Pucca Günlük 5 ~ O Adam Buraya Gelecek

Selen Işık
Pucca 5: O Adam Buraya Gelecek

Pucca Günlük 4: Ay Hadi İnşallah Yazısı İçin: TIK!

İnsanların kendileri hakkında yazılar yazdıkları blogların neden bu kadar tuttuğunu anlayamıyorum. Özel yaşamlarında ne yaptıklarından bana ne! Ben kendi düşüncelerimi tam anlayamadan birde başkalarını mı okuyup, onları düşüneceğim? Açıkçası Pucca’nın bloğunu okumuş değilim. Elime bir kitabı geçiverdi, Pucca Günlük 5: O Adam Buraya Gelecek isimli kitabı. Okumaya başladım. Bir baktım ki bitivermiş. Ne zaman başladım da bitirdim haberim olmadı. Derhal kitabın yazarını sevdiğim blog yazarları arasına koyuverdim. Ön yargılarla hareket etmek hiç bir zaman iyi değildir, bunu bir kere daha kendime kanıtlamış oldum. Biz gelelim kitaba…

Yaşadığı ilişkiler, sürekli kendini baltalamalar, öz eleştiriler, arkadaşlık ve iş ilişkileri, gündelik sıkıntılar derken Pucca’nın kitabı alıyor başını gidiveriyor. Günlük tutarak yazmaya başlayan Pucca, Kartal’daki misafirhanede açtığı bloğa o gün başına neler geldiyse yazarak, bu yazma tutkusunu başka bir boyuta taşıyıveriyor. Onun en çok korktuğu şey unutmak. İlginç olabilecek veya çok sıradan korkulara sahip, içimizden birisi Pucca. Böceklerin tümünden de hazetmiyor. Kapı deliğinden bakamıyor ve denizden de çok korkuyor. Kitap konusunda da korkuları var ama kendi önüne engeller koymak yerine kitabı yazıveriyor. İyi cesaret doğrusu! En önemli sorunu: İyi bir ilişki yaşayamamak. Yine de Pucca’dan öğrenebileceğimiz çok önemli bir şey var: Kötü sonlanan bir ilişkiyi bile zamanında yaşanılan güzelliklerle birlikte iyi bir şekilde anabilmek. Biliyorsunuzdur, ilişki bitti mi tam biter! İlla kavgalı, gürültülü ayrılıklar yaşanacak ve sonrasında her yerden malum kişinin ismi silinip, atılacak. Haydi diyelim eşyaları ve sosyal medya ortamlarından ismini silip attınız. Peki ya anılarınız? Pucca bize o anıların ne kadar değerli olduğunu gösteriyor. Sadece erkek/kadın ilişkileri değil, aile ilişkilerinde de affetmenin önemini annesiyle olan konuşmalarında da görüyoruz.

“Seninle olan bütün anılarımın içinde ya dayak var, ya istismar ya da korku. Senin bize yapman gereken ne varsa komşu kadınlar yaptı bize. İster büyük konuşuyorsun de, ister kınadığını yaşamadan ölmezmişsin de. Bildiğin bütün atasözlerini söyleyebilirsin. Çok kötü bir anne de olabilirim. Beceriksiz olabilirim. Ne yapsam elime yüzüme bulaştırabilirim. Ama adım gibi biliyorum yine de senin gibi olamam. O yüzden rahatlamayı kesmeni tavsiye ederim. Hiçbir zaman senin için, ‘Annem haklıymış’ demeyeceğim…”

Kitabın en etkileyici bölümlerinden birisiydi annesiyle yüzleşmesi. Yine de Pucca, birisini kırdığında daha çok kırılan biri.

“Birini affetmek böyle bir şey olmalı. Artık yapacak başka bir şeyin kalmamıştır çünkü. Düşman olmak için geç kalmışsındır.”

Pucca’nın ofis insanı tanımlamaları da okumaya değer, eğlendirici bir analiz olmuş.

 1. Aç Karnına Türkücü Yiyenler (Asık suratlılar, tek derdi çalışmak olanlar, durmadan şikâyet edenler)
 2. Sürekli Bilgisayarı Bozulanlar (İş yaptırılması en zor olanlar)
 3. Benim Bir Saat İşim Var Diyenler (Evli ve çocuklu kadınlar)
 4. Hastalar (Hastalık hastaları)
 5. Kırtasiyeciler (Masanın üzerine her şeyini koyanlar)
 6. Diyet Grupları (Sürekli diyet yapan kadınlar)
 7. Ahtapotlar (Aşırı samimi davrananlar, nerede ne konuştuğunu bilmeyenler)
 8. Seksist Dedikoducular (Başarıyı seksi olmakla bir tutanlar)
 9. Koltuğundan Sadece Tuvalet İçin Kalkanlar (Yaşamları masalarından ibaret olanlar)
 10. Ben Hallederimciler (Güzin Ana kılığındakiler)

Pucca’dan Dersler

 • Her şey kabak gibi ortadayken daha fazla zaman kaybetme.
 • Babanla, abinle, kocanla, kısaca aileden bir adamla ortak iş yapma!
 • Sevmediğin insanlarla sırf hayatlarını merak ediyorsun diye gidip buluşma. Her seferinde sonuç aynı oluyor.
 • Küle dönmüş bir kağıttan artık hayır gelmez.
 • Stalk (Takip) candır, gerisi patlıcandır.
 • Balıkları içme suyunun içine atma

Pucca (Selen Işık)

Ceri Levis (Ömür Özdemir)

2014 yılında da Ay Hadi İnşallah kitabının filmi çekildi. Filmin ismi dördüncü kitaptan alınsa da, içeriği başka bir kitaptan esinlenilse de, filmin konusunun kitapla alakası olmamasına rağmen izlenebilir bir film olduğu konusunda fikirler var. Hatta beğenenler fazlasıyla. Bakalım, izlediğimde kendi yorumumu yapacağım.

Pucca Serisi

 1. Küçük Aptalın Büyük Dünyası & Pucca Günlük
 2. Pucca Günlük ve Geri Kalan Her Şey
 3. Allah Beni Böyle Yaratmış
 4. Ay Hadi İnşallah!
 5. Pucca Günlük – O Adam Buraya Gelecek

Kaynak: Hilal ALTUN Kitaplığı

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.