlerin ağabeyini öldürüp, kendisine tecavüz etmeleri sonucunda memleketini terk eden İrina Almanya’ya kaçak yollarla gelmişti. Zamanla sokaklarda yaşayan Kalle ile dost ve sevgili oldular. İrina bir yandan da para kazanmak için eve erkekleri alıyordu. Bunlardan birisi evde kalp krizi geçirip öldüğünde İrina korkup kaçmıştı ve geriye kalanları temizleme işi Kalle’ye kalmıştı. İrina olayı itiraf ettiğinde kendisi ve Kalle tutuklanmıştı. Çello kitaptaki en hüzün verici hikâyeydi. Baskıcı bir babayla büyüyen iki kardeşin ve umutsuz sonlarının bir hikâyesi… Diken hikâyesinde bir müze görevlisinin sıra dışı hikâyesi anlatılıyor.  Yıllarca aynı müzede görev yapmak zorunda kalan görevli en sonunda bir heykele takıntı yapıp, emekliliğine iki dakika kala müzedeki bir heykeli kaldırıp yere attı ve onu parçaladı. Sebeplerini ve sonuçlarını kitabı okurken göreceksiniz. 6o Dakika, kitaptaki belirsiz bir sonla biten bir hikâyeydi. İnsanın kafasını gerçekten karıştıran bu hikâyede gerçek katil kimdi sorusu defalarca yankılandı durdu. Bazılarına göre cevap apaçık ortadaydı. Siz ne diyeceksiniz acaba? Son olarak Etyopyalı hikâyesinden de biraz bahsetmem gerekiyor. Michalka bir bankayı soyduktan sonra yurt dışına kaçar. Sürdürdüğü umutsuz bir hayattan kaçış yolunu yurt dışında görmektedir, zaten parayı da yurt dışına kaçabilmek için istemiştir. Neresi olduğunu bilmeden Addis Ababa’ya bir bilet alır ve on saatlik bir uçuştan sonra Etyopya’nın başkentine iner. Oradaki hayatı başlangıçta iyi gitmese de yakalandığı bir hastalık sonucu kendisini bir köyde emin ellerin bakımında bulur. Ayana ile tanıştığında tüm hayatı da değişecektir. Kahve üretimi ile geçinmeye çalışan köyün kalkınmasına katkıda bulunur. Zamanla köye ulaşım araçları alan Michalka, köye öğretmen getirterek çocukları eğitir, köylülere araba kullanmasını öğretir. teleferik sistemi kurar ve kahve üretimi konusunda kayda değer geliştirmelerin önünü açar. Altı aylık vizesini çoktan doldurmuştur. Ayana’yı ve çocuğunu  ülkede bırakıp tekrar Almanya’ya götürülür çünkü bir banka soygunu suçundan aranmaktadır. Bunun ve geri kalan hikâyelerin devamını kitaptan okuyabilirsiniz.

Kitaptaki Hikâyeler

Tanata’nın Çay Kâsesi

Şans

Çello

Diken

60 Dakika

Aşk

Etyopyalı

Kirpi

Meşru Müdafaa

Yeşil

Fähner

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.