İntihar Dalgası Yaratan Bir Roman !

Doğduğumuz andan itibaren aşkı ararız. Çoğu hüsran ile biter bir kısmı ise dramatik bir şekilde son bulur. Fakat her şeyin güzel olduğu bir dünyada aşık olmaktan dolayı acı çeker ve intihar eder misiniz ?

goethe werther lotte
Goethe Genç Wertherin acıları ve intihar

Bahsettiğimiz aşkın kitabını yazan ve kendi hayatından esinlenen Goethe. Goethe, bu kitabı yazdığında Wertner karakterinden esinlenerek yüzlerce insanın intihar edeceğini bilmiyordu. “Wertner Salgını” olarak adlandırılan bu intihar dalgası sarı pantolonlu mavi ceketli yüzlerce gencin ölmesi ile sonuçlanmıştır. Genç Wertnerin Anıları adlı kitabın konusu ise şöyle;

Büyük şehirlerden kaçıp huzuru küçük yerleşim yerlerinde doğa ile baş başa olmakta arayan Werther  gittiği yerde soylu bir ailenin kızı olan Lotte’ye  aşık olur.  Werter onun kölesi olabilecek kadar aşık olur. . Fakat nişanlı bir kız olan Lotte, Albert ile evlenir. Bundan sonra Werther için cehennemi aşk acıları başlamıştır. Lotte evlendikten sonraWerter ile dost kalır . Lotte’nin kocası olan Albert’in de iyi biri olması Werther’i daha da kötü bir duruma sokar.  Lotte, bu işin daha fazla süremeyeceğini Werther’in kendisinden vazgeçmesi gerektiğini bildirir.  Werther daha fazla dayanamayıp intihar eder.

Goethe - Genç Werther'in Acıları
Goethe – Genç Werther’in Acıları

Genç Wertnerin Acıları Romanının Ayrıntılı Özeti İse Şöyle ;

Bu romanı yazdığında 25 yaşında olan Goethe’ bu roman ile birdenbire ün kazanmıştır. Romanın basılmasının ardından Almanya ‘da intihar olayları birden bire artmış, Almanya sokaklarını mavi ceket, sarı pantolon giyen duygulu gençler istila etmiştir.

Genç Werther’in Acıları: Werther adındaki genç bir hukuk stajyerinin, diğer taraftan nişanlı bir bayan olan Lotte ile intiharına kadar kurmuş olduğu ızdırap dolu münasebetini konu alan, Goethe’nin mektup tarzındaki romanının ismidir.

Bu roman büyük ölçüde Geothe’nin kendi başından geçen bir aşk hikâyesinin yansımasıdır. Goethe, Wetzlar Mahkemesinde asistan olarak görev yaptığı sırada Charlotte Buff adındaki nişanlı bayana âşık olmuş;  karşılıksız kalan bu aşkını roman haline getirerek yazmıştır.  Goethe, 1772 yılında Wetzlar’da hukuk stajını yaparken, bir arkadaşının nişanlısına (Charlotte Buff) âşık olduğu için yaşadığı duygu ve ahlak çatışmasını bu romanında esin kaynağı olarak kullanmıştır.Dolayısı ile romanın ana hatlarında ve duygu atmosferinde Geothe’nin kendi yaşantısından çok derin izler bulunur. Romanın sonundaki intihar sahensi dahi Geothe’nin yaşamının bir parçası gibidir.  “Goethe, kitabın sonundaki trajik olayı kendinden değil arkadaşından esinlenmiş. Arkadaşı da tıpkı kitaptaki gibi evli bir kadına âşık olmuş, aşkın imkânsızlığı yaşamayı dayanılmaz kılınca ise intihar etmiştir.”

“Romanın ilk basımları, 1774 ilkbaharında Leipzig kitap fuarlarında yerini almış ve aynı zamanda en iyi satan kitap haline gelmiştir. 1787 yılında bunu, yeni bir sürümü de takip etmiştir. Roman Goethe’yi, 1774 yılında Almanya’da birdenbire şöhretinin doruğuna ulaştırmıştır.”

“ Roman, eski zamanlar için çok yüksek baskı sayısı görmüş ve sözde okuma bağımlılığının öncüsü olmuştur “

. “Werther salgını” adını verilen salgın sonrasında intiharların da artması sebebi ile  “Friedrich Nicolia Die Freuden des jungen Werthers (Genç Werther’in Neşeleri) adlı mutlu sonla biten bir hiciv yazmıştır.  Bu hicivde, Werther’in planlarını farkeden Albert, silaha tavuk kanı dolduruyor, böylece Werther’in intiharına engel olup, Lotte’yi ona teslim etmektedir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.