26 Haziran’da Robotlar İnsanlığı Yok Etmeye Geliyor! Yine!

Terminatör: Genesis Poster 1
Terminatör: Genesis Poster 2

Terminator 5 Genisys X Terminatör 5 Genisys Arnold Schwarzzenneger X Terminatör Film Konuları X Terminator Genisys X Terminator Genisys eleştiri X Terminator Ge

26 Haziran’da, yani iki gün sonra vizyona girecek Terminatör: Genesis filmi heyecanla beklediğimiz filmlerden bir tanesiydi. Jurassic Park heyecanını tam atlamamışken kendimizi dinozorların dünyasından birden robotların arasına fırlatılmış bulduk. Bu yaz sezonu filmler açısından harika bir sezon.


Düşmanımız Kim?
Fragmanı izlediğimizde akıllarda önemli bir soru beliriyor? Terminatörün ateş ettiği kişi John Connor’ın ta kendisi! Yoksa o John değil mi? Ne bir makine ne de bir insan. O daha fazlası. Klasik terminatör müziğinin kalbimizi yerinden çıkartan vuruşlarıyla çok heyecanlı bir film izleyeceğimizi garanti edebilirim. İşte ben bu film için beklentilerimi yüksek tutabilirim. Sinemada da hayal kırıklığına uğramayacağımdan eminim. Sürekli geçmişe dönüp dönüp artık zaman yolculuğunu laçka eden John Connor ve terminatörlerimizin yepyeni maceraları 26 Haziran 2015’te beyazperdede.


Robotların İnsanlara Karşı Bitmeyen Kini


İnsan direnişinin lideri olan John Connor (Jason Clarke), Kyle Reese’i (Jai Courtney) Sarah Connor’ı (Emilia Clarke) ve geleceği koruması için zamanda geriye gönderiyor. 1984 yılında gelen Reese kendisini yeni bir çevre ve geçmişin tanıdık olmayan bir versiyonunda buluyor. Umulmadık dostların (Gardiyanımız Terminatör; Arnold Schwarzenegger) yardımları karşısında şaşkınlığa uğruyor. Yeni ve daha tehlikeli düşmanlar ve beklenmedik bir görev var karşılarında: Geleceği baştan yazmak…
Sinemanın Yeni Parlayan Yönetmeni – Alan Taylor

Yönetmen Alan Taylor

Filmin yönetmeni Alan Taylor. Uzun yıllar televizyon ekranları için çalıştıktan sonra 2013 yılında başarı çizgisinin yükselişe geçtiğini söyleyebiliriz. Marvel Stüdyoları tarafından Thor: The Dark World için işe koyuldu ve başarılı bir iş çıkardı. Terminatör: Genesi onun ikinci büyük bütçeli aksiyon filmi olacak. Bu film sayesinde kariyerinde iyi bir noktayı garantileyecek. Ayrıca Emilia Clarke daha önce Taht Oyunları’nda Alan Taylor ile birlikte çalışmıştı. Daenerys Targaryen rolüyle bir başka, Sarah Connor olarak bir başka izleyeceğiz kendisini.


Terminatör Serisi Film Sıralaması
1.Terminatör (1984)
2.Terminatör 2: Mahşer Günü (1991)
3. Terminatör 3: Makinelerin Yükselişi (2003)
4. Terminatör 4: Kurtuluş (2009)
5. Terminatör 5: Genesis (2015)


Bunları Biliyor muydunuz?
• Arnold’umuzun yaşı ilerlediğinden dolayı, kendisini 30 yaş daha genç göstermek yerine senaryoyu buna göre uyarladıklarını biliyor muydunuz? Terminatörümüzün vücudunu saran ve yaşayan insan hücrelerinden oluşan derisi de yıllar geçtikçe yaşlanıyor, tıpkı normal insanlar gibi. Filmde bu yüzden daha yaşlı görünüyor (!) ve hatta saçlarındaki grilikleri görebilirsiniz.
• Film, yeni “Terminatör” serisi üçlemesinin ilki.
• Ayrıca John Connor için ilk düşünülen isim Tom Hardy idi.
• Terminatör 3: Makinelerin Yükselişi (2003) yılından bu yana Arnold Schwarzenegger’ı tekrar Terminatör rolünde görüyoruz. Terminatör: Kurtuluş filminde bizzat kendisi oynamamış, yerine bilgisayarda dijital grafik ortamda hazırlanmış bir versiyonu konulmuştu. Bu yirmi yıllık zaman diliminin Terminatör 2 ve Terminatör 3’te görünmesi arasındaki geçen zamana da eşit.


