Shining Inheritance ~ Işıltılı Miras

Işıltılı Miras – Ön ve Arka Kapak

2009, Güney Kore yapımı bu sımsıcak dizi, Kore dizilerine alışkın olmayanları bile kendisine bağlıyor. Bütün Uzak Doğu dizileri ve insanları, ülkemizde birbirine benzer gelse de, alışanlar için ayırt etmesi son derece kolay. Nasıl sizler Türk dizilerini izlerken oyuncuları birbirine karıştırmıyorsunuz, Kore-Japon dizilerini izleyenler ve sevenler de aynı şekilde karıştırmıyorlar. Hatta çoğu Türk ve Amerikan yapımından daha çok seviyorum Uzak Doğu dizilerini. Sıcacıklar, duygusallar, komikler… Bizim burada sırf dram, aldatma, cinayet…Bir yerden sonra gına geliyor insana.

Sun Woo Hwan (solda) ve Eung Sun (sağda)

Konusu
Eun Sung New York’ta okumaktadır ve otistik kardeşini getirmek için Kore’ye geri döner. Go Eun Woo’da yanı şekilde Amerika’da müzik üzerine eğitim almaktadır. Sun Woo Hwan, o da New York’ta okula gitmekteyken büyükannesi Jang Sook Ja tarafından, başında olduğu yemek şirketini yönetmeyi öğrenmesi için geri çağrılır. Eun Sung ve Hwan aynı uçakta gelirler, yanlışlıkla bagajları birbirine karışır (Tıpatıp aynı bavullar). Eun Sung’un babası Go Pyung Joong’ın şirketi iflas etmek üzeredir. Bir arkadaşından aldığı borç parayla eve dönerken soyulur. İşe bakın, hırsız, adamın kimliği, parası üstünde, saati kolunda takılı bir şekilde, o akşam feci bir yangında hayatını kaybeder. Bu yanlış anlama sonucunda kimlikler karışır, baba ise bu durumu öğrendiğinde ortaya çıkmamaya karar verir. Bu şekilde hayat sigortasından yararlanan aile borçlarını ödeyebilir ve hayatlarını devam ettirebilirler. Ama işler farklı gelişir. Eun Sung ve piyano dahisi otistik kardeşi, ellerinde biraz parayla üvey annesi tarafından evden kovulurlar. Üvey annesinin artık tek derdi kendisinin ve öz kızının yaşamlarıdır. Bütün bunların üstüne otistik kardeş ortadan kaybolur. Hem kardeşini ararken hem de hayata tutunmaya çalışırken, bir gün Eun Sung yaşlı bir teyzeye yardım eder, onun hayatını kurtarır. Bu yaşlı teyze ise yemek şirketinin başkanı olan Jang Sook Ja’dan başkası değildir. Herkesin hayatı yine birbirine girer, komik olaylar ve üzüntülü anlar birbirini takip eder. Büyük anne, torunları ve ölen oğlunun gelinini yok sayarak mirasını Eun Sung’a bırakacağını açıklamasıyla ailenin hayatı alt üst olur. Hayatları boyunca hiç çalışmamış aile fertlerinin çalışmaktan ve sadece kazandıklarıyla idare etmekten başka seçenekleri kalmamıştır.

Sun Woo Hwan (solda) ve Eung Sun (sağda)

Bana göre, oyuncuların arasında kötü olan yok ama yaşlı teyzenin torunu Jung ve onun annesini izlemek ayrı bir keyif. O ne mimikler, o ne hareketler! Yönetmenliğini Jin Hyuk’un yaptığı bu dizinin birçok ödülü de var. Malum, ödül alan eserleri bir başka şevkle izliyoruz.
2011yılı 44. WorldFest Houston Uluslararası Film Festivali – Platinum Remi Ödülü
2011 yılı 17. Shanghai Televizyon Festivali Magnolia Ödülleri – Yabancı Televizyon Serisi Özel Ödülü
2010 yılı 37. Kore Radyo ve Televizyon Ödülleri – En İyi Uzun Metrajlı Drama
2010 yılı 5. Seoul Uluslararası Drama Ödülleri – Olağanüstü Kore Draması – En İyi Aktris (Han Hyo Joo) ve Yahoo! People’s Choice Ödülü (Lee Seung Ki)
2010 yılı 46. Baeksang Sanatları Ödülü – Popülerlik Ödülü (Lee Seung Ki)
2009 yılı bir çok ödül var. Başarı Ödülü (Ban Hyo Jung), En Mükemmellik Ödülü (aktris) (Kim Mi Sook), Mükemmellik Ödülü(aktör) (Lee Seung Ki), Mükemmellik Ödülü (aktris) (Han Hyo Joo), En İyi On Star Ödülü (Lee Seung Ki), En İyi On Star Ödülü (Han Hyo Joo) ve En İyi Çift Ödülü (Lee Seung Ki ve Han Hyo Joo)
2009 yılı Mnet 20’s Choice Ödüllerinde En Yakışıklı Drama Starı Ödülü (Lee Seung Ki) ve En Güzel Drama Starı (Han Hyo Joo)

Shining Inheritance

Oyuncular ve Rolleri

Han Hyo Joo (Eun Sung)
Lee Seung Ki (Sun Woo Hwan)
Moon Chae Won (Seung Mi)
Bae Soo Bin (Park Joon Se)
Baek Sung Hee (Kim Mi Sook)
Lee Hye Ri (Eun Sung’un arkadaşı) (Min Young Won)
Go Eun Woo (Yun Joon Suk)
Jin Young Suk (Hwan’ın arkadaşı) (Jung Suk Won
Sun Woo Jung (Han Ye Won)………ve diğerleri.

Shining Inheritance

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.