“Kısa Filmciler” bu haberi mutlaka okumalı !

“İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali”

Her yıl kasım ayında düzenlenen “İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali”, 37 yıldır ulusal alanda ve 27 yıldır uluslararası alanda kısa film başvurularını kabul ediyor. Bir hafta süren festivalde, yaklaşık 200 kısa film gösteriliyor. Bugüne kadar 5200 civarında kısa film gösterilmiş, yaklaşık 1100 yabancı konuk ağırlanmış, 550 söyleşi ve 33 atölye çalışması gerçekleştirmiştir. Ülkemizde kısa film çalışmaların öğrenci çalışmalarıyla kısıtlı kalmasından şikayetçi olan festival ekibi, bu alanın daha etkin ve profesyonel bağlamda da kullanılması gerektirdiğini düşünüyor. Maddi bir ödülü bulunmayan festivalde yarışmacılar “Festival Onur Plaketi” ile ödüllendiriliyor. Son katılım 31 temmuz 2015.

International İstanbul Short Film Festival

ULUSAL YARIŞMA BAŞVURU KOŞULLARI

  1. Bu bölüme,  ( “Ulusal” kapsamda olduğu için ) sadece T.C uyruklu olan yönetmenler başvurabilirler.Yurt dışında yaşayan ve yurt dışı olanakları ile film üreten yönetmenlerimiz, yapımcı yabancı olduğu durumlarda
    bu kategoriye başvuramazlar. Ancak filmlerinin yarışma dışı olarak festivalde gösterilmesini talep edebilirler.

2 . 20 dakikayı aşmayan ( + %10 tolere edilebilir ) :
* Kurmaca,
* Canlandırma,
* Deneysel ( veya özgün anlatım )
* Belgesel  kısa filmler, sayı ve konu sınırlaması gözetmeksizin yarışmada yer alabilir. 
Gerekli olduğu durumlarda, tertip komitesi filmin başvuru kategorisini değiştirebilir.
Örneğin “
Deneysel” diye başvurmuş bir filmi daha uygun ise “Kurmaca” bölümünde değerlendirebilir.

  1. Yönetmenler, bu festivale daha önce başvurmuş oldukları aynı film ile tekrar başvuramazlar.4. Yarışmaya katılan filmler arasında ödül alanlara birer “Festival Onur Plaketi” verilir. Parasal karşılığı olan ödül yoktur.Düzenleme kurulu, başvuran filmleri değerlendirmeye alıp almamakta serbesttir.
  2. Orijinal formatı ne olursa olsun, tertip komitesine, filmin 1 adet İNGİLİZCE altyazılı kopyası
    ( MPEG2, MP4 veya H.264 formatında )DVD, SD MEMORY CARD veya USB FLASH DRIVE üzerine kaydedilerek  gönderilir. Eğer film Türkçe değilse aynı kopya üzerinde hem İngilizce hem de Türkçe alt yazı olması gerekmektedir. 6. Olabiliyorsa aynı materyelde, yani filmin konduğu  DVD, SD MEMORY CARD veya USB FLASH DRIVE üzerinde, olamıyorsa ayrı bir materyalde ( örneğin ayrı bir DVD de )  filmden birkaç kare fotograf ve yönetmen fotografı film ile birlikte gönderilir. Bu malzemeler festival kataloğu için gereklidir.
  3. Seçici kurul festivale başvuran filmleri izleyerek programa ALINACAK FİLMLERİ belirler ve HER DALIN BİRİNCİSİNİ seçer. Çok fazla sayıda başvuru olduğu durumlarda festival yönetimi tarafından ön eleme yapılabilir. Seçici kurul yargısı kesindir. 8. Yarışmaya Ağustos 2014 tarihinden sonraki çalışmalar kabul edilir. 
  1. Kopyalar festival arşivinde saklanır. Hiçbir şekilde çoğaltılamaz ve yönetmeninin izni olmadan başka yerde kullanılamaz.
  2. Filmin kopyası festivale ulaştığı zaman, yönetmenin başvuru formunda belirtilen mail adresine, bir alındı mesajı gönderilir. 

11.Başvuru formunu doldurduktan sonra, formun kağıda basılı çıktısını alıp film ile birlikte tekrar göndermeye gerek yoktur.

12. Yarışmaya son katılım tarihi: 31 Temmuz 2015 dir.

Kaynak

Kısa Film

İstanbul Kısa Film

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.