Artık “Yazar Olmak İstiyoruz” Demeyin ve Olmaya Başlayın!

Yazar Olmak İstiyorum (Ön Kapak)

Bu kitap, yazar olmak isteyen ama işe nasıl, nereden başlayacağını bilemeyen gençlerimiz için yazılmış. Bence yazma konusunda istekli ve içinde bu yönde tutku barındıran herkesin faydalanabileceği bir kaynak. İçinde 120’den fazla olmak üzere ve 1-2 sayfayı geçmeyen yazılar bulunan bu kitap, diğer başvuru kitaplarınızın arasında yerini alacak. Tabi sadece başlangıçta! Yazmak gerçekten kolay bir iş değil. Bir kere tarzınız olacak, hikâyeniz insanların ilgisini çekecek ve kelime bilginiz yeterli düzeyde olacak. Kısa mesaj gibi yazdığınız yazıları arkadaşlarınızdan başka kimsenin okumayacağından emin olabilirsiniz! Dilbilgisi çok önemli. Bu teknik detayların ötesinde hayal gücünüzü kontrol altına almaktan vazgeçeceksiniz. Bırakın elleriniz klavyenin üzerinde uçsun, kaleminiz siz nasıl olduğunu bile anlamadan sayfalar dolusu kağıdı doldursun. Yazarlıkta çekinme olmaz! Korkmadan düşündüklerinizi yazacaksınınız ki okuyucu da sizin yazılarınızdan ürkmesin. Bütün bu anlattıklarım tek bir yolun sonunda gerçekleşecek. Çok ama çok yazmak, bol araştırma yapmak ve çalışmak! Unutmayın, nasıl uzun bir yol tek bir adımla başlarsa, yazarlık mesleğinde yükselmek isteyenlerde ufak notlarla bu işe başlarlar. Hiç bir zaman geç değildir, yeter ki içten isteyin bu işi.

Yazar Olmak İstiyorum (Arka Kapak)

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından çıkarılan bu Eğitim, Kültür ve Araştırma Yayınından bazı tavsiyeleri sizin için yazdım. Merak edenler, elinde bulundurmak isteyenler kitabı temin edebilirler. Burada bütün kitabı yazmıyorum, sadece birkaç! alıntı yapıyorum o kadar^^


