Joshua Ferris – Bilinmeyen

Joshua Ferris - Bilinmeyen
Joshua Ferris – Bilinmeyen

“Kibir, uzun bir hastalığın ardından hayatla uzlaşmak zorunda kalmamış insanlara özgü bir lükstü.”

Okurken insanı sarsan, kimi zaman keşke bitse de kurtulsam dedirten kimi zaman okuru alıp götüren ilginç bir roman Billinmeyen. Bir karısı ve bir kızı olan Tim Farnsworth, bir avukatlık şirketinin ortaklarından birisidir. Yakışıklıdır, sağlıklıdır. Ofisindeki uzun çalışma saatlerine rağmen evliliği yolunda gitmektedir. Hayatında her şey bir insanın isteyebileceği gibidir. Kızını dünyanın en güzel kızı olarak görmektedir. Bir gün durup dururken yerinden kalkar ve yürümeye başlar. Bu yürüyüşlerin sonu gelmez. Ayaklarını bir türlü durduramaz. Saatlerce yürüdükten sonra yorgunluktan olduğu yere çöker ve uyur. Uyandıktan sonra karısına telefon edip kendisini almasını ister. Hayatı yavaş yavaş alt üst olmaya başlamıştır. İşi, evliliği; kısacası tüm hayatı bir çıkmaza, bir bilinmeyene doğru gider. Zaman zaman bu yürümeler ortadan kalksa da asla tam olarak geçmez. Hiç bir doktor bunun sebebini bulamaz. Karısı elinden geldiğince ona yardımcı olmaya, onu desteklemeye çalışsa da adam bir süre sonra her şeyden uzaklaşır. Oldukça ilgi çeken bu kitap aynı zamanda insan hayatının tüm karanlık noktalarına değindiği için iç karartıcı bir roman olarak da değerlendirilebilir.

“Özgürlük erkeklerin ve kadınların yüreğindedir ve eğer orada ölürse ne anayasa kalır ne de hukuk; hiçbir mahkeme bunu değiştiremez.”

~Kitaptan Alıntı~

Çağdaş Amerikan edebiyatının en parlak yazarlarından biri sayılan Joshua Ferris, 1974 yılında doğdu. Iowa Üniversitesi edebiyat ve felsefe bölümü mezunu olan Ferris, okul yıllarında Nabokov ve Barthelme’ye öykünerek öyküler yazmaya başladı. Bir reklam ajansında olan biteni, yaşamak için çalışarak ömür tüketenleri konu ettiği ilk romanı Then We Came To The End (Ve İşimiz Bitti, Siren Yayınları 2009) ile PEN/Hemingway ödülünü aldı ve National Book Award gibi pek çok saygın ödüle aday gösterildi. 25 dilde yayımlanan Ve İşimiz Bitti, Ferris’in çağdaş edebiyatın en saygın kalemleri arasında girmesini sağladı. The New Yorker dergisinin geleceğin yazarları arasında gösterdiği Joshua Ferris, edebiyatta günümüz insanının bunalım ve çıkmazlarına getirdiği yenilikçi ve taze bakışla özgün bir yer edinmiştir. Franz Kafka ve Don DeLillo’ya selam çakan Bilinmeyen; Ferris’in olgunlaştığının göstergesi olduğu söylenen, yine çağdaş insanın yaşarken ve ölürken hallerine eğilen, felsefî açıdan açılımları derin, çarpıcı ve karanlık bir roman.

Joshua Ferris
Joshua Ferris

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.