Beyaz Melek – Bir Huzur Filmi

Beyaz Melek – Afiş

Senaryosunu yazıp, yönettiği filmde Mahsun Kırmızıgül’ü oyuncu olarak da görüyoruz. 2007 yapımı film, oyuncularıyla da göz kamaştırıyor. Erol Günaydın, Cezmi Baskın, Yıldız Kenter, Nejat Uygur, Arif Erkin, Bilge Zobu, Erol Demiröz, Cihat Tamer, Gazanfer Özcan, Tomris Oğuzalp, Emel Sayın, Zeynep Tokuş gibi isimleri bir araya getiren filmi izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.


Film, 2007 yılının en çok izlenen filmleri arasına girmekle kalmıyor, 41 Houston Film Festivali’nde “En İyi Uluslararası Yabancı Film” ile “Jüri Özel En İyi Yönetmen” ödüllerini de kazandı.


Huzurevinde bir grup insanın birbirlerine duydukları sevgiyle hayata tutunma hikayelerini izliyoruz. Bu sevginin, her şeyden önemli olduğunu ve bu sevginin bir parçası olmak isteyeceğinizi şimdiden hayal edebiliyorum. Kimi zaman duygusallaşıyoruz, kimi zaman gülüyoruz. Melek hemşirenin (Yıldız Kenter) rehberliğinde; asıl iyiliğin, güzelliğin insanlar arasında olduğunu, asıl meleklerin iyi insanlar olduğuna şahit oluyoruz. İster bir ebeveyn, ister torun, ister büyükanne/büyükbaba olun; bu filmde kendinizden ve çevrenizden çok şey bulacaksınız. Hepinize şimdiden iyi seyirler^^


“Biliyor musun, kızım gittikten sonra yaşamak anlamsızdı. Ama tabii yaşamak lazımdı. Yaşamak, bir şeyler yapmak… Sonra baktım, çevremde el uzatabileceğim o kadar çok insan var ki, onlara uzanmaya çalıştım gücüm yettiğince. Aslında onlardı beni yaşatan. ” ~Melek Hemşire


Kanunlarda Yaşlılarımız ve Onların Bakımı
Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu’nun amacı; korunmaya, bakıma veya yardıma muhtaç aile, çocuk, özürlü, yaşlı ve diğer kişilere götürülen sosyal hizmetlere ve bu hizmetleri yürütmek üzere kurulan teşkilatın kuruluş, görev, yetki ve sorumluluklar ile faaliyet ve gelirlerine ait esas ve usulleri düzenlemektir. Huzuerevlerinin amacı, muhtaç yaşlı kişileri huzurlu bir ortamda korumak, onlara bakmak, sosyal ve psikolojik ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Huzurevleri ve diğer bakımevlerinde konusunda tam yetkin ve psikolojisi sağlam kişiler çalıştırılmalıdır. Filmde buna ufakta olsa değinilmiş. Yaşlılara bağırmak, onları dövmek, işkence yapmak hiç kimsenin hakkı olmadığı bir durumdur, derhal cezalandırılmalıdırlar. Umarız, bu tür filmler yaygınlaşır ve huzurevlerindeki şiddet olayları sıfıra iner. Orson Welles’in şarkısında dediği gibi “I know what it is to be young but you, you don’t know what it is to be old.” “Ben genç olmanın ne demek olduğunu biliyorum ama sen, yaşlı olmanın ne demek olduğunu bilmiyorsun.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.