Yüzüklerin Efendisi’ndeki Güç Yüzükleri Hakkında Az Bilinenler

The Middle Earth
Orta Dünya

Üç Yüzük göğün altında yaşayan Elf Kralları’na

Yedisi taştan saraylarında Cüce Hükümdarlar’a

Dokuz Yüzük Ölümlü İnsanlar’a, ölecekler ne yazık

Bir Yüzük gölgeler içindeki Mordor Diyarı’nda

Kara tahtında oturan Karanlıklar Efendisi’ne

Hepsine hükmedecek Bir Yüzük, hepsini o bulacak

Hepsini bir araya getirip karanlıkta birbirine bağlayacak

Gölgeler içindeki Mordor Diyarı’nda

Yüzüklerin Efendisi’ne filmler veya kitaplar yoluyla kıyısından birazcık bile bulaşanlar yukarıdaki dizeleri mutlaka hatırlamışlardır. Bu şiirlerdeki yüzükler Güç Yüzükleri’dir. Bu yüzükler devasa bir bilgi yığının sadece ufacık bir kısmıdır çünkü Tolkien’in yazdıkları Yüzüklerin Efendisi’nden ibaret değildir. Yine de her şeyden bir anda bahsetmek söz konusu değildir. Güç Yüzüklerine Dair adlı kitapta aradığınız her şeyi fazlasıyla bulabilirsiniz ama bu kitabı okumadan önce kafa karışıklığını biraz olsun önlemek için Silmarillon‘u okumanızı tavsiye ediyorum. Bir kitap başka bir kitabın okunmasını gerektiriyor çünkü bu devasa bir öyküler yığını ve bir oturuşta altından kalkılması mümkün değildir.

Yüzüklerin Efendisi Yüzük Tayfları
Dokuz Yüzük ve Yüzük Tayfları
Seven Rings of Power
Cücelerin Yedi Yüzüğü

Filmlerden aşina olduğunuz Sauron yani Karanlık Lord’un en kolay hükmedebildiği ve baştan çıkarabildiği ırk insanlar olmuştu. Güce delicesine tapan ve iktidarı korumak uğruna her şeyi yapabilecek insanlar ona ilk yenik düşenlerdi. Yine de Sauron her zaman bu kadar karanlık değildi ve o zamanlarda bile bu aydınlık tarafından şüphelenenler bulunuyordu. Örneğin Gil-galad ve Elrond, Sauron’u asla topraklarına sokmadılar. Sauron kendisine Armağanlar Efendisi anlamına gelen Annatar ismini takmıştı. Sauron’un tarihte birçok ismi vardı ve şimdiye kadar söz edilenler bu isimlerin sadece ufak bir kısmıydı. Peki asıl soru şuydu: Filmde sıkça duyduğunuz Güç Yüzükleri’ni kim yapmıştı? Orta Dünya’da Sauron’un bilgeliğinden yararlanan Elfler de vardı ve onun rehberliğinde Ost-in-Edhil demircileri daha önce yaptıkları her şeyi aşarak Güç Yüzükleri’ni yaptılar. Sauron, Elf’lerin yaptıkları her şeyde onlara rehberlik ediyordu çünkü onları kendi boyunduruğu altına almak istiyordu. Elfler birçok yüzük yaptı ama Sauron herkesten gizlice Tek Yüzük’ü kendisi yaptı, ki bu Tek Yüzük film boyunca yok edilmeye çalışılan yüzüktü. Diğer yüzüklerin gücü bu Tek Yüzük’e bağlıydı ve Tek Yüzük var oldukça onlar da var olabilecekti. İşte filmde bahsedilen ufak bir bilgi kırıntısı bu cümleyle açıklanmış oluyor, yani neden Tek Yüzük yok edildiğinde diğer yüzüklerin de gücünü kaybedeceği gerçeği açıklanmış oluyordu. Sauron’un gücünün ve iradesinin büyük bir kısmı Tek Yüzük’e geçti bu yüzden bu yüzük yok edilmeden Sauron’un alt edilmesi de mümkün değildi. Peki bu Tek Yüzük’ü taktığında Sauron ne yapabiliyordu? Diğer küçük yüzüklerin yaptıkları şeylerin anlamını kavrayabiliyor ve bunları takanların tüm düşüncelerini görüp, yönetebiliyordu. Peki taktığında gerçekte ne oldu? Elfler derhal onun varlığını anladılar ve kendi yüzüklerini öfke içerisinde çıkardılar. Sauron yüzükleri kendisi için istediğinde üç tanesini ondan kurtarıp kaçırabildiler.

