Bu Filmlerde Hayatta Kalmak Hiç Kolay Değil !

Backcountry (Ölüm Ormanı) filmi 12 Haziran’da, yani dün, vizyona girdi. Filmde, doğada hayatta kalmaya çalışan bir çiftin hikayesi anlatılıyor. İnsan ister istemez kendisini karakterlerin yerine koyup, acaba ben olsam/biz olsak ne olurdu sorusu kafaların bir yerinde beliriveriyor. Sahi siz olsanız ne yapardınız? Karakterlerin düşünmeden verdikleri kararlar onları şanssız olayların içine sokarken, bazen mantıklı davranmak yerine içgüdülerinize mi güvenmelisiniz? Bunun cevabı çok basit olmasa bile orta karar davranmak en iyisi. Gücünüzü koruyun, kendinizi koruyun, etrafınızdaki silahları iyi değerlendirin ve bir an önce bulunduğunuz ortamdan kurtulmaya bakın. Bir yerde çok oyalanmak bile sonunuzu getirebiliyor, en azından film senaristlerine göre durum böyle.

Birkaç hayatta kalma filmini karşılaştırmak amacıyla bu yazıyı sizler için hazırladık. Bazı filmler içlerinde istemediğiniz bilgileri barındırıyor olabilir o yüzden okurken dikkatli olmanızda yarar var. Acaba hangi filmde hayatta kalmamız mümkün ve nasıl ? Haydi hep beraber beyin fırtınası yapalım.

1) Backcountry (Ölüm Ormanı)

Ölüm Ormanı

Yanlarına harita bile almadan ormana giden çiftimiz bir kere filmin başında 1-0 yenik başlıyor. Karşımızda doğanın muhteşem gücü ve doğa dengesi denilen bir durum var. Eğer yanınızda uygun miktarda silah, tuzak ve gerekli araç gereciniz yoksa hiç kusura bakmayın, besin zincirinin en alt noktalarına iniverirsiniz. Diğer negatif puanı ormanda kaybolarak alıyorlar. Aralarında tartışmalarının ise hayatta kalma mücadelesine hiç bir katkısı yok. Jenn yanına bir ayı düdüğü almış. Bu ufak silah belki işlerine yarar belki de yaramaz kim bilir? Bu tatlı çiftle beraber yolumuzu kaybedersek kesinlikle Alex’in yol bilgisine güvenemeyiz, her ne kadar kendisi tam tersini iddia etse de. Gerçek bir yön ve doğada hayatta kalma uzmanı değilsek (çünkü bütün iş bizim sırtımıza kalacak belli ki) bu çiftle çok kısa, tartışmalı ve sıkıcı bir macera bizi bekliyor. Kısa çünkü hayatta kalamayacağımız kesin. Bu durumdan kurtulmanın tek yolu hızlı koşmak. Eğer yaklaşan bir avcı tehlikesi olursa bu çifti geride yem olarak bırakıp kendimizi kurtarabiliriz. Survivor macerasında Jenn ve Alex çifti ne yazık ki bizden 10 üzerinden 2 puan aldı.

2) Lake Placid (Kara Göl)

Kara Göl

1999 yapımı olan bu film eski bir korku-gerilim filmi. Bir göl düşünün ki dev bir timsahın evi! Siz bilmeden belki de bilerek timsahın evine izinsiz girdiniz ki, bilerek kim böyle bir işe kalkışır? Timsahlar karada bile çok tehlikeliler, hızlı refleksleriyle ve güçlü çeneleri ile ısırdıkları canlılar çok nadir hayatta kalır. Timsahların asıl sırrı çenelerini kapatırken çok güçlü ısırmaları. Ağzı kapalı bir timsahın çenelerini rahatça tutarak kontrol altına alabilirisiniz, ama ısırma kuvvetleri gerçekten çok büyüktür! Yine de karada hayatta kalma şansınız yüksek olsa bile suyun içine daldığınızda ya da suya düştüğünüzde asıl sorun o zaman başlar. Ya hemen sudan çıkmaya bakın ya da mümkün olduğu kadar az gürültü çıkartarak bir av izlenimi vermemeye çalışın. Koca bir ayıyı bile karadan suya hızla çekebilen bir timsahın karşısında çok güç durumdayız. Gelelim bizimle olan ekibimize. Onlara ne kadar güvenebiliriz? Hayatta kalma şansımız ne kadar yüksek?Fish and Game’den Jack Wells, müze görevlisi Kelly Scott, Şerif Keough ve timsah uzmanı(delisi) Hector Cyr (Zengin, tuhaf mitoloji profesörü). Bu ekiple eğer şansınız yüksekse hayatta kalabilirsiniz. Şerif’in büyük silahlarına, profesörün bilgisi ile kullandığı helikoptere yine de fazla güvenmeyin çünkü timsah helikopteri bile suya çekecek kadar kuvvetli! Öncelikle iyi yüzmelisiniz, dalış konusunda biraz bilginiz olmalı ve kesinlikle şans sizden yana olmalı. Çünkü yüzmeyi ve dalmayı bilmek, timsahlar konusunda bilgi sahibi olmanız, ona yem olmamanız için yeterli sebepler değil. Yine de bir arada olunca ve eğer karadaysanız bu ekibe güvenebilirsiniz. Suda ise tek başınasınız.

