Çok Konuşulan Fotoğrafların Yaratıcısı – Annie Leibovitz ve Sanatı

Tam adı Anna-Lou Leibovitz. Amerika’nın en iyi portre fotoğrafçılarından birisi olarak tanınan Annie Leibovitz bu ününü, Rolling Stone’dayken çektiği cesur poz ve renklerine borçlu. Kendisi 2 Ekim 1949 Waterbury, Connecticut doğumlu. San Francisco Sanat Enstitüsü’de resim bölümünde okurken fotoğrafçılık alanında gece derslerine başlıyor.1970 yılında Rolling Stone dergisinde işe giriyor. Bundan üç yıl sonra bu derginin baş fotoğrafçısı oluyor. On yıl dergi için çalışıyor ve 142 dergi kapağını fotoğraflıyor. 1983’te Vanity Fair için çalışmaya başlıyor. 1980’lerin sonlarında ünlü kişilerin reklam kampanyalarında çalışmaya başlıyor. 1990’lardan günümüze değin çalışmalarını yayınlamaya ve sergilemeye devam ediyor. Kitapları da mevcut. Annie Leibovitz: Fotoğraflar (1983), Fotoğraflar: Annie Leibovitz 1970-1990 (1991), Olimpik Portreler (1996), Kadın (1999), Amerikan Müziği (2003), Bir Fotoğrafçının Hayatı: 1990-2005 (2006), Annie Leibovitz İş Başında (2008) ve Pilgrimage (2011) kitaplarına birkaç örnek.

Annie Leibovitz

Fotoğraflarının sergileri dünya çapında müzelerde ve galerilerde gösterildi, ki bunlara Washington, D.C.^deki Ulusal Portre ve Smithsonian Amerikan Sanat Müzesi, New York’taki Uluslararası Fotoğrafçılık Dergisi, Amsterdam’daki Stedelijk Müzesi, Brooklyn Müzesi, Paris’teki Avrupalı Fotoğrafçılık Evi, Londra’daki Ulusal Portre Galerisi ve St. Petersburg’daki Hermitage Müzesini örnek gösterebiliriz. Birçok ödüle de layık görüldü. Annie Leibovitz şu sıralar üç kızı Sarah, Susan ve Samuelle ile birlikte New York’ta yaşamakta. 51 yaşındayken kızı Sarah dünyaya geldi ve 2005 yılında taşıyıcı bir annenin yardımıyla ikiz kızları Susan ve Samuelle aileye katıldı.


Leibovitz, Paramount Pictures’a Karşı
Demi Moore yedi aylık hamileyken çekilmiş fotoğrafını hatırlarsınız. İşte onu çeken kişi Annie Leibovitz. Bu fotoğrafı Ağustos 1991’de Vanity Fair dergisin kapak fotoğrafı olmuş ve Annie ününe ün katmaya başlamıştı. Paramount Pictures bunu parodi haline getirmek için fotoğrafı almış ve o zamanki yeni filmi Çıplak Silah 3 filminin tanıtım kampanyasında kullanmışlardı. Çekilen fotoğraflar, dijital ortamdabirleşitirlmiş, hamile bir kadının vücudu ve Leslie Nielson’nun birleşik fotoğrafı Demi Moore’un fotoğrafına epeyce benzetilmişti. Dava açılmış ve mahkeme bunun kullanımında sakınca görmemiştir. Bu dava da elbette örnek davalar açısından emsal olmuştur.

Sanatçının çalışmalarına birkaç güzel örnek;

Whoopi Goldberg
Patti Smith
Katy Perry
Hillary Clinton
Julie Taymor ve Anne Hathaway
Dolly Parton ve Arnold Schwarzenegger
Christo
Penelope Cruz
Marilyn Mosby

Kaynak

Biography

Vanity Fair

Vogue

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.