Stephen King – Ejderhanın Gözleri (Sıra Dışı Bir King Romanı)

Ejderhanın Gözleri (Ön Kapak)

Evvel zaman içinde, Delain Krallığı’nda Kral Roland öldürülür. Hem oğlu hem de varisi olan Peter kral babasını öldürmekle suçlanır. Peter ve onun sadık arkadaşları taht için, zalim büyücüye ve zorba kardeşi Thomas’a karşı savaşmak zorundadırlar. Bir kuleye hapsedilen Peter, bu darbenin beyni olan büyücü Flagg tarafından idam edilmeden önce yıllarını alacak bir kaçış planı hazırlamaya başlar.

Ejderhanın Gözleri – Arka Kapak

Bu roman benim için özel bir roman olmakla kalmıyor, anlaşıldığı kadarıyla Stephen King’in kızı için de özel bir yanı var. Kızı on üç yaşına geldiğinde çoktan on üç roman yazmış olan King, kızının hiçbirisini okumadığını söylüyor. “Beni sevdiğini açıkça belirtse bile, benim vampirlerime, gulyabanilerime ve garip yaratıklarıma çok az ilgisi vardı” diyor ve devam ediyor. “Bir gece Maine evimizde oturdum, yazmaya başladığım hikayenin adını Peçeteler koydum. Bittiğinde Naomi taslağı son derece hevessiz bir şekilde aldı. Okudukça bıkkın bakışları değişti ve hikaye kendisini epey sardı. Daha sonra bana gelip sarılmasına ve kitapla ilgili tek sorunun bitmiş olduğunu anlatmasına çok sevindim”


Kitabı ilk elime aldığımda benimde beklediğim o canavarlar, yaratıklar, zombiler ve diğer çeşitli yaratıkların hikayesini okumaktı. Beni çok şaşırtan şey karşımda bir fantastik roman olmasıydı! Kral Roland, Peter, Thomas ve Flagg’ın macerasını, güzel betimlemelerini ve gerilim unsurlarını araya ustaca serpiştiren King’in elinden mutlaka okumanız gerek. Bir krallıkta, kral olmak her zaman güzel bir iş değil, hele o kralın zayıf bir kişiliği varsa çevresi tarafından nasıl oynatıldığına şaşıracaksınız.


İlk baskısı Şubat 1987’de basılan eserin bendeki Türkçe baskısı da çok eski. Kitap kapakları zamanla değişebilir. Yine de içinde çok güzel çizimler var, birkaç tanesini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.