3)Jaws

Jaws

Asla şerife inanmamazlık etmeyin ! Bir şey diyorsa ona güvenin ve suya girmeyin. Suda sizi bekleyen büyük bir beyaz köpekbalığına karşı şansınız yok denecek kadar az. Denizde ise yanınızda güveneceğiniz, biraz çatlak ama silah kullanmada maharetli bir tekne kaptanı ihtiyacınız olan şey. Sizden beklenen ise iyi bir nişancı, iyi bir yüzücü olmanız ve hayatta kalma filmlerinin olmazsa olmazı biraz akıl! Köpekbalıkları özellikle koku almada süper canlılar olduklarından bir yerinizde kesik veya kan olmamasına özellikle dikkat edin. Bir damla kan bile hayatta kalma ile balığın midesine inme arasındaki ince çizgiyi belirleyebilir!

4)Jurassic Park

Jurassic Park

Tarih öncesinden gelme yaratıklarla baş etmek kolay değil. Kocamanlar, vahşiler, hızlılar ve tehlikeliler. Tarih öncesinde yok oldukları gerçeği onların da hayatta kalma isteğini bir az olsun köreltmiş değil. Yanınıza alacağınız silahlar bazen etkisiz kalabilir, elektriklerin olmadığı bir ortamda yardım da çağıramazsınız. Hele bir adadaysanız ve bir an önce kıyıya ulaşmak istiyorsanız yaratıkların içinden geçip gitmek zorundasınız. Otçulları bile yeterince tehlikeli. Bu serüvende yanınıza Dr. Grant gibi bir uzman kesinlikle olmazsa olmaz. Sakin olmalı, durumu iyice değerlendirmeli ve ada konusunda bilgisi olan hangisiyse ona resmen yapışmalısınız. Sizi kıyıya götürecek tekne gibi bir araç bulabilirseniz hayatta kalma şansınızı biraz daha yükseltebilirsiniz.

5)Life of Pi (Pi’nin Yaşamı)

Pi’nin Yaşamı

Geminiz batmış, sizde bir tekne içinde kısılıp kaldınız. Üstelik yine denizin ortasındasınız. Teknenizde bir sürü hayvan da var, içlerinde en tehlikeli olanlar sırtlan ve kaplan. Filmdeki gencin yaptığı gibi kaplanla uzak mesafeli bir ilişki kurmayacaksanız yırtıcı hayvanlardan kurtulmaya bakın. Suyunuz biterse içme suyu için yağmur sularını toplamalısınız. Deniz suyundan kesinlikle içmemelisiniz. Denizin ortasında yüzen buğulu, bol meyveli ve minik canlıların dolaştığı bir ada görürseniz birkaç gün dinlenin, alabildiğiniz kadar yiyecek ve su alıp, en yakın karanın nerede olabileceğini düşünüp yola çıkın. Sizden önce de adanın konukları oldu ama neredeler? Yemeğin bolluğuna kapılıp adada kaldlılar ve sonunda ada tarafından yendiler! Sağlam bir vücut, yüzme bilmek, deniz tutmasına karşı dayanıklı olmak ihtiyacınız olan temel şeyler.

6)2001: Bir Uzay Efsanesi

2001: Bir Uzay Efsanesi

Şimdiye kadar hep dünyadan bahsettik. Biraz dünya dışına çıkıp, hayatta kalma şartlarımızı sonuna kadar zorlamanın zamanı geldi. Eğer denizin ortasında, bir adada veya ormanın içinde hayatta kalmanın çok güç olduğunu düşünüyorsanız birde uzayı denemelisiniz.Bir kere hayatımız için en önemli faktör olan hava sorunu bizi çok düşündürüyor. Özel kıyafetiniz olmadan geminin dışına çıkamazsınız. Yiyecek sorununuz da var. Teknik bilgisi yüksek bir eleman hayatınız için önemli bir faktör olabilir. Tabii bu kişinin bencil olmaması şartıyla. Sizi öldürmeye çalışmayan iyi bir bilgisayar programı da çok yardımcı olabilir, mesela Interstellar filmindeki robot gibi bir makine çok faydalı olacaktır. Nerede birlik orada kuvvet. Birbirine güvenen sağlam bir ekip uzayda çok faydalı olacaktır. Tek başınaysanız her şeyle tek başınıza ilgileneceksiniz ve her şeyi çok iyi yapsanız bile bir süre sonra yalnızlık sizi etkilemeye başlayacaktır. Bir günlük tutmanız akıl sağlığınızı korumaya yardımcı olabilir.

