Antoine de Saint-Exupéry – Küçük Prens (Le Petit Prince)

“Hoşça git,” dedi tilki. “Vereceğim sır çok basit: İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. Gerçeğin mayası gözle görülmez.” Küçük Prens unutmamak için tekrarladı: “Gerçeğin mayası gözle görülmez.”

Küçük Prens (Ön Kapak)

Küçük Prens (Arka Kapak)

Bazı kitaplar vardır, insanın hayatını değiştirirler. Tabii izin verirseniz. Bu öyle bir kitap. Yaklaşık yüz sayfa kalınlığında, bir çırpıda okursunuz. Bir daha okursunuz. Yine okumak istersiniz. İçinizi çok güzel duygularla, belki gözlerinizi yaşlarla doldurur. İnsanların birbirlerini tanımadıkları ya da birbirlerini evcilleştirmedikleri bir zamanda yaşarken, bu kitap tıpkı çölde bulduğunuz tatlı melodili su gibi içinizi ferahlatır. “İnsan susuzluktan ölecek olsa bile bir dostu olması içini serinletiyor” diyor yazar kitabında.

Küçük Prens (Kitap İçi Resim)

Küçük Prens, kendi küçük gezegeninde yanardağları, günbatımı ve eşsiz olduğunu söyleyen çiçeğini bırakıp başka asteroidleri gezer. Bir kral, tüm gezegenlerin kralı sayar kendisini. Bir kendini beğenmiş, etrafındaki herkes onun için kendine hayran olan canlılardan ibarettir. Bir sarhoş, içtiği için utanç duyar ama asla içmekten vazgeçmez. İşadamı, çok önemli birisidir, durmadan hesaplar yapar çünkü her şeyin sahibidir. Bundan ibarettir. Tembel ama zorunlu olduğundan bir şeyler yapan bekçiye fırsat verilirse tüm gün uyumak ister. Keşfetme işini bir kenara bırakıp kâşifleri bekleyen coğrafyacı, harita çizmek için beklemektedir. Sonra Dünya gezegenine geliriz. Yazarın uçağı arızalanmış, çöle zorunlu iniş yapmıştır. Küçük Pens ile karşılaşır. Onlar artık birer dosttur, birbirlerini evcilleştirmişlerdir.

Sıradanlıktan Eşsizliğe Doğru

Küçük Prens (Kitap İçi Resim)

Hepimizin çiçekleri diğer çiçekler gibi sıradandır. Çiçeğimize emek veririz, onu sularız, rüzgârdan koruruz. O çiçek artık bizim için eşsizdir. Birbirlerine gereksinim duyarlar. Bir şekilde yolları ayrı düşse bile, üzülseler bile hatırladıklarında yıldızlara gülerek bakabilirler. Peki siz hangisisiniz? Yukarıda sayılan yedi gezegenden birinde anlamsızca, boş hayatlar yaşayan kişilerden misiniz? Belki de sahip olmadıklarınızın peşinde hırsla koşup, hayatın içinden hiçbir şeyi görmeden geçip gitmek yerine, hâlâ içindeki çocukla beraber yürüyen birisi misiniz? Bence bu kitabı okuduktan sonra bunu ve şu soruyu kendinize sorun: Koyun çiçeği yedi mi, yemedi mi? Hepinizin yıldızlara bakarken yüzünüzden gülümseme eksik olmasın.

Küçük Prens (Kitap İçi Resim)

Kısaca Antoine de Saint-Exupéry

Antoine de Saint-Exupéry

1990 yılında Fransa’da doğan yazar, dört yaşındayken babasını kaybetti. Uçaklara olan tutkusu onu pilot olmaya yönlendirdi. Paris’te evlendi. Posta servisi yapan uçağının arızalanmasıyla Tunus’ta çöle zorunlu iniş yaptı. Dört gün ortadan kayboldu. İkinci Dünya Savaşı’na da pilot olarak katıldı. Ülkesi yenildikten sonra Amerika’ya dönüp buradan Amerikan ordusunda görevli olarak savaşa yazıldı. Uçağı 31 Temmuz 1944’te, Marsilya açıklarında vurularak düşürüldü. 2000’li yıllara kadar hiçbir haber alınamadı. Marsiyalı bir balıkçı tarafından bilekliği bulundu ve 2004 yılında, yazarın uçağının enkazına ulaşıldı. Ölümünden 65 yıl sonda onu vuran Alman pilotun, içindekinin kim olduğunu bilseydi vurmayacağı yönündeki itirafını hatırlarsınız.

Ayrıca Küçük Prens’in yaşadığı gezegen olan Asteroid B-612, 1993 yılında keşfedilen 46610 numaralı asteroide verildi.

Euro para birimine geçmeden önce Fransız parası olan 50 frankın üzerinde Küçük Prens ve yazarın resimleri basılmıştı.

50 Frank

Bunun dışında Japonya’nın Hakone şehrinde “Küçük Prens” temalı bir müze, Güney Kore’de Gyeonggi şehrinde “Küçük Prens” temalı bir köy bulunduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. 2000 yılında yazarın doğup büyüdüğü Lyon şehrindeki havaalanına da Saint Exupéry ismi verildi.

Kitaptaki çizimler yazara aittir.

Eserleri

L’aviateur, Vol de Nuit, Terre des Hommes, Pilote de Guerre, Le Petit Prince, Citadelle, Courrier Sud, Lettre à un Otage, Carnets

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.