Elf’lerin Üç Yüzüğü ve Diğer Yüzükler

The Rings of Power (The Lord of the Rings)
Yüzüklerin Efendisi, Güç Yüzükleri

Bu üç yüzüğün isimleri Narya (Ateş Yüzüğü), Nenya (Su Yüzüğü) ve Vilya (Hava Yüzüğü) idi. Üzerlerine sırasıyla yakut, serttaşı ve safir yerleştirilmişti. Sauron’un tüm Elf yüzükleri arasında en çok sahip olmak istediği yüzükler de bunlardı. Bu yüzükler Celebrimbor tarafından tek başına dövülmüştü ve Sauron onlara asla dokunamamıştı. Bu yüzden temiz olarak kalmışlardı. Bu yüzüklerin Sauron tarafından dövüldüğünün düşünülmesi yanlıştır. Sauron geri kalan tüm yüzükleri toplamayı başarmıştı ve bunları Orta Dünya halklarına dağıtmıştı. Cücelere yedi yüzük ve kendi iradesine daha çabuk boyun eğen insanlara da dokuz yüzük vermişti. Yüzükler kendilerini kullananların hepsine eninde sonunda ihanet edecekti. Cücelerin insanlara göre kandırılmaları daha zordu ama onların da delice bir tutkuyla servet edinme hırsları vardı ve bu hırs tek başına bile Sauron’un işine yaramıştı. Eskinin Cüce Kralları’nın Yedi Yığını’nın her birinin oluşumunda bir altın yüzük vardı. Bu Yedi Yüzük’ün çoğu ateşler içerisinde yok olmuş, sadece birkaçı Sauron tarafından tekrar ele geçirilmişti. İnsanlardaki Dokuz Yüzük de kendisini kullananlara güç ve servet getirmişti ama eninde sonunda onların felaketi olmuştu. Yüzüklerin insanlara bahşettiği sonsuz yaşam bir zaman sonra dayanılmaz olmaya başlamıştı. İsterlerse hiç kimseye görünmeden Güneş altında yürüyebilir , ölümlü insanlara görünmeyen her şeyi görebilirlerdi. Niyetleri ne kadar iyi olursa olsun hepsi zaman içinde yüzüklerin iradelerine yenik düştüler ve Sauron’un taktığı Tek Yüzük’ün kölesi haline geldiler. Onlar artık Yüzük Tayfları’ydı, yani Nazgûl. Düşman’ın en korkunç hizmetkârlarına dönüştüler. Filmden hatırlarsınız. Yine filmden hatırlayacağınız bir sahneyi de burada açıklamak uygun olacaktır: Gil-galad ve Elendil’in Sauron ile savaşı. O zamanlarda Elflerin kudreti daha fazlaydı ve uzun boylu Numenoreanların öfkeleri de korkunçtu. Gil-galad’ın kılıcı Aeglos ve Elendil’in kılıcı Narsil’in karşısında kimse dayanamıyordu. Elfler ve insanların bu son büyük savaşında Elendil’in  bir oğlu Anarion, Gil-galad ve Elendil’in kendisi katledildi ve Narsil Elendil’in altında kalarak kırıldı. Gil-galad ve Elendil bizzat Sauron tarafından katledilmişti. Sauron’un yere yıkılmasını fırsat bilen İsildur, Narsil’in kırık parçasıyla Tek Yüzük’ü Sauron’un elinden keserek aldı. Sauron bedenini terk etti, ruhu uzaklara kaçtı ve görünür bir biçim alabilmek için yıllarca beklemek zorunda kaldı. Böylece Dünya’da Üçüncü Çağ başladı. Elflerle insanlar bu savaş sonrasında birbirine yabancılaştılar.

The One Ring
Tek Yüzük (Hükmeden Yüzük)

Yüzüklerin Efendisi serisinin ilk filminin başındaki sahne Tek Yüzük’ün Sauron’un elleri arasından kesilip alınmasını kısa ve öz bir şekilde açıklar. Elrond ve Cirdan, İsildur’a Tek Yüzük’ü Orodruin’e (Dev Yanardağ) atıp yok etmesi gerektiğini öğütleseler de İsildur babasının ve kardeşinin ölümlerinin diyetine ona el koymuştu. Onun yok edilmesine gönlü razı gelmemişti. Orkların kurduğu bir pusuda İsildur, üç büyük oğluyla (Elendur, Aratan ve Ciryon) ve birçok kişiyle birlikte katledildi. Onlardan geriye bir tek eşi ve en küçük oğlu Valandil kalmıştı. İsildur yüzük sayesinde görünmez olup kaçabilmişti ama nehre girdiğinde onun ihanetine uğradı. Yüzük parmağından kayıp gitti, böylece yeniden görünür olan İsildur orkların oklarına hedef olmaktan kurtulamadı. Tek Yüzük’ün diğer adı da İsildur’un Felaketi’dir ve neden bu isimle de anıldığını anlamak zor değildir. İsildur’un silahtarı Ohtar’la birlikte sadece üç kişi kaçabildi ve Ohtar Narsil’in kırık parçalarını geri getirebildi. Efendi Elrond’un kehanetine göre Hükmeden Yüzük bulunana ve Sauron dönene kadar kılıç yeniden dövülmeyecekti. Filmdeki Aragorn, İsildur’un varisiydi ve aşağıdaki dizeler de onun için söylenmişti:

Altın olan her şey parlamaz,

Her gezgin yitirmemiştir yolunu,

Gücü olan yaşlı kolay kolay solmaz,

Derindeki kök atlatır donu.

