Büyücüler Dünyasında Bir Türk Eksikti!

Sihirbazlık Okulunda Bir Türk (Afiş)

“Sihirbazlık Okulunda Bir Türk” adıyla vizyona girecek olan filmin konusu gayet basit. Gençlerimizin çoğu gibi okulunda başarısız olan Mehmet, çareyi büyücülük okuluna gitmekte bulur. Açıköğretim mi bu? Verilmek istenilen mesajı anlamak mümkün değil çünkü aslında öyle bir mesaj yok. Fragmandan anladığım kadarıyla filmin bütününde verilmek istenen en ufak bir mesaj yok. Tahmin edebileceğimiz gibi Mehmet’in başına bir sürü komik mi komik olay gelecektir, gülmekten hepimiz kırılacağızdır. Bir de bir kıza tutulan kahramanımız, onu etkilemek için büyülü yollara başvuracaktır. Filmin konusu hakkında anlatılacak başka bir şey yok. Sıradan bir senaryo demek isterdim ama hiçbir yaratıcılığı olduğunu düşünmüyorum. Fragmanı izlerken aklına Harry Potter gelmeyen var mı? Elbette filmin aynısını çekemezler. Kim bunu yaparsa yapsın, yayın hakları, telif hakları uğraş dur. Yalnız kimse çıkıp, bu film yaratıcı olmuş, uğraşmışlar demesin. Büyük uğraşlar her zaman etkileyici olacak diye bir kural yok.


Klibine Birileri Kara Büyü Yapmış!


Filmin klibi de var. Birkaç tane sahne çekimi görüntüsü, o çekimleri izleyen adamların profillerini koy, üstüne birbiri etrafından anlamsız hareketlerle dans eden oyuncu-şarkıcıların görüntülerini yapıştır, alın size klip. Sözlerinden belki kurtarır diye düşündüm, arabesk tarzından öteye gidememiş. Rap tarzında arabesk sözlü pop müzik mi desem? Çok kötü. Yaratıcılık sıfır.
Bir parça aklım vardı, onu da sen aldın yâr
Sana böyle deli gibi tutulmamın sebebi var
Uçan kuştan kıskanırım ………(çok anlaşılamayan klip sözleri)


Yeteksizsiniz Oyuncu Kadrosu ve Yerlerde Sürünen Film Senaryosu

Böyle film mi olur yahu!

Vine videoları ile meşhur olduktan sonra oyunculuğa el atmış birkaç kişiyi filmde görmek mümkün. Peki ya oyunculuk? Repliklerden küfürü, aşağı tabaka esprileri, bel altı göndermeleri çıkartırsak, geriye komikliğe dair hiç bir unsur kalmıyor. Oyuncular zaten oyuncu değil, senaryo çok kötü. Filmin başlığı bile yaratıcılıktan yoksun. Sihirbazlık Okulunda Bir Türk ne demek? Orası Türklerin gittiği bir sihirbazlık okulu değil mi? Herkes Türkçe konuşuyor. Filmin adını ilgi çekici yapalım derken iyice sıvamışlar. Bu sihirbazlık okuluna kaç yaşında alıyorlar? Üniversitede hiç mi genç yok? Güya üniversite ama 30-40 yaşındaki insanlarla çekilen okul filmlerinden ne zaman bıkacağız bilmiyorum. Genç oyuncu mu yok? Yok arkadaşlar, film olmamış. Baştan sona olmamış. Fragmanı olmamış, klipleri olmamış, senaryosu olmamış, oyuncular olmamış. Olan ne? Sadece sıradan bir Türk yapımı olmuş. O kadar.

Hocam, bu elma bozuk!

Destekleyelim diyoruz. Uluslararası festivallerde adımızı duyuralım diyoruz. Her sanat dalında olduğu gibi Türk sinemasının aşırı desteklenmeye ihtiyacı var, biliyorum. Bu filmin bütçesinin yarısına bundan on kat daha iyi bir film çekilemez miydi? Elbette çekilirdi. Belki ülkemizde yeterince değer görmezdi. Popülerleşmiş filmlere bakarsanız, içeriğinde en ufak sanat kırıntısı göremezsiniz. Alırsınız, iki sopa sallayıp küfür niyetine espri yaparsınız, ilgi çekip, hit olursunuz. Gönderin bakalım bu filmi uluslararası film festivallerine? Beğenip dereceye alırlar mı? Almazlar. Asıl suçlu olarak, gerçekten emek gösterilen filmleri izlemeyenleri göstermek gerekiyor. En büyük suç bu tarz filmleri çekenlerde değil, bu filmleri hit yapanlarda. Onlar kazanacaklar ki, bir sürü böyle manasız film ayrık otu gibi bitiversin. Vine, youtube videoları ile fenomen olmuş kişiler ne zaman oyuncu, yapımcı, yönetmen olduysa; belki Türk izleyicisi de aynı şekilde mucizevi bir şekilde kaliteli yapımlara değer verir hale gelecektir. Benimkisi bir umut işte.

Yönetmen: Erdi Dikmen
Oyuncular: Barbaros Dikmen, Kadir Doğrubakar, Selen Seyven, Enes Atış, Şimal Seher Terzi, Yakup Yavru, Sadi Celil Cengiz, Melih Madan vs…

Büyücüler Dünyasında Bir Türk Eksikti!” üzerine 2 düşünce

 • 11 Temmuz 2015 tarihinde, saat 14:46
  Kalıcı bağlantı

  Bana göre film hiç bir şekilde eğlendirici değildi abi, zaman geçirmek konusundaki görüşlerinde haklısın. Boşa geçirecek zamanı olanlara kesinlikle bu filmi izlemelerini önereceğim. Biz komedi falan yapmıyoruz. Mizah zeka işidir ve herkes bu işi yapamaz. Küfür etmek ve bolca argo kelimeler kullanmak benim için filmde komedi unsuru değildir. Eğer küfürsüz komedi filmi bilmiyorsan ben ne önereyim? Bir sürü film var ama gözünüz Recep İvedik tarzından öteye gidemiyor. Recep İvedik bile bu filmden daha iyidir. Woody Allen filmlerinden başlamanı önerebilirim. Fransız sinemasının komedi unsurunu işlemesi bir harika. Her kültür bir şekilde komedi unsurunu kendi kültürü çerçevesinde işlemiş ama bir tek bizde küfür salt komedi unsuruna dönüşmüştür. Eleştirirken bunu dikkate almanızı tavsiye ediyorum. Film bana göre çok kötü, konusuz, amaçsız, tamamen kopya olmuş. Harry Potter izleyin daha komik üstelik küfür yok.

  Yanıtla
 • 9 Temmuz 2015 tarihinde, saat 18:38
  Kalıcı bağlantı

  Abi sanane şimdi ondan bundan film gayet eğlendirici zevkli izlerken zaman geçiyor hayır yani biz komedi yapan bir milletiz ya korku ya komedi gerisi hikaye zaten bana bir tane küfürsüz komedi filmi veya el şakasız komedi filmi göstersene ?

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.