2000’li Yıllardan Bomba Bir Türk Komedisi – Kahpe Bizans

Kahpe Bizans Poster

2000 yılında gösterime giren ve Türk izleyicisini kahkahaya boğduğu kadar Yunanlılar tarafından eleştiri oklarının hedefi haline gelen film, “Kahpe Bizans 2” filmiyle de hala olay yaratmaya devam ediyor. Bizans İmparatorluğu ile dalga geçen film, komik diyaloglara ve olaylara sahne olsa da, filme yapılan eleştirilerin haklı yönleri de var. Türklerle alakalı hiciv filmlerine nasıl gözü kapalı bir şekilde atlayıp eleştiriyorsak herkesin de bunu yapma hakkı olduğunu unutmamak lazım. Biz gelelim filme.

Filmin Konusu

Anayurtları olan Avustralya’dan kuraklık ve kanguru saldırıları yüzünden Fransa’ya göç eden Nacaroğulları, kendilerine yeni bir yurt ararken önlerine bir köpek çıkar ve onu takip ederek Anadolu’ya gelirler. Aslında dağdan gelip bağdakini kovma durumu yaşanmasına rağmen bu durum kimseyi ilgilendirmiyor gibi. Doğu Roma İmparatoru İlletyus (Mehmet Ali Erbil) gördüğü bir düş üzerine ve kahinin de tavsiyesiyle, o gün doğan tüm çocukların öldürülmesini emreder. Bizans askerlerinin saldırı sırasında Süper Gazi’nin karısı üçüz çocuklarını bir sepete koyarak onları nehre bırakır. Çocuklardan biri Bizans varisi olur, diğeri obaya geri döner ve sonuncu çocuk yaşamına nehirde devam eder.

Film Eleştirileri Üzerine

Bizans İmparatorluğu ile dalga geçilip gülüne bu film aslı eleştiriyi kendisine de yaparak gönlümüzde iki kat yer edindi diyebiliriz. İmparator İlletyus ve Bizans İmparatoprluğu’nun gerisine bakabilirseniz, eski Türk filmlerine ve filmlerde yapılan saçma hatalara esaslı göndermelerde bulunulduğunu görebilirsiniz. Cüneyt Arkın filmlerindeki abartılı dövüş sahneleri, akla hayale sığmaz mantık hataları bu filmde komedi unsuruna dönüştürülmüş. Filmin sonlarında geçen uçak, kollarda o yılların son modası saatler, uzakta görülen araba/motorlar filmdeki hatalar olmaktan çok bilerek filme katılmış komedi unsurları. Yine de Türklere çok komik gelse de bir yabancı gözüyle izlenildiği zaman o kadar komik gelmeyecektir. Özellikle Mehmet Ali Erbil’in oyunculuğu ve Gani Müjde’nin yazdığı sağlam senaryosu ile Kahpe Bizans’ı izlemediyseniz bir an önce izlemenizi tavsiye ediyorum. Film, ırkları ve ırkçılığı desteklemekten çok ırkçılığa karşı yaptıkları hicivlerle olaylara bambaşka bir bakış açısı yakalamışlar.

Oyuncular (Filmdeki Muhteşem Oyuncu Kadrosu)

Mehmet Ali Ebil (İmparator İlletyus)

Demet Şener (Emmanuelle)

Cem Davran (Yetiş Bey/MArkus Antonyus/Gider Bey)

Sümer Tilmaç (Süper Gazi)

Ayşegül Aldinç (Teodora)

Nurseli İdiz (Helena)

Hande Ataizi (Mağdure Hanım)

Yılmaz Köksal (Sepetçioğlu)

Cengiz Küçükayvaz (Simitis)

Suat Sungur (Tavşan Bey)

Günay Karacaoğlu (Anaç HAtun)

Ümit Okur (Teodorakis)

Belma Canciğer (Arap Bacı) ….ve diğerleri.

Filmden birkaç müzik. Keyifle dinlemeniz dileğiyle^^

Filmden Birkaç Seçme Sahne^^

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.