Bir Uzak Doğu Klasiği – Boys Over Flowers (Hana Yori Dango)

Güney Kore Versiyonu

Hana Yori Dango manga olarak kendi hayran kitlesini oluşturmuş ve dizisi çekilmişti. Bu da yetmemişti, Güney Koreliler tarafından Boys Over Flowers olarak bir daha çekilerek televizyon kanallarından gösterildi. Bu da yetmedi, Meteor Garden adıyla Tayvan versiyonu çekildi. Türkiye’de Yaban Çiçeği adı altında gösterilen diziye belki rast gelmişsinizdir. Sırasıyla önce mangasını, Japon versiyonu dizisini ve sonra Kore versiyonu izlemiş birisi olarak aklımda en çok yer edineni mangası oldu. Japon versiyonu orijinal mangasına en çok sadık, Kore versiyonu ise özellikle Kore drama hayranlarının da fark edeceği üzere en ilginç olanı. Bence mangasını okuduktan sonra zamanım var diyorsanız her iki versiyonu da izleyin derim. Hem bir hikayenin iki farklı versiyonu nasıl olur kendi gözlerinizle görmüş olursunuz hem de iki farklı kültüre bir bakış atarsınız. Yok zamanım yok diyorsanız her iki versiyonun ilk bölümlerini seyredin ve öyle karar verin. Tayvan versiyonu hakkında en ufak fikrim olmamakla beraber hiç değilse bir bölüm izleyerek karakterler yönünde bir fikrim olmasını ümit ediyorum.

Japon Versiyonu

Zenginlerin Diyarında Fakir Bir Kız
Japon Versiyonu – Hana Yori Dango
Makino Tsukushi, Eitoku Gakuen’e giden orta sınıf çalışkan bir öğrencidir. Önceleri idolü olan Todou Shizuke’nin okuduğu bu okula gitmek isteyen Makino, okulda öğrenciler arasındaki şiddete, sosyal statü farklılıklarına ve en önemlisi F4 denilen zorba bir gruba katlanmak zorunda kalacağını fark eder. Bu dört arkadaş anaokulundan beri arkadaştırlar, Japonya’nın en zengin ve güçlü ailelerinden gelmektedirler ve sıkıldıkları, kötü niyetlerinden dolayı öğrencilere sürgün edilene veya kendi istekleriyle okuldan ayrılana kadar eziyet çektirmeleriyle ünlüdürler. Bu dört kişi kadınlara aşırı düşkün olan Nishikado Soujiro ve Mimasaka Akira, içine kapanık karakterli Hanazawa Rui ve çete lideri olan şiddet yanlısı ve şımarık olan Domyouji Tsukasa’dır.


Tek isteği okulda görünmez olup bir an önce mezun olmak isteyen Makino, okuldaki ilk ve tek arkadaşı Sanjo Sakurako’nun F4’ün hedefi haline gelmesinden sonra kendini ister istemez olaylara karışmış durumda bulur. Öğrencilerin her türlü eziyeti gösterecekleri ve üzerinde F4 yazan kırmızı kartı bulduğunda Makino’nun hayatı okulda iyice kötüleşir. Bunu üzerine Makino’da karşı savaş ilan ederek çete liderine yumruğunu geçirir. Bu beklenmedik tepki Domyouji’nin ona aşık olmasına yol açacak, komik olaylar birbirini takip edecektir.


Kore Versiyonu – Boys Over Flowers
Çok çalışkan olan Geum Jan Di, bir kaza sonucu (bir öğrencinin hayatını kurtarır ve okulun ünü insanlar arasında tartışılır hale gelir) okuldan burs alır ve prestijli Shinhwa Lisesi’ne kabul edilir. Kötü ünüyle şöhret kazanmış F4 ve sınıf arkadaşlarını çekilmez bulan Jan Di’nin okulda tek ilgilendiği yüzme havuzudur. F4 denilen bu şımarık ve kaba olan gençler Goo Joon Pyo(çete lideri), Yoon Ji Hoo, So Yi Jung ve Song Woo Bin’dir. Okuldaki öğretmenler bile bu dördüne karşı çıkamazlarken Jan Di ona tekme ve yumruktan oluşan iyi bir ders verir.Hem birbirleriyle hem aileleriyle olan ilişkileri içerisinde bir sürü komik ve dram hikayesini izlerken, iyi ki bu diziyi izlemişim diyeceksiniz.


Farklılıklar
• Mangada ilk sezonda lisede olan karakterler, sezon 2’de Eitoku Üniversitesi’ne gidiyorlar. Kore versiyonunda karakterler yine lisedeler ama bölüm 13’ten itibaren F4 aynı kampüste bulunan Shinhwa Üniversitesi’ne gidiyorlar.
• Mangada Sojiroh ve Yuki arasındaki ilişki pek belirsiz. Kore versiyonunda (Yi-jeong ve Ga-eul), bu ikisi arka planda geçiştirilen bir öğe olmaktan çıkıp, kendi hikayelerini de izleyebiliyorsunuz.
• Tayvan ve Japon versiyonlarına göre Koreliler Yoon Ji-hoo’nun Geum Jan-Di’nin yaşamında daha fazla rolü olması gerektiğine karar vermişler.
• (Kore verisyonu) Woo-bin’in ailesini veya sadece kendinden büyük kadınlara olan ilgisine değinilmemiş.
• Manga versiyonunda Makino, ailesi tarafından kendi rızası dışında okula gönderiliyor, ailenin amacı ise kızlarının zengin bir koca bulabilmesi umudu. Japon versiyonu dizide Makino, idolü Shizuka Todou’yu gördükten sonra okula başvurmaya karar veriyor. Dizinin Kore versiyonunda Jan-Di, kuru temizlemeden bir siparişi teslim ederken intihar eden bir öğrencinin hayatını kurtarıyor. Okula gelen baskıları azaltmak için Jan-Di’ye burs veriliyor. Ailesinin baskısı ve bir yüzme havuzunun varlığı sebebiyle Jan-Di okula gitmeyi kabul ediyor.

2 thoughts on “Bir Uzak Doğu Klasiği – Boys Over Flowers (Hana Yori Dango)

  1. hana yori dango’nun anime olmayan dizi versiyonunu hiç bir sitede bulamıyorum acaba nerede bulabilirim.

  2. hana yori dango’nun anime olmayan dizi versiyonunu hiç bir sitede bulamıyorum acaba nerede bulabilirim.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.