*Kim olursan ol, ne iş yaparsan yap, yine de yazmalısın.
*Yazar olmak isteyen her birey kendi sanat yolunu kendi kazmasıyla açmak zorundadır.
*Soyut anlatımdan ziyade somut temas gerekiyor. Lezzeti tarifle anlayamazsın. Elmanın tadını hissetmek istiyorsan onu ısırmalısın.
*Niçin yazıyorsun? Geçici bir heves mi yoksa şiddetli bir arzu mu? Yazmadan yaşayabilir misin? Bu uğurda zevkini, huzurunu feda edebilir misin?
*Elinden kitap düşmeyecek, sürekli okuyacak, kendini yenileyeceksin. Başkalarının göremediği ayrıntıları göreceksin. Kültürün geniş olacak, iyi düşüneceksin. Güçlü sezgiler ve duygular önemli.
*Samimi olmayan bir yazıyı okuyucu anlar. Samimi duygularınla yazacaksın.
*Aceleci olmayacaksın. Bugün adını saygıyla andığımız yazarlar da kimi zaman yazamamanın, ortaya dişe dokunur eserler koyamamanın acısını çekmişler. Hiç kimse yazar olarak doğmaz. İnsan, bir tercih yaparak, emek vererek yazar olur. Kimi yarı yoldan döner, kimi de tüm zorluklara katlanır, sabırla yürür ve varır.
*Bilimin konusu insanla sanatın konusu olan insan aynı değildir. Sayısız fasılları olan bir kitaptır insan, oku onu.
*Başarılı eserlere yazarak ulaşılır. Yeterince iyi olmasa da yazmaya devam etmelisin. Acemi yazarların yaptığı gibi yazdıklarını gözden geçirmemezlik etme. Yaz, bırak ve tekrar, tekrar kontrol et.
*İnsan bin bir türlü duyguları olan canlı, kuru akıl onu bunaltır. Sade bir insan olmak isteyeceksin. Biçim, öze perde olmamalı.
*Etkilenen etkileyebilir sadece! Ve yanmayan yakamaz! Sanat, ruhun derinliklerinden çıkmalıdır.
*İlham perisi kuruntudan ibarettir. Yazarak düşün, sürekli not al. Yazmaktan asla üşenme. Yazılarında gözlemlerini, izlenimlerini, deneyimlerini kullan.
*Özgün eserler verebilmen için sermaye biriktirmelisin. Kendini zorlayarak üretim yaparsan tükenirsin. (Burada sermaye ile kast edilen para değildir.)
*Her zaman, her yerde aklına geleni not et. Kaydetmezsen bulutlar gibi geçer gider izlenimlerin, duyguların, düşüncelerin. Kısa yazılar yazarak başla. Metin kısaldıkça işin zorlaşır ama kısa zamanda yazarsın bunları. Hatalar daha net görünür. Başarılı olamazsan uzun bir yazıda olduğu gibi üzülmezsin.
*Suda yüzen bir insan suyun hâkimidir, sele kapılan ise suyun tutsağı. Anlamlar arasındaki sıkı bağı kaçırmamalısın. Yoksa yazı, anlık duygu ve düşünce parçalarıyla ilerler, parçalar bütünü oluşturamaz.
*Bazen zor okunan kelimelerin kullanılması okumayı güçleştirir. Söz; düzgün, güzel ve uyumlu olmalıdır. Hemen anlaşılan cümleler kurman, sözü dolandırmaman gerekir. Konuyu örneklerle açıklamak iyidir. Fikirler düzgün bir şekilde birbirini takip ede, kelime seslerinin üzerinde ayrıca dururum.Bir derdinizi on sayfada da anlatabilirsiniz, tek bir kelime bile yeterli olur bazen!
*Gerçek yazar eseriyle konuşur. Vitrinde görünmek istemez. Popülerleşen bir yazar, iç sesini kaybeder, önce cılız eserler yazmaya başlar, sonra da kısırlaşıp kurur.
*Uygulama insanı, bilim insanı, sanat insanı, fikir insanı, siyaset insanı vesaire tek birer tiptir. Her biri kendi alanında, makamında, sanatında büyüktür, önemlidir, yetkindir. Başarılı eleştiriler yazan bir eleştirmen hayatında sanat değeri olan bir tek şiir bile yazmamış olabilir. Eleştirmene “Madem çok biliyorsun, yazsana!” demenin faydası yoktur, onun uzmanlık alanı eleştirmektir. Sadece kalemine güven. Tercihinde kal, başka alanlara göz dikme.
*Hem manası hem de üslubu güzel olan yazı, zarif bir elbise giymiş güzel bir insana benzer. İlgisiz kalamaz insanlar. Gereksiz süslerden, yapmacıklıktan, ukalalıktan, resmiyetten ve kapalılıktan uzak durmalısın. Cümlelerin özlü, kısa ve açık olmalı.
*Biçimi konu belirler. Konu vardır, yüz kelimeyle anlatılır; konu vardır, bin kelime bile yetersiz kalır. Elbise bedene uygun olmalıdır.
*Usta yazarların kitaplarını sadece okumakla geçme, tartış, eleştir ve kendi üslubunu bul. “Sen” ne kadar “kendin” olabiliyorsan, yazıların da o kadar “senin” olur. Büyük yazarların karşısında kendini ezik hissetme, bir gölge gibi peşlerinden gitme.
*Yabancı kelimeleri ayıklıyoruz diye dile yerleşmiş olan binlerce kelimeyi yok sayma! Tüm diller başka dillerden alınmadır. Büyük düşünen, özgüveni yüksek devletler bu durumu sorun etmezler. Kelimelerle düşünür insanlar. Kelimelerin de bir ömrü vardır. Doğar, yaşar ve ölürler. Dile en büyük etkiyi yazarlar yapar. Kelimeleri kesip biçen, yerine bir takım tuhaf kelimeler uyduran dilcilere bırakılmayacak kadar önemlidir, dil!
*Hacim bakımından küçümseme yazılarını. Hikâye de en az roman kadar değerli bir türdür. Güzel hikayeler yazmak pek az yazara nasip olur.
*Hep aynı türde eserler yazarsan daha başarılı olursun. Her türe el atan yazar, hiçbirinde başarılı olamaz. Hikye mi, roman mı denemeci mi, şair mi olacaksın?
*Okurdan beklentilerin nedir? Sadece anlamalarını mı, yoksa etkilenip harekete geçmelerini mi istiyorsun? Amacını belirledikten sonra bunu bir cümleyle anlat. Bu “konu cümlen” olur. Sonra araştırmalar yaparak konunu genişlet.
*Kişisel çıkarların için, para için, makam için kalemini efendi bellediklerinin emrine verme. Zalim efendileri haklı; ezilen, sürülen, öldürülen mazlumları haksız gösterirsen belki o an için yeni nesillere örnek yazar olarak tanıtılabilirsin, önemli makamlara getirilebilirsin. Ama yaptığın sadece^” Saray Soytarısı” olmaktan öteye gitmez. Dikkatle bakarsan bu soytarıları günümüzde de görebilirsin.
*Seyahat yazımında gözlem önemlidir. Mümkünse kamera kullan. Seyahat yazıları gerçek görüntülere, insanlara ve olaylara dayanır. Seyahate hazırlık git, gezeceğin yerler için önceden bilgilen.
*Mükemmel olma arzusu sana engel olmasın. Bu yüzden kısır kalır ve hiçbir şey üretemeyebilirsin. Sürekli yaz ve her yazışta kendini bir adım geri bırak. En iyiyi ararken iyiyi de yitirirsin. Daha iyiye, yazarak, her yazışta kendini bir adım daha geride bırakarak ulaşabilirsin ancak.
*Görüşmelerde kayıt cihazı önemli. Bir de fotoğraf makineni unutmamalısın. Listendeki sorular bitince sor: “Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?” Kibarlık, tatlı dil, güler yüz eksik olmasın.
*Her hikayenin kendine özgü bir mesajı vardır fakat bu mesaj okurun yüzüne sırıtmamalıdır. Meyvenin içindeki vitamin gibi olmalıdır. Hikayeni ustaca kurgulamalı, yorumu okura bırakmalısın.

Bu tavsiyeleri isteyen dikkate alır, isteyen tavsiye ile yazar mı olunurmuş der, fark etmez. Sadece yazarlık konusunda değil, hayatta herhangi bir alanda başarılı olmak isteyen kişi kendi yolunu bir şekilde bulur. Hayallerinizden asla vazgeçmeyin.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.