Jurassic Park 4 – Jurassic World

çocuk filmleri

Jurassic Park 4 – Jurassic World Filmi

Dinozorlar geri döndü! Hem de tüm güçleri ve yeni türleriyle beraber! 12 Haziran 2015’te dinozor severlerle sinemalarda buluşacaklar.

çocuk filmleri
Jurassic Park

Dinozorlarla 22 Yıl

Maceramız 1993 yılında Steven Spielberg‘ün yönetmenliğini yaptığı Jurassic Park ile başladı. Slogan şuydu: Daha önce Jurassic Park’ı bu şekilde hiç yaşamamıştık ve haklıydılar. Seyirciler filmi çok beğendiler, müziklerinden etkilendiler, rüyalarında dinozorlar tarafından kovalandıkları nice kabus dolu geceler geçirdiler. John Parker Hammond, InGen şirketini ve Hammond vakfını kurup, kan emici böceklerin içindeki dinozor kanıyla bu çağ dışı canlıları yarattığında, aklında eğlence parkı kurmanın olup olmadığını bilmiyoruz. Sonuçta kuruldu, park inşa edildi, ziyaretçilerine bile açılmadan dinozorlar Isla Nubla adasında dehşet saçmaya başladı ve park kapatıldı. 1997’de gösterilen ikinci film Kayıp Dünya: Jurassic Park 2, Isla Sorna adlı başka bir adada geçti fakat ana tema aynıydı. Kaçabildiğin kadar hızlı kaç, yoksa ölürsün! Üçüncü filme geldiğimizde ki ismini tahmin etmek zor değil, Jurassic Park 3 2001 yılında gösterime girdi. İlk filmden bazı karakterlerin hikayeye dahil olduğunu görüyoruz. Daha önceki olaylardan sağ çıkmayı başarmış ve deneyimli bu kişiler, film boyunca dinozorlardan kaçmaya ve yanındakileri de beraberinde götürmeye çalıştılar. İlk ikisinden farkı, filmin Michael Crichton‘ın kitabından uyarlanmayan ve yönetmenin Steven Spielberg olmadığı ilk film olması.

Jurassic World- 12 Haziran 2015 te sinemalarda…

Yeni Avcılar

Bir dinozor filminde daha ne olabilir? Yeni dinozorlar ve yeni maceralar tabii ki! Bakalım bu yeni dinozorlar nasıl öldürecek ve neler yapacak diye gideceğiz filme. Kendimize ne kadar itiraf etmesek bile gidiş amacımız bu. Dinozor filminde dinozorlar insanları yer, hatta sahneler genelde bunun üzerine kuruludur. Bilmediğimiz şey nasıl yiyecekler? Yönetmenliğini Colin Trevorrow‘un yaptığı Jurassic World’de heyecanla beklediğimiz olay bu.

Kitap ve filmlerin karşılaştırmasını ise başka bir yazımda yapacağım. Şu anda sadece Jurassic Park serisi ve özellikle Jurassic World üzerine görüşlerimi yazıyorum çünkü kitap ve film karşılaştırılmaları bambaşka bir emek ve zaman isteyen bir durum.

Jurassic World’de Yaşamak – Seni Bir Şey Kovalıyorsa, KAÇ!

Jurassic Park’taki olayların üstünden 20 yıl geçmiştir. Daha önce John Hammond’un öngördüğü bir dinozor temalı eğlence parkı işlemektedir. Bu yeni parkın sahibi Masrani Şirketi’dir. Park elemanlarından biri olan Owen Grady (Chris Pratt), bir grup Velociraptor üzerinde davranışsal araştırmayı yönetmektedir. Şirketin isteğiyle, bu nasıl istekse, park genetikçileri genetik olarak modifiye edilmiş dinozor üretirler. Indominus Rex! Üstelik genlerinde Giganotosaurus, Rugops, Majungasaurus ve Carnotaurus gibi yazmaları epey süren ünlü dinozorların genleri bulunur. Bu çok şekilli dinozorun yaratılmasındaki amaç, ziyaretçilerin dikkatini tavan yapmaktır. Zaten dolaşan, hava soluyan dinozorlar yeterince ilgi çekici değilmiş gibi, ziyaretçilerin ilgisini tavana vurmak ne demek? Sadece bir dinozorun varlığının duyulması bile adaya ziyaretçi akınına sebep olur. Şahsen ben tüm sülaleyi toplar götürürdüm. FAKAT, her Jurassic Park filminde olduğu üzere bu ziyaretçi akının bir sebebi var. Dinozorların saçtığı korku, ne kadar insan varsa o kadar dehşetengiz yani dehşet verici bir etki yaratıyor. Parkın operasyon yöneticisi olan Claire Dearing (Bryce Dallas Howard)’in yeğenlerinin (Zack ve Gray) adaya gelmesiyle bu kırma yaratık bir şekilde kaçıyor. Sonrasında iş Owen ve parkın güvenlik ekibine kalıyor. (Güvenlik! Bakar mısınız? Şu dinozor kaçtı, bir ilgileniverin canım!) Haydi bakalım, dinozor adaya daha fazla zarar vermeden yakalayın şu melezi! (veya yakalamayın, daha heyecanlı oluyor.)

Jurassic World

Göz Dolduran Kadro

Deneyimli oyuncu kadrosuyla beğenimize sunulacak Jurassic World’de özellikle Bryce Dallas Howard‘a dikkat çekmek istiyorum. Kendisini “Sudaki Kız, “Örümcek Adam 3”, “The Twilight Saga: Eclipse” gibi filmlerden anında hatırlayacaksınız. Çok beğenerek izlediğim, oyunculuğu ve güzelliği ile dikkatleri pek çok filmde kendisine çekmeyi başardı. Jake Johnson’ı ise “New Girl” dizisinen başka bir yerde izlemek hoş bir değişiklik olacak. Aktör Bradley Darryl “BD” Wong’u ise Jurassic Park filmindeki “Henry Wu” karakterinden hatırlayacaksınız. Bu ve sayamadığım diğer oyuncularla beraber oyuncu kadrosu gözleri kamaştırıyor. Galiba başarı, başarıları beraberinde getiriyor. İlk film birkaç yönetmene verilmeye çalışıldı. Bu yönetmenlerin arasında Tim Burton, Richard Donner, Joe Dante var. Sonra projenin bir ara rafa kaldırılması, sonra yeniden çekilmeye çalışılması, filmin yerlerde sürünmesinden sonra kendi filmini bitiren Steven Spielberg, Universal Stüdyoları ile anlaşarak çekimlere başladı. İyi ki başlamış. Hepinize iyi seyirler^^

Jurassic Park 4 – Jurassic World” üzerine bir düşünce

  • 14 Haziran 2015 tarihinde, saat 22:04
    Kalıcı bağlantı

    Büyük beklentiyle gidip, beklentilerimin üstünde bir heyecanla filmi bitirmek? Bir filmde çok nadir tattığım bir duygu bu^^ Harika bir film. 10 sayfa dolusu övgü yazabilirim. Gerek yok. Gidin izleyin derim 🙂

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.