Stefan Zweig – Korku

Korku Ön Kapak

Stefan Zweig usta bir öykü yazarı. İlk öykü kitabını, uçuş öncesi havalimanında gezinirken almıştım. Öykü öylesine içine aldı ki beni, ne zaman uçak kalktı ne zaman indik anlayamadım ve yazarın diğer kitaplarını da merak etmeye başladım. İnsanın içine düştüğü belirsizlikleri, ne olduğunu anlamakta zorlandığı duyguları o kadar ustaca kaleme alıyor ki, kahramanla birlikte o duyguları hissetmekten kendinizi alıkoyamıyorsunuz. İşte tam da bu yüzden akışla birlikte öykü sona erdiğinde bir süre etkisinden kurtulamıyorsunuz.

Burjuva hayatının verdiği sıkıcılıktan kurtulmak için bir maceraya atılan Irene, herşeyini kaybetme korkusu ile yüzleşiyor. Kocasını aldatmış, lekelenmiş bir kadın olmamak için şantajcıya daha ne kadar süre dayanacak? Irene ikileme düşüyor.

Siz hangisini tercih ederdiniz? Gizlenen durumun her ortaya çıkma korkusunun verdiği belirsizlik mi? Yoksa ortaya çıktıktan sonra, kesinleşen cezayı çekme rahatlığı mı? İnsan bazen felaketi beklerken, felakatin getireceği kötü durumdan çok daha fazlasını kendine yaşatırken buluyor. Keyifli okumalar…

YAZAN

Hilal Altun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.