Steve McCurry – Aklımızda Yer Edinen Fotoğrafçı

steve mccurry
steve mccurry
Steve McCurry

“Çalışmam için önemli olan özgün resimdir. Görevim sırasında hikayeleri fotoğraflarım ve elbette tutarlı bir şekilde bir araya getirilmeleri gerekir. Ama asıl önemli olan, her bir resim kendi yeri ve duygusuyla tüm resimlerin arasından sıyrılır.” ~Steve McCurry

Afgan Kızı

“Afgan kızı” fotoğrafıyla ünlenen Steve McCurry, çağdaş meslektaşlarının arasında en ses getirenlerinden bir portre fotoğrafçısı. Fotoğrafları dergilerde, kitaplar ve poster olarak duvarlarımızda sergileniyor. Kendi adına açılan sergilerin haddi hesabı yok. Biraz kendisinden bahsedecek olursak; Philadelphia, Pennsylvania doğumlu McCurry, Pennsylvania Devlet Üