13-24 Mayıs, Cannes Film Festivali Başladı!

Cannes Film Festivali

Filmlerin, jürilerin ve etkinliğin listesi, 16 Nisan’da basın konferansıyla duyurulmuştu. 13-24 Mayıs 2015 tarihlerinde, 12 gün sürecek festivali takip edebilirsiniz. 24 Mayıs’ta kazananlar belli olacak. Ayrıca Kısa Metraj dalında Ziya Demirel’in “Salı” filmi ile Cannes Film Festivalinde diğer kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen etkinliklerden biri olan “Yönetmenlerin 15 Günü”nde Deniz Gamze Ergüven’in “Mustang” filmi dikkatlerimizi çekiyor. Kısaca filmlerden bahsedelim.


SALI (Tuesday)

Salı Filmi (Afiş)

12 dakikalı kısa film Salı, Istanbul’da genç bi kızın sıradan bir okul günü ve okula giderken, basketbol oynarken ve eve otobüsle dönerken üç adamla tesadüfi karşılaşmalarını konu alıyor.
Krediler
• Ziya DEMIREL – Yönetmen
• Ziya DEMIREL – Senaryo, diyalog
• Buket COŞKUNER – Senaryo, diyalog
• Meryem YAVUZ – Fotoğraf Yönetmeni
• Henrique CARTAXO – Film Editörü
• Murat Onur ÖNER – Ses
Oyuncular
• Melis BALABAN – Aslı
• Zeki OCAK – Yaşlı Adam
• Yonca HİÇ – Aslı’nın arkadaşı
• Artun ÖZSEMERCİYAN – Uyuyan Adam
• Başar SAYIN – Otobüsteki Adam
• Can KARAÇAYLI – Basketbol Oyuncusu


MUSTANG

1 saat 37 dakikalı uzun metraj bir film olan Mustang konusu şöyle: Yazın başlarıdır. Türkiye’nin kuzeyinde bir köyde Lale ve dört kızkardeşin okulda, evde yaşadıkları anlatılıyor. Bu beş kız kardeşin verdikleri özgürlük mücadelesinin festivalde başarılı olacağını umuyoruz.

Mustang Filminde Beş Kız Kardeş

Cannes Film Festivali Jürisi


Feature Films Jüri Üyeleri

Jüri Başkanı – Joel Coen (Yönetmen, yazar, yapımcı – ABD) ve Ethan Coen (Yönetmen, yazar, yapımcı – ABD)

Joel ve Ethan Coel

Uluslararası çevrelerde Coen kardeşler olarak bilinen Joel ve Ethan Coel, New York’ta yaşıyorlar. Sundance Film Festivali’nde Grand Prix ödülünü aldıkları ilk filmleri “Blood Simple”‘ı 1984 yılında çektiklerinden beri beraber çalışıyorlar. The Laydkiller filmi hariç beraber yazıyorlar, yönetiyorlar ve yapımcılığı beraber yapıyorlar. Söz konusu filmde de gene birlikteler, yalnız Joel yönetmenliği ve Ethan yapımcılığı üstleniyor. Filmlerine örnekler;
Raising Arizona (1987), Barton Fink (1991), Fargo (1996), The Big Lebowski (1998), O Brother, Where Art Thou? (2000), No Country for Old Men (2007), Burn After Reading (2008), A Serious Man (2009), True Grit (2010) ve Inside Llewyn Davis (2013). Bu filmleriyle birçok değişik ödüller kazandılar. Şimdilerde ise yeni bir film bitirdiler, “Hail, Caesar!”


Rossy DE PALMA – Aktris

Rossy DE PALMA

Sophie MARCEAU – Aktris, yönetmen

Sophie MARCEAU

Sienna MILLER – Aktris

Sienna MILLER

Rokia TRAORÉ – Besteci, şarkıcı, şarkı sözü yazarı

Rokia TRAORÉ

Guillermo DEL TORO – Yönetmen, yazar, yapımcı

Guillermo DEL TORO

Xavier DOLAN – Yönetmen, yazar, yapımcı

Xavier DOLAN

Jake GYLLENHAAL – Aktör

Jake GYLLENHAAL

Un Certain Regard için Jüri Üyeleri
Jüri Başkanı – Isabella ROSSELLINI (Film yapımcısı, aktris)

Isabella ROSSELLINI

Ingrid Bergman ve Roberto Rossellini’nin kızı olan Isabella Rossellini, model olmadan önce birçok ufak rolde oynadı ve gazetecilik yaptı. Uluslararası film kariyerine, Norman Mailer’ın “Tough Guys Don’t Dance” ve Nikita Mikhailkov’un “Dark Eyes”ile başladı. Bunu birçok yapım takip etti. 2005 yılında, “My Dad Is 100 Yeras Old” filmiyle oyunculuktan senaristliğe geçti. 2008 yılında Robert Redford ile çalışan Isabella, hayvanların cinselliği üzerine bir mini seri yaptı: Sundance TV tarafından üretilen Green Porno, Seduce Me and Mammas dünya çapında başarı kazandı. Üç tane kitabı var: Some Of Me, Looking at Me ve the Name of the Father, The Daughter and the Holy Spirits.


Haifaa AL-MANSOUR – Yönetmen

Haifaa AL-MANSOUR

Nadine LABAKI – Aktris, Yönetmen

Nadine LABAKI

Panos H. KOUTRAS – Yönetmen

Panos H. KOUTRAS

Tahar RAHIM – Aktör

Tahar RAHIM

Cinéfondation & Short Films için Jüri Üyeleri

Jüri Başkanı – Abderrahmane SISSAKO (Yönetmen, yazar, yapımcı)

Abderrahmane SISSAKO

Abderrahmane SISSAKO’nun çalışmaları, hümanizm ve sosyal sorumluluklarla dolu ve Afrika’da dahil olmak üzere güney ile kuzeyin karmaşık ilişkilerini keşfeder. Değişik kıtaları ve kültürleri gezer: 1961 yılında Moritanya’da doğan Abderrahmane, Mali’de büyür ve Sovyetler Birliği, Moskova’da thw VGIK film okuluna başvurur. İlk çekimlerini burada yapar: mezuniyet filmi “The Game” (1989)’i iki yıl sonra 1993 Cannes Film festivalinde gösterilen”October” takip eder. 90’lı yılların başında Fransa’ya yerleşir. 1998 yılında “Life on Earth”ü yönetir. “Heremakono” 2002 yılnda Un Certain Regard için seçilir ve FIPRESCI ödülünü kazanır. 2006 yılında uzun metrajlı alana “Bamako” ile geri döner. 2014 yılında son filmi “Timbuktu” festivalde gösterilir ve festivalin ilgi kaynağı olur. En iyi yönetmen ve en iyi film dahil olmak üzere çeşitli dallarda yedi César ödülü kazanır, en iyi yabancı dilde filmler dalında aday gösterilir.


Cécile DE FRANCE – Aktris

Cécile DE FRANCE

Joana HADJITHOMAS – Yönetmen

Joana HADJITHOMAS

Daniel OLBRYCHSKI – Aktör

Daniel OLBRYCHSKI

Rebecca ZLOTOWSKI – Yönetmen

Rebecca ZLOTOWSKI

Caméra D’Or İçin Jüri Üyeleri

Jüri Başkanı – Sabine AZÉMA – Aktris

Sabine AZÉMA

Louis de Funes’nin “La Valse des toréadors (1974) kızını oynadığı bölümden önce tiyatro alanında faaliyet gösterdi. Bu rolünde sonra sinema kariyeri önünde açıldı. 1985 başlarında, Bertrand Tavernier’in “Un Dimanche a la campagne” daki rolüyle ilk César ödülünü kazandı. 1989 yılında geldiğinde, “La Vie et rien d’autre”daki büyük rolünü gerçekleştirdi. Alain Resnais ile karşılaşması kariyerinde dönüm noktası oldu. Bu ortaklık neredeyse 30 sene sürdü.
Delphine GLEIZA – Yönetmen

Delphine GLEIZA

Melvil POUPAUD – Aktör
Claude GARNIER – Sinematografik fotoğrafçılığı yönetmenlerinin Fransız Topluluğu
Didier HUCK – Sinema Endüstrisi Federasyonu
Yann GONZALEZ – SRF (Société des Réalisateurs de Films)
Bernard PAYEN – Syndicat Français de la Critique Cinéma

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.