• James Cameron yapımcılar David Ellison ve David Goldberg’e 67 yaşındaki Arnold Schwarzenegger’ı filmde nasıl kullanabileceklerine dair tavsiyelerde bulundu. Deri yaşlanmasının nasıl açıklanacağı Terminatörü geri yollarken varacağı hedefi kaçırıp topluma karışması ve beyin yapısı sayesinde (öğrenebilen bir beyin) giderek daha fazla insana dönüşebileceği ve fark edilmeden insanların arasında yaşayabileceği gibi tavsiyeler.
• Arnold Schwarzenegger film için saçlarını boyamadı. Gördüğünüz onun doğal saç rengi^^
• Fragmanda işittiğimiz Sarah Connor’ın söylediği “Yaşamak istiyorsan benimle gel” cümlesi beşinci kez kullanılıyor veya buna anlam olarak çok yakın olan cümleler. İlkini Kyle Reese söylüyor (1984), ikincisini yeniden programlanan T-800 (1991), üçüncüsünü John Connor “Yaşamak istiyor musun? Haydi!” şeklinde(2003) ve dördüncüyü de yine Kyle Reese (2009) söylüyor.
• Bu film 3 boyutlu ilk Terminatör filmi olacak.


• Dedikodulara göre bundan sonraki film Arnold Schwarzenegger’ın son Terminatör filmi olacak.
• Kyle Reese rolü için sona kalan iki isim Boyd Holbrook ve Jai Courtney’di. Denemeler sonucunda belli ki Courtney rolü kapmış. Aynı şekilde Sarah Connor için sona kalan üç isimde Emilia Clarke, Brie Larson ve Margot Robbie. Birinci belli de ikinci kim oldu acaba? Yok öyle bir eleme yöntemi elbette!
• Arnold Schwarzenegger’ın Paramount Pictures için olan ilk filmi. Minik bir detay daha.
• İkinci fragmanda Terminatörün Kyle Reese ile karşılaştıktan sonra “Tanıştığıma memnun oldum!” deyip, gülümsediği sahneyi hatırlayın. Sarah’da ona uyumlu davranmayı öğrettiğini söylüyordu. Terminatör 2: Mahşer Günü (1991) yılında kesilen bir sahneye gönderi niteliğinde. Orada John daha insani gözükmesi için Terminatöre gülümsemesini söylüyor ve Terminatör telefonda konuşan bir insanı taklit ediyordu. Gülümsemesi son derece başarısızdı ve çarpıktı. John da Terminatör’e ayna karşısında pratik yapmasını söylüyordu.
• Sahnelerin çekimine başlamadan önce Arnold Schwarzenegger günde 3 saat altı ay bpyunca vücut çalıştı. 12 yıl önce çekilen Terminatör 3: Makinelerin Yükselişi’ndeki görünümüne kavuşmak hiç kolay olmamıştır.
• Video oyun geliştiricileri birkaç günü sette geçirmişler. Filmle ilgili oyunu geliştirmek için doğru detayları yakalamak diye buna derim.


• Arnold Schwarzenegger’ı senaryoyu okuduktan sonra imzaladı ve güzel yazıldığını söyledi.
• Bu arada önemli bir detay bence. Emilia Clarke ve Jason Clarke aynı soyadını taşısalar da akraba değiller. Merak etmeyin, akraba kayırmaca olmadı!


Benim pek şahsi görüşlerime göre diğer Terminatör filmlerinden Terminatör 2 kadar beni etkileyen çıkmadı. İzlediğim yıldaki yaşımdan mı kaynaklanıyor yoksa film sadece vurma-kırma-patlatmanın ötesine geçip daha fazla duygusallık mı katıyor bilemiyorum. Fakat bir gerçek var ki yaşımız büyüdükçe filmlerden aldığımız zevkler değişiyor. Daha önce beni çok etkileyen bir filmi çok sonra izlediğimde aynı şekilde etkilenmediğimi görüyorum. Yine de o hissettiklerimin birkaç kırıntısını hala duyumsayabiliyorum. Belki size de olmuştur aynısı. Dilerim bu film, Terminatör 2’yi daha küçükken izlerken yaşadığım duyguları yaşatır bana. Sizlerin de filmden beklentileriniz neyse karşılanması dileğiyle. Hepinize şimdiden keyifli seyirler olsun.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.