Küllerden bir ateş dirilecek,

Bir ışık fırlayacak gölgelerden,

Kırılan kılıç yenilenecek, Şimdi taçsız olan, kral olacak yeniden.

Orta Dünya’daki Büyücüler

Orta Dünya Büyücüleri
Istari

Kasvetormanı’nda ilk gölgeler harekete geçmeye başladığında İnsanlar’ın büyücüler dediği Istari, Orta Dünya’nın batısında ortaya çıktı. Limanların efendisi Cirdan onların denizin ötesinden geldiğini sadece Elrond ile Galadriel’e açıkladı. Batı’nın Efendileri tarafından gönderilen bu elçiler Sauron’un yeniden ortaya çıkması durumunda Elfler, İnsanlar ve tüm iyi canlıların cesurca işler yapmasına rehberlik edeceklerdi. İnsan görünümündeydiler. Yaşlılardı ama dinçlerdi. Zaman içinde çok az yaşlanıyorlardı, bilgeydiler. İlk gelen  ve en yaşlı olan Curunir’di yani Saruman. İkinci gelen Mithrandir yani Gandalf’tı. Üçüncüsü ise Radagast’tı. Sadece bu üçü mü gelmişti? Hayır ama dişe dokunur işler yapanlar sadece bu üçüydü. Üçünün de kendine özgü yetenekleri vardı. Saruman insanlar arasında gezinirdi, söz söylemede ustaydı ve demircilik sanatında yetenekliydi. Gandalf düşünce olarak Elrond’a ve Elflere en yakın olandı, hiçbir yere yerleşmedi ve uzun seyahatler gerçekleştirdi. Radagast ise tüm hayvanların dostuydu. Gandalf içlerinde en dikkatlisiydi. Dünya’da büyüyen karanlığın sebebinin Yüzük Tayfları değil de Karanlık Lord’un kendisi olduğundan ilk o şüphelendi. Dol Guldur’a giderek Karanlık Büyücü’yü oradan kaçırdı. Ak Divan’ın yani Bilgeler Divanı’nın toplanmasından sonra Saruman lider olarak seçildi, ki kendisi o zamanlarda Ak Saruman’dı. Lider olarak Gandalf önerildiyse de o bu görevi kabul etmemişti. Onu gönderenler dışındakilere sadakati yoktu ve bir yere de yerleşmek arzusunda değildi. Sauron’un giderek güçlendiğini de ilk Gandalf öğrendi. O zamanlarda Tek Yüzük kayıptı. Rivayete göre nehirden denize akıp gitmiş, sonsuza kadar yok olmuştu. Tek Yüzük’ü kendisi bulmak isteyen hain Saruman rengini daha belli etmemişti. Sauron’un yöntemlerini onu alt etmek ve yerine geçebilmek için inceliyordu. Yüzük’ün tekrar bulunduğunu neyse ki Saruman ve Sauron’dan önce Gandalf öğrendi. Periannath diyarındaki Küçük Halk, yani Buçukluklar’da ortaya çıktı. Yüzük sonsuza kadar saklanamazdı ve bir an önce yok edilmesi gerekiyordu. Onu yok etmenin yek yolu da dövüldüğü ateşe atılmasıydı. İsildur’ın varisi Arathorn oğlu Aragorn’da ortaya çıktı, kırılan kılıç Narsil yeniden dövüldü. Hikâyenin gerisini de filmden biliyorsunuz zaten.

Sanıyorum ki merak edilen sorulardan bir tanesi de Elfler’deki Üç Yüzük’ün koruyucuları kimlerdi? Safir Yüzük Elrond’un yanındaydı. Serttaşı Yüzüğü Galadriel Hanım’ın yaşadığı Lorien Diyarı’ndaydı. Kızıl Ateş Yüzük’ün uzun zaman nerede olduğu bilinmedi. Aslında başlangıçta Limanların Efendisi Cirdan’a emanet edilmişti ama o yüzüğü Gandalf’a teslim etti çünkü neden buraya gönderildiğini ve sonunda nereye gideceğini biliyordu. Yüzük uzun ve yorucu macerasında Gandalf’ı destekledi ve yorgunluktan esirgedi. Soğuyan yürekleri yeniden ateşlendirdi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.