Kış Boyu Hayat Kalitenizi Yükseltecek Şahane 9 El Yapımı Çalışma

ş bu, soğuk havası var, yağmuru, çamuru, karı var…

Bu yüzden hiç vakit kaybetmeden önlem almalı, kışı daha kaliteli, daha sıcak ve daha eğlenceli geçirmek için kolları sıvamalı.

O da ne demek derseniz, sizi hemen aşağıya, ellerinizle yapabileceğiniz çalışmalara davet etmek isteriz.

Her biri içinizi ısıtacak, sadece kendinizi değil çevrenizdeki insanları da mutlu etmenizi sağlayacak, hatta hediye bile edebileceğiniz kadar güzel çalışmalar bunlar.

E haydi o zaman malzemeleri hazır edin, başlıyoruz!

Bir daha giyilemeyecek olan giysilerinizle renk renk bardak altlıkları yapabilirsiniz

Malum, kışın sıcak içeceklere olan sevgimiz daha da kabarıyor, elimizden düşürmek istemiyoruz. Ama o sıcak içecekleri de masaya, sehpaya bıraktığımızda ne yazık ki kalıcı izler kalmasına neden olabiliyoruz. O zaman bu duruma müdahale etmenin tam zamanı şimdi.

Yıpranan, artık giyilemeyecek olan bluzları, kazakları hatta kot pantolonları alın ve ince şeritler halinde kesin. Kestiğiniz bu parçaları dilerseniz birbirine bağlayıp uzun ve kalın bir yumak yapın ve ardından örerek onları bardak altlıklarına dönüştürün.

Örgü örmeyi bilmiyor ya da bununla uğraşmak istemiyorsanız giysilerinizden kestiğiniz şeritleri bir sarmal şeklinde sarıp yapıştırarak da kolayca bardak altlıkları yapabilirsiniz.

Minik pirinç yastıkları yaparak ellerinizin uzun süre sıcak kalmasını sağlayabilirsiniz

Küçük kumaş parçaları alıp yuvarlak, dikdörtgen ya da kalp, dilediğiniz şekilde dikin, bir ucunu açık bırakıp bu uçtan içine bolca pirinç yerleştirin ve ardından açık bıraktığınız bu kısmı da dikerek küçük el yastıkları yapın. Yalnız dikkati kumaşın içine çok fazla pirinçle doldurmayın, pirinçlere hareket edecek alan tanıyın.

Ardından bu yastıklarınızı kaloriferin üzerinde ısıtın ve dışarı çıkacağınız zaman montunuzun ceplerine atın. Pirinç, ısıyı uzun süre muhafaza edebildiğinden siz de ellerinizi uzun süre sıcak tutun. Mis.

Evde, ellerinize taze zencefiller yetiştirebilirsiniz

Zencefil demek kış demek, hastalık demek çoğumuz için. Boğazımız ağrıdığında, öksürükler başladığında ilk aklımıza gelen isimlerden. O zaman neden onu evde, ellerimizle yetiştirmeyelim ki? Üstelik oldukça kolay bir yolu varken. 

Nasıl yapılır derseniz hemen kısaca anlatalım, taze bir zencefili alıyor, bıçakla parçalara ayırıp suyun içinde bekletiyorsunuz. Ardından içi organik olarak zengin toprakla dolu bir saksıya yerleştiriyor ve sulamayı da ihmal etmiyorsunuz. Taze zencefilleriniz yavaş yavaş büyümeye başlıyor. İşte bu kadar!

Nasıl yapıldığını görmek, ayrıntılarıyla öğrenmek istiyorum derseniz sizi birkaç basit adımla evde zencefil yetiştirme yazımıza doğru da alabiliriz.

Evde, ellerinizle yeşillikler yetiştirerek baharı evinize taşıyabilirsiniz

Tıpkı zencefil gibi evde ellerinizle nane, biberiye gibi yeşillikler yetiştirerek kendinizi kış hastalıklarından koruyabilir, evinizde kışın ortasında bile bahar esintileri yaşayabilirsiniz.

Artık giyilmeyecek durumda olan kazaklarınızın kollarından şahane eldivenler yapabilirsiniz

Eski, çeşitli sebeplerle artık giyilemeyecek olan kazaklarınızın kol kısımlarından eldivenler yapabilir, dilerseniz yaptığınız bu eldivenleri hediye bile edebilirsiniz.

Kazağın kol kısmına elinizi yerleştirin ve elinizin büyüklüğüne göre işaretleyip kesin. Ardından açık kalan kısımları iç kısmından bir iğne iplikle güzelce dikin ve son olarak dilediğiniz gibi süsleyin. İşte bu kadar!

Sıcak bir şeyler içerken elinizin yanmasını engellemek bardaklarınıza sevimli kılıflar örebilirsiniz

Örgü örmeyi biliyorsanız yün ipliklerinizi ve şişlerinizi alıp hızlıca kupalarınıza böyle sevimli kılıflar örebilirsiniz. Örgü örmeyi bilmiyorsanız keçe ya da farklı kumaşlar kullanarak da kılıflar hazırlayabilirsiniz. Tercih sizin. Böylece kış boyu sıcak içecekler içerken eliniz de yanmaz. Mis.

Evde, ellerinizle pastil hazırlayabilirsiniz

Eskiyen giysilerinizle rengarenk ve pofuduk kilimler yapabilirsiniz

 

 

Kaynak: Yemek.com

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.