Shannara’nın Kılıcı 2. Kitap İncelemesi

Shannara’nın Kılıcı 1. Kitap İncelemesi

Shannara’nın Kılıcı 3. Kitap İncelemesi

İlk kitapta, Druid Bremen’in hayaletinin kehaneti gerçekleşmiş, gruptan birisi aralarından ayrılmıştır. Bu kişi Shea Ohmsford’dur ve yine aynı kehanete göre kılıcı eline alacak ilk kişidir. Maceralarının yegane sebebi olan kişiyi kaybeden grup, her şeye rağmen kehanetin dediklerine güvenerek Allanon önderliğinde yolculuklarına devam ederler. İlk kitapta maceraya çıkmış, yetenekli ama çoğunlukla tecrübesiz grup üyelerinin karakterleri olgunlaşmış, yolculukta hayatta kalmalarına yardım edecek tecrübeleri artmış ve iyi yönde değişmiş, kısacası bu kişiler büyük bir olgunlaşma dönemini atlatmışlardır. Fantastik hikâyelerin amacı da budur, karakterlerin ilk başta reddettikleri maceraya çıkmaları sonucu büyüyüp olgunlaşmaları. İkinci kitapta okuyacağımız maceralar bu olgunlaşmanın getirdiği meyveler olacaktır. Campbell’in monomiti olarak adlandırılan ve kahramanın yolculuğunun on yedi ayrı aşama hâlinde düzenlendiği tabloda fantastik hikâyenin nasıl ilerlediği açıkça görülebilir.

1)Yola Çıkış (Maceraya çağrı, çağrının reddi, doğaüstü yardım, ilk eşiğin geçilmesi, balinanın karnı)

2)Erginlenme (Sınavlar yolu, tanrıçayla karşılaşma, baştan çıkarıcı kadın, babanın gönlünü alma, tanrılaşma, en son ödül)

3)Dönüş (Dönüşün reddedilmesi, büyülü kaçış, dışarıdan gelen kurtuluş, dönüş eşiğinin geçilmesi, iki dünyanın efendisi, yaşama özgürlüğü).

Shea’dan ayrıldıktan sonra geride kalan yedi kişi (Allanon, Menion, Hendel, Balinor, Flick, Durin ve Dayel) Ejderha Dişi’ni aşarak, Krallar Salonu’nu geçmiş, ölümcül bir yaratıkla savaşmış, Ejderha Çizgisi’ni de geride bırakarak asıl hedeflerine ulaşmışlardır: Paranor. Burası Druid Allanon ile Kafatası Taşıyıcı’nın muhteşem dövüşüne tanık olduğumuz yerdir. En sonunda kılıcın tutulduğu kuleye ulaşıldığında kılıcın çoktan gitmiş olduğu görülür. Gnomelar tarafından tutsak alınan Shea, kamp yaptıkları sırada parlak kırmızılara bürünmüş, sol eli yerinde sivri bir demir olan Panamon Creel ve onun yoldaşı kaya trolü Keltset tarafından kurtarılır. Yolculukları sırasında karşılarına asker kaçağı ve yarı delirmiş bir Gnome çıkar. Yanında hurdaya benzer bir sürü kılıç ve birkaç metal eşya taşımaktadır. Üçlünün Kafatası Taşıyıcısı’yla yaptıkları savaşta Shea’nın ve elf taşlarının büyük yardımını gören Panamon ve Keltset, Shea’nın anlattığı hikâyeye inanırlar ve maceralarına birlikte devam ederler. Bir gece yakaladıkları esir Gnome, iplerini kemirerek kaçmayı başarır. Kaçarken de ısrarla yanında taşıdığı hurda metal yığınından sadece bir kılıç alır. O kılıç ise… Evet o kılıç Shannara’nın kılıcının ta kendisidir ve burunlarının dibinden kayıp gitmiştir. Grubun diğer üyeleri de anakaranın içine dağılmış ve ellerinden gelen her tür yardımı yapmaya çalışmaktadırlar.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.