Yerdeniz Serisinin İlk Kitabı – Yerdeniz Büyücüsü

Yerdeniz Serisinin İlk Kitabı - Yerdeniz Büyücüsü
Yerdeniz Serisinin İlk Kitabı - Yerdeniz Büyücüsü
Yerdeniz Büyücüsü – Ön Kapak

Yerdeniz Serisi 2. Kitap

Yerdeniz Serisi 3. Kitap

Yerdeniz Serisi 4. Kitap

Yerdeniz Serisi 5. Kitap

Yerdeniz Serisi Yerdeniz Öyküleri

Söz sessizlikte,
Işık karanlıkta,
yaşam ölürken;
bomboş gökyüzünde
uçarken parlar atmaca
~Ea’nın Yaradılışı


Bu sözlerle başlar hikayemiz. Bende tüm seriyi bir yazıda anlatacağıma her kitabı ayrı şekilde tanıtmayı daha uygun buldum. Hem seriye hürmeten hem de içimden öyle geldiği için.


Ejderhalar, büyücüler, hayvanlar ve insanların iç içe geçtiği bir diyarın öyküleri bunlar. Güç , sadece ihtiyaç olduğunda ortaya çıkmaz: Bilgi de olması gerekir. Gont adasında doğan ve büyüyen Çevik Atmaca’da bu güç fazlasıyla vardı. Bilgi ise teyzesinden, 13 yaşından sonra onu çırak olarak alan Re Albi büyücüsü ve Çevik Atmaca’ya gerçek ismini (Ged) verecek Ogion’dan, yüksek sanatların öğretildiği Roke Adası’ndaki büyük büyücülerden gelecekti. Güç ve bilgi bir arada bulunduğunda onu akıllıca kullanmak ise kişiye kalır. Aşırı gururu olan ve en ufak bir sözde incinen Ged’in Roke adasında üstünlüğünü kanıtlaması gerek tek kişi vardı: Jasper! Hünerini kanıtlamak için ölüler diyarından zarif Elfarran’ı çağırır.Elfarran sadece bir an görünür. Ged’in dünyalar arasında açtığı boşluk büyür, parlar, daha da genişler ve o yarıktan pıhtı şeklinde bir gölge sıçrayıp Ged’in yüzüne yapışır. Başbüyücü Nemerle’nin büyük çabasıyla yaratıktan kurtulur ama başıboş büyüyü denetim altına alan ve bu gölgemsi şeyi Ged’den uzaklaştıran Nemerle bütün gücünü harcamıştır. Ged, Roke adasının korunaklı ortamında ve bu yaratığın bir yerlerde kendisini beklediğini bilerek, büyü ve güçle ilgili takıntılarını kaybetmiş bir şekilde kendi eğitimini tamamlar. Büyünün, güç ve bilgiden daha fazlası olduğunu anlar. Sadık hayvanı küçük otak, dostu Vetch’den zaman zaman yardım alacak olan Ged, bir şekilde bu gölgeyle başa çıkmak zorundadır yoksa ölümden sonra bile peşini bırakmayacak olan bu gölge bir şekilde onu ele geçirip dünya üzerinde tüm kötülüğü ile serbestçe dolaşacaktır.

