Mutant Message Down Under (Bir Çift Yürek – Marlo Morgan)

Bir Çift Yürek (Ön Kapak)

“Bir sınavın üstesinden gelmenin tek yolu, onunla yüzyüze gelebilmektir. Bu kaçınılmazdır. ~Yaşlı Kişi Soylu Karakurbağa”

Alıp başımızı bir yerlere gitmek zordur. Yine de bazen çekip gitme isteği duyuyoruz. Gittiğimiz yerlerde daha mutlu olacağımızı düşünüyoruz. Ne aradığını bilerek yola çıkanlar var, ne aradığından habersiz olanlar da. Bu romanda Amerikalı bir kadının çıktığı yolculuğun, kendisini ve hayata bakış açısını nasıl değiştirdiğini gözlemleyeceğiz. Bizlerin de aynı yolculuğa çıkmamıza gerek yok. Sadece hayata bakış açımızı ufacık değiştirmemiz yeterli olacaktır. Gerisi kendiliğinden gelir.

Bir Çift Yürek (Arka Kapak)

“Bir Çift Yürek, yazarın kendi bastırdığı ilk basımından itibaren uluslararası bestseller olmuş ve tüm insanlığa eşsiz, zamanın derinliklerinden gelen güçlü bir mesaj iletmiştir. Eğer tüm varlıkların, aynı evrensel birliğin bir parçası olduğunu anlarsak, dünyamızı yokoluştan kurtarmak için halen geç kalmış sayılmayız. Varolan her şey inanılmaz derecede güzel ve hassas bir karşılıklı bağımlılık dengesinde bulunmaktadır. Eğer bu mesajı alabilirsek, o zaman bizim yaşamlarımız da Gerçek İnsanlar’ınki gibi bu yüce amaçla olabilir.” ~alıntıdır.
Roman mı Günce mi?

Marlo Morgan

Yazarı tarafından roman olarak yazıldı. Yaşanmış deneyimlerinden yola çıkan yazar, elinde tuttuğu bir deftere notlar almadan yaşadıklarını yazdı. Neden günce olmadı? Hem Aborjinlerin kimliklerinin belirlenmemesi amacıyla hem de onları yasal sorunlardan korumak için yazar bunu günce olarak değerlendirmiyor. Yasaların, düzenin dışında, kendi hallerinde yaşayan bu insanları rahatsız etmek, onları bulmak isteyen kişiler olmuş. Bu yüzden Marlo Morgan hayalperestlikle, hatta yalancılıkla suçlanabilir. O, buna aldırmıyor gibi görünüyor. Kitabında verdiği mesajı anlayacak, okurken bu kitabı neden yazdığını anlayacak kişiler var olduğu sürece birçok kişinin yalancı demesi sorun değil.
Avustralya Yerlileri – Aborjinler
Avustralya kıtası yerlilerine verilen isimdir. İlkel olarak tabir edilen yaşam şekilleri vardır. Yemeğini marketten, lokantadan almak yerine avlanmak; gece bir çatı altında sıcak yatağında uyumak yerine gökyüzü altında veya bir sığınakta uyumak ilkellikse eğer, onlar da ilkel. Yalnız sırf böyle bir yaşamı kısa bir süre tatmak için kamplara milyonlarca para yatırıldığını unutmayın. İlkellik kavramı çok farklıdır. Hayvan tekmeleyene, yemeğini elleriyle yiyene, küfür edene bile ilkel denilir.
Şehirlere göç etmemiş ya da zorla göç ettirilmemiş aborjinler dışındakiler hayatlarını göçebe olarak sürdürürler. Aborjinler hakkında daha fazla bilgiyi çeşitli kaynaklardan bulabilirsiniz. Avrupalıların kıtaya gelişlerini ve soykırımlarını okumayı da unutmayınız. Zaten her keşfin arkasından bir soykırım gelir. Amerika’da olduğu gibi Avustralya’da bir istisna olmamıştır. Hepinize keyifli okumalar^^

2 thoughts on “Mutant Message Down Under (Bir Çift Yürek – Marlo Morgan)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.