“Crosing The Bridge : The sound of İstanbul” Bir Fatih Akın Belgeseli

Fatih Akın’dan İstanbul’un Müzikleri Üzerine Bir Belgesel

Fatih Akın’ın 2005 yılında yönettiği bu belgesel doğu ile batı’ın kucaklaştığı İstanbul’da müziğin nasıl şekillendiğini, toplumla, göçlerle, sosyo-ekonomik hayatla olan ilişkisini ve tarihini ele alır.

Crosinng The Bridge

Fatih Akın beğeniyle takip ettiğim Türk asıllı Alman yönetmendir.Ödüllerini Alman sineması adına alır. Almanya’da yaşayan Türk insanıyla ilgili bir çok film çekmiştir.Bu filmlerin konuları yaşanan kültürel çatışmalar, Türk insanının onlara bakış açısı, orada doğup büyüyen yarı Alman yarı Türk gençlerin yaşadıklarıdır.İki kültürü de yakından tanıyan Fatih Akın bu konuları başarıyla filmlerinde işleyerek Alman sinemasında ve dünya sinemasında adını duyurmuştur.

Fatih Akın

Crosing The Bridge Alman müzisyen Alexander Hacke’in anlatımıyla, İstanbul müziğinin duyulan duyulmayan tarzıyla ve farkıyla ortaya bir müzik anlayışı koymuş gruplarını ve müzisyenlerini anlatır.Kozmopolit bir şehrin ürettiklerinin değerini ve önemini kavramamıza yardımcı bu belgesel izleyen insanların görüşlerini de derinden etkiliyor.Müzik tarihinin de kısmen anlatıldığı belgeselde çeşitli müzisyenlerle yapılan yolculuklarda yer almaktadır.

Fatih Akın – Alexander Hacke

Klarnet virtüözü Selim Sesler, Aynur Doğan, Erkin Koray, Sezen Aksu, Orhan Gencebay, Brenna Maccrimnon gibi isimleri yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.