Yerdeniz Büyücüsü – Arka Kapak

Simgelerle Dolu Gizemli Bir Hikaye
Kitaptaki bir kaç konunun üzerinde durmak ve hakkında birkaç cümle söylemekte yarar var. Bu dünya üzerinde birçok lisan var. Adalar diyarının Hard dilinin ise kökleri varlıkların gerçek adlarını aldıkları Kadim Lisan’a dayanır. Büyü yapabilmek için Kadim Lisan’dan sözcükleri söylemek ve büyücülük yeteneğine sahip olmak gerekir. Bu dilde yalan söylemek imkansızdır. Bu lisan doğruları söylemeyi mecbur kılar. Yalnız kendi dilleri olan ejderhalar bunun dışındadır. Onlar sözcüklerle istedikleri gibi oynayabilirler ve çarpıtabilirler.
Tuhaf bir dünyadır Yerdeniz dünyası. Yüzlerce Adalar, takımadalar ve sınırları belirsiz okyanusla baş başa kalır okuyucu. Haritanın dışındaki yerler bilinmez ya da yazar tarafından belirtilmek istenmez. Zaten hemen her fantastik hikayede sınırlarının belirsiz olduğu bir dünya çıkar karşımıza. Orta Dünya’da elflerin batının ötesine gittikleri ve içlerinde elf ırkının geçtiği her öyküde bu durumun bir şekilde vurgulandığını fark edersiniz. Ölümsüzseniz buraya ait değilsinizdir ve eğer ölümlüyseniz bu haritalar biz ölümlülere sınırlanmıştır. Batı’nın bilinmedik diyarlarında dolanan ejderhalar da buna bir istisna değil.
Yaşam değişkendir. Ölüm öyle değildir. Ölüler diyarında yıldızlar bile kıpırdamaz. Her şey solmuştur, adı üstünde ölmüştür, bitmiştir. Kitapta yazar tarafından bunun üzerinde çok değinilmiştir ama bunu diğer kitaplarda uygun zaman geldiğinde tartışacağız.
Ged bir defasında ölmekte olan bir çocuğu geri getirmek için fazla ileriye gider. Öbür dünyaya gidiş geliş hiç kolay bir iş değildir. Ged komaya girmiş gibi yatarken onu kurtaran şey sadık hayvanı otağın ellerini ve bileklerini sabırlı bir şekilde yalaması olur. Eğer kimse ona bu şekilde dokunmamış veya çağırmamış olsaydı Ged ruhunun sonsuza kadar kaybolup gideceğini fark ettiğinde hayvanlardaki dilsiz bilgeliğin farkına vardı. Ve artık Ged’in düşüncesine göre bilge kişi, konuşabilseler de konuşamasalar da kendisini diğer varlıklardan ayırmayan kişi demekti.
Gerçek isminizi tam anlamıyla güvenmediğiniz insanlar dışındakiler kesinlikle veremezseniz. Kadim Lisan’da olan gerçek isminizi bilenler üzerinizde hakimiyet kurmaya çalışabilirler. Bu yüzden Ged’in birden fazla takma adı vardır, en bilineni ise Çevik Atmaca’dır. Size gerçek ismini veren kişi bilin ki size tam anlamıyla güveniyordur. Aynı şekilde bir insana tamamen güvenmek, onlara sırlarımızı açmak zor bir iştir. Bu ancak çok güvenebileceğimiz insanlara verilmesi gereken bir ödüldür. Belki de bir teşekkür…
Herkesin hayatında avlandığı birtakım gölgeleri vardır. Büyüyüp olgunlaştıkça, gerçekleri kavradıkça bizler avcı oluruz ve onları kovalamaya başlarız. Asıl sorun ne gölgelerin bizi kovalaması ne de bizim onları kovalamamız. Gölgeler bizi yakalarsa onların esiri haline geliriz, artık neyin esiri olmuşsanız o sizin bir zamanlar gölgenizdi emin olabilirsiniz. Sizin onları kovalayıp durmanızda yararsız. Asıl sorun onlarla yüzleşme aşaması. Kitabın sonunda ne olduğunu söylemeyeceğim, eğer meraklı okuyucular varsa ve okumak isterlerse onları hayal kırıklığına uğratmayı istemem. Kitap bir çok simgeyle dolu. Tavsiyem okurken üstünkörü geçmeden, gerçekten anlayarak okumaya çalışmanız çünkü emin olun bir başka okuyuşunuzda ilk anladığınızın çok ötesinde yeni anlamlar keşfedeceksiniz. Hepinize iyi okumalar.

Yerdeniz Haritası

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.