Muhteşem Bir Son – Derin Darbe

Derin Darbe Poster

1998 yıllından bir nostaljik film. İzleyenlerin kesinlikle unutamayacakları sahnelerle dolu, duygulu ve kesinlikle dünyanın sonuyla ilgili filmlerin arasında en göze çarpanı. Tek eksiği biraz eski bir film olması çünkü yeni nesil daha çok günümüz filmlere odaklanmış durumda. Büyük bir kusur bu. Görsel efektlerin o kadar kaliteli olmadığı bir filmi o zamanın şartlarına göre eleştirmek lazım değil mi? Her şeye rağmen olağandışı güzellikte bir film ortaya çıkmış.

Oyuncu kadrosu da çok iyi. Robert Duvall (Spurgeon Tanner), Téa Leoni (Jenny Lerner), Elijah Wood (Leo Biederman), Vanessa Redgrave (Robin Lerner), Morgan Freeman (President Beck), Maximillian Schell (Jason Lerner) ve dahası. Amerikan Başkanı rolünde Morgan Freeman yine göz kamaştırıyor ve dünyanın geleceği ile ilgili çarpıcı açıklamaları ise herkesi aydınlatıyor. Dünyaya bir kuyrukluyıldızın yaklaştığını onun etkileyici ve sakin sesiyle öğrenmek gibisi yok. Elijah Wood’un daha gençlik halinde izlemek isteyenler için güzel bir film önerisi olabilir. Ayrıca Jurassic Park’ın Amanda’sı burada Jenny Lerner rolünde. Kadro on numara.

Kuyruklu Yıldızı Patlatmak İçin Gönderilen Ekip

Hikayeyi üç taraftan izliyoruz. Bir muhabir olan ve haber spikerliğine terfi etmek isteyen Jenny Lerner’in tarafı, dünyadan görülen parlak cismin yıldız olmadığından ilk şüphelenen Leo Biederman’ın tarafı ve kuyrukluyıldızı yok etmek üzere gönderilen, Rus-Amerikan ortak yapımı olan “Mesih” adlı uzay gemisinin kahraman ekibinin tarafı. Üç tarafın kendi hikayeleri, üzüntüleri, dertleri ve sevinçleri var ve filmde hepsini bir bütün olarak izleme şansını yakalıyoruz. Üç ayrı hikaye, bazen birbirleriyle kesişen hayatlar…. Gelelim filmimizin konusuna.

Leo Biederman (Elijah Wood)

Astronomi kulübünün bir etkinliğinde Leo tuhaf parlak bir cismin aslında olmaması gereken bir noktada parıl parıl parladığını görünce bu durum Astronomi kulübünden Dr. Wolf’a bildirilir. Wolf, bu garip cismin ne olduğunu ve nereye doğru gittiğine bakarken korkunç gerçeği fark eder. O telaş (pizzasını bile bitiremeden) yetkililere haber vermek için giderken arabasıyla bir tır çarpışır. Araba uçurumdan düşerek büyük bir patlamayla yok olur. Bu sanki gelecekte dünyanın başına gelecek felaketin bir ön izlemesi gibidir. Dr. Wolf’un;

-“Merhaba ufaklık. Seni tanıyor muyum? Böyle hızla nereye gidiyorsun?” sahnesi unutulmaz sahnelerden birisiydi. (Unutulmaz sahne 1)

11 kilometre uzunluğunda (Everest Tepesi’nden daha büyük), 500 milyar ton ağırlığında olan kuyrukluyıldız kendi için ufak ama insanlık için büyük bir hızla dünyaya yaklaşırken, Rus-Amerikan karışımı ve içlerinde altı kez aya iniş yapmış bir adamında olduğu ekip kuyrukluyıldızın yüzeyine zorlu bir iniş yapar. Yüzeyin 100 metre altına 5000 kilotonluk nükleer bombalar sondaj makineleriyle yerleştirilip patlatılacak, kuyruk yıldızın dünyaya zarar vermeyecek kadar parçalanıp küçültülmesi amaçlanmış. İşler biraz ters gidip kuyrukluyıldızdan ufak bir parçanın kopar. Artık Dünya’ya biri daha küçük iki asteroid yaklaşmaktadır! Birincisinden sağ kalırsanız, ikinci parçada ölüm kesin! Son bir çare olarak kuyrukluyıldız Dünya’ya bir kaç saatlik uzaklığa geldiğinde titan füzeleri fırlatmak. Ne yazık ki bunlar da işe yaramıyor. Neden işe yaramadığını, yarı yolda yakıtlarının mı bittiğini, yoksa kuyruklı yıldızı ıskalayıp, Mars gezegenine mi çarptığını bilmiyoruz. Tek emin olduğum şey, Dünya bu felaketi atlatsa bile nükleer bir facia ile karşı karşıya kalacak o kesin. Haydi, ne kadar bomba varsa fırlatalım! Sağ kalan olursa bundan sonraki yaşamına radyasyon yemiş yarı mutant olarak devam etsin!

Her ülke kendi inşa ettiği sığına belli sayıda insan yerleştirirken, Amerika’nın 1 milyon kişi yerleştirdiğini biliyoruz. Bunun 200.000 kadarı doktor-mühendis-bilim insanı gibi insanlığa yarar sağlayan mesleklerden önceden seçiliyor. Geri kalanı ise ülke çapında çekilen kura ile belirleniyor. 50 yaş üstü kadın ve erkeklerin kuraya dahil edilmemeleri çok üzücü. Emeklilere bir darbe de buradan atılıyor.

Filmin diğer etkileyici sahnesi ise (kuyruklu yıldızın dünyaya çarptığı sahne dışında) çarptıktan sonra Jenny Lerner ve babasının kumsalda birbirlerine sarılmaları ve yaklaşan dalgaların görüntüsü. Tek sorun dalgalar geldiğinde bile baba-kızın orada öylece ayakta durabilmeleri. Ufak bir dalgaya bile kapıldıysanız ayakta durmanın ne kadar güç. Bariz hatalardan biri olmasına rağmen sahnenin güzelliğini etkileyememiş bence.


İlginç Bilgiler

*Jenny Lerner’in Başkan’la ilk karşılaştığı mutfak çok anlamlı. Senatör Robert Kennedy’nin 1968 yılında, seçim kampanyalarını sırasında, bir otelin (Ambassador Oteli – Los Angeles) mutfağından geçerken öldürüldü. İşte bu mutfak o mutfak.

*Morgan Freeman’ın karakteri için küpe takmak istediğini ama yönetmen Mimi Leder’in öneriyi geri çevirdiğini biliyor musunuz? Filmin 1:29:00 sularında Freeman’ın kıvrılmış gömlek kolundan dövmesi gözüküyor ve bu yönetmenin hoşuna gidiyor. Başkan olabilir ama onunda insani bazı zevkleri var imajını veriyor.

*Okul toplantısı sırasında bir öğrencinin ayağa kalkıp Leo Biederman’a, “Artık sınıfımızdaki diğer herkesten daha canlı bir seks hayatın olacak”demesi JAson Dohring’in fikriydi ve izleyicilerin verdikleri tepkilerde doğal tepkilerdi. Orada, o anda geliştirilmiş bir cümle^^

*Dr. Wolf’un filmin başında bilgisayarını kullanırken görüyoruz. Bilgisayarın tarihine dikkat edin: 1o Mayıs 1998, yani filmin gösterime girdiği gün. Dr. Wolf’un ölümü gerçekten yaşanmış bir kazadan esinlenilmiş. 18 Temmuz 1997’de, Avustralya’nın ücra bir bölgesinde Shoemaker-Levy 9 Kuyruklu Yıldızı’nın keşfedilmesine yardım eden gökbilimci Eugene Shoemaker araba kazasında hayatını kaybetmişti. Filmde de kuyrukluyıldıza kendisinin keşfedilmesine katkısı olan iki insanın adını veriyorlar, Wolf-Beiderman. Üstelik yanlışlıkla Loe Beiderman’ın da ölü olduğunu farz ederek bunu yapıyorlar. Yanlışlık ortaya çıksa bile ismi geri almamaları güzel bir jest^^

*Kuyrukluyıldızla buluşan mürettebat ile Dünya arasındaki iletişim 20 saniyeli gecikmeli olarak sağlanıyor. Bu 3,728,120 mile eşit.

*Kuyruklu yıldızın küçük parçasının çarptığı yer daha önce de darbe almış. 35 milyon yıl öncesine dayanan büyük bir krateri görebilirsiniz.

*Gerry Griffin’in oynadığı NASA çalışanlarından birisi, eski NASA uçuş direktörü. Apollo 12 görevinin başkanlığını yaptıktan sonra Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’nin başkanı oldu.

*Virginia yolu üzerindeki trafik sıkışıklığı sahnesi için 1.800 araç kullanıldı ve gelenlerin çoğunluğu bu iş için gönüllü oldu. Birbirlerine sıkışıklık nedeniyle laf atan, el kol hareketleri yapan ve bunu özellikle yaptığı belli olanları izlerken gülümsememek elde değildi zaten. Gönüllü olarak yaptıkları işte gayet iyilerdi. O yol film çekildiği sırada tadilattaydı ve kullanılmıyordu.

Morgan Freeman (Amerikan Başkanı)

*Filmin fotoğraf yönetmeni Dietrich Lohman, filmin yapım aşaması sırasında çok hastaydı ve sonradan ekip onun lösemiden ölmek üzere olduğunu öğrendi. Filmin sonundaki yazıda “Dietrich Lohman’ın Anısına” yazısı bu yüzden var. Film bittikten kısa bir süre sonra öldü.

*Nasa görevlisi rolünde oynayan Joshua Colwell aynı zamanda filmin teknik danışmanıydı.

*Steven Spielberg’ün filmin yönetmenliğiyle ilgilendiğini biliyor muydunuz?Zaten filmin başyapımcılarından biri Spielberg.

*Senaryoya göre Loe’nun Beyaz Saray’da Başkan ile bir sahnesi olması gerekirdi ama yok.

*MSNBC filmin baş medya sağlayıcısı olduğundan filmde belirgin bir şekilde göze çarpıyor, ya da gözümüze sokuluyor diyeceğim de bence sakıncası yok. Sizin filminize de büyük katkıları olanları sizde insanların gözüne gözüne sokarsınız, hiç şikayet etmeyin!

*Dalgalar New York caddelerini ve binalarını yutarken Dünya Ticaret Merkezi Kulelerini (İkiz Kuleler) dalgaların yuttuğunu görebilirsiniz. Boyu dalgaları aşan ve filmde yıkılmayan tek binalar olarak görülüyor. 11 Eylül saldırılarından sonra bazı televizyon kanalları filmi, bu binaları silerek yayınladılar.

Kuyruklu Yıldızın Çarpma Sahnesi

FRAGMAN

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.