Emeğin Sömürülmesi Hakkında Olağandışı Bir Manga: Yengeç Gemisi

Yengeç Gemisi – Ön Kapak

Hikayemiz 20. yüzyılın ilk yarısında Japonya’nın kuzeyinde bir yengeç işletme gemisinde geçiyor. Hakko-Maru adlı bu geminin kiraladığı şirketin başında Başkan Suda var. Oldukça paragöz ve hırslı biri olan Suda, geminin işletme şefi olarak acımasız ve vicdansız Asakava’yı işe almış. Zaten iri yarı olan işletme şefinin kendisinden bile iki kat iri bir kahyası var. Kimi işçiler gemide çalıştırılmak üzere kadınlarla kimisini de kumarla borçlandırılmış. Aynı şekilde öğrenci olup, okul parasını çıkarmak isteyen daha genç insanlarda bir şekilde kendilerini gemide buluyorlar.Tatil günleri olmadan günde 16 saat çok zorlu hava şartlarında, ağır koşullarda çalıştırılan işçilerin, ne yıkanma, ne doğru düzgün bir yemek yeme, ne de tedavi olma hakları var. Üstelik geminin kaptanı ile doktoru bile Asakava ne derse onu yapmak zorundalar. Bir gün fırtınanın çıkacağını bile bile işçiler denize sandalla gönderiliyor. Morimoto ve birkaç kişinin içinde bulunduğu 1 numaralı sandal kayboluyor ve Rus gemisine rastlıyorlar. O gemide geçirdikleri birkaç günde deli gibi korkutuldukları kominizm hakkında ne kadar yanlış bir fikir edindiklerini öğreniyorlar. Demek işçilerin de insan gibi yaşama hakları varmış! Bu fikirlerle yengeç gemisine dönen işçiler, birleştikleri takdirde neler yapabileceklerini keşfediyorlar.

Yengeç Gemisi – Arka Kapak

Birkaç önemli olay örneği vermek istiyorum sizlere;
• 1930 yılında Hokkaido’daki Comon Tüneli’nin onarım çalışmaları sırasında duvarın arkasında onlarca iskelet bulundu. Ölen işçiler ve hastaların “Dolgu Malzemesi” olarak kullanıldıklarını dönemin yetkililerinin itiraflarından anlıyoruz.
• Yengeç gemisinde olduğu başta maden işletmelerinde çalıştırılan işçilerin durumları da çok farklı değil. Şirketler önlemler almaya zahmet bile etmezler. Madende göçük kazalarının yanı sıra ortaya çıkan gaz yer yer alev alıp işçilerin yaşamını da tehdit eder. Bunlar günümüzde de tüm hızıyla sürüyor.
• Özellikle işçilerin yakalandığı bir hastalıktan bahsedeyim, Beriberi hastalığı. Bu hastalık, Tiamin adlı besin yetersiz olduğunda baş gösteriyor. Ağırlaşınca kalbe nükseder ve hasta ölür. Tiamin ise ilk keşfedilen B vitaminidir, yani B1 vitamini. C vitamini gibi günlük alınmalıdır ve Alkol, kafein, yiyecek katkıları, antibiyotik kullanımında etkisiz hale gelir.
• Ağlara takılan yengeçler gemi içerisinde temizlenerek parşömen kağıdına sarılıp konserve haline getirilir. İşçiler tatil günü olmaksızın günde 16 saat çalıştırılırlar.

Şirket Müdürü: Başkan Suda
Geminin Adı: Hakko-Maru
Geminin İşletme Şefi: Asakava ve onun kahyası
İşçiler: Morimoto, Miyaguçi, Akiyuki, Yamada vs.

Manga okumak istiyorsanız ve nasıl başlayacağını düşünüyorsanız bu iyi bir başlangıç olur. Çizimler, diyaloglar çok iyi. Bir çırpıda bitirebileceğiniz bir manga. Variety Art Works tarafından mangalaştırılan bu eseri Türkçeye çeviren H. Can Erkin.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.