7)War of the Worlds (Dünyalar Savaşı)

Dünyalar Savaşı

Gezegeniniz dünya dışı varlıklarla istila edildi ve sizi yemek olarak görüyorlar! İnsanlar panik halinde, evler, binalar yanıyor. Ufak tefek direnişler zamanla büyüyerek bir savaş halini almadan önce öok can yitirilecek, belli. Bu yaratıklara karşı savaşabileceğiniz hiç bir şey yok. Bir evin bodrumu belki saklanmak için en iyi yer değil ama yanınızda çocuklar varsa başka şansınız da olamayabilir. En iyisi diğer insanlarla karınlarını doyurduktan ve ilk yağmurlar yağana kadar bir köşede saklanıp beklemek. Nasılsa bu koca devleri suyun içindeki mikroorganizmalar yok edebildiğine göre ilk yağan yağmuru beklemeniz yeterli olacaktır. Sonra yerle bir olan dünyanızı diğer hayatta kalanlarla beraber şekillendirebilirsiniz. Zamanla…

8)I Am Legend (Ben Efsaneyim)

Ben Efsaneyim

İki alternatif sonu olan filmde havadan ve sudan bulaşan bir virüs insanları bir çeşit yaratığa döndürmekte ve bu mutant insanlar ise hastalık bulaşmamış insanların peşine düşmektedir. Eğer filmdeki kahramanımız gibi havadan bulaşan şekline karşı bağışıklığınız varsa hayatta kalma savaşınızda ufak bir zafer elde edebilirsiniz. Gün ışığına çıkamayan canlılarda gündüz uzak durabilirsiniz ama gece kesinlikle korunaklı bir barınak bulmak zorundasınız. Bilim adamıysanız bu arada virüsü yok etmeye çalışmak için bir mutant yakalayabilir ve üzerinde deneyler yapabilirsiniz. Ben bu işlerle uğraşamam derseniz hayatta kalan diğer insanlara ulaşıp birlikte bir çare bulabilirsiniz. Yok ben böyle tek başıma iyiyim, zaten kalabalıktan sıkılmıştım derseniz koca şehirde yalnız başınıza dolaşmanın keyfini çıkartabilirsiniz.

9)2012

2012

Dünyaya meteor çarpma filmleri gibi burada da buzullardan başlayan ve tektonik hareketleri, kıta çökmeleri ve yanardağ hareketlenmeleri başta olmak üzere küresel bir felaketle karşı karşıya kaldığınızda inşa edilen bir gemiye kapak atmanın bir yolunu bulacaksınız. Kahramanlarımızın yaptığı gibi kara hiç bir şekilde güvenli değil, en iyisi uçakla o gemilere gitmeye çalışmak. En zor hayatta kalma filmlerinden biri olan bu senaryoda hayatta kalma şansınız gerçekten çok güç çünkü karşınız bir canlı yok. Bir yanardağla nasıl savaşırsınız veya nasıl kaçabilirsiniz? Altınızda durduğunuz yer yarılıp sizi yeryüzünün derinliklerine gönderirse elinizden ne gelir? Jackson Curtis gibi iyi bir şöför olmalı, yanınıza pilotluktan anlayan bir kişi almanız film için olmazsa olmazlardan. Gerisi sadece şansınıza kalmış. Size bu senaryoda bol şans diliyoruz zira çok zor şartlar sizi bekliyor olacak.

İster zombilerle savaşın, ister doğal yaşamla mücadele edin veya tek başınıza dünyadan uzakta yaşam savaşı verin, her birinde hayatta kalmanız için iyi ve yetenekli arkadaşlar, aklınız, yeteneğiniz ve gücünüz çok işe yarayacak. Bulunduğunuz ortama ayak uydurmak çok önemli. Zaten o durumdan kurtulmak istiyorsunuz, bu hayatta kalma oyununu birde içinde bulunduğunuz durumdan şikayet ederek aşamazsınız. Şikayet etmeyi bir kenara bırakma ve savaşma zamanı!

Bu Filmlerde Hayatta Kalmak Hiç Kolay Değil !” üzerine 2 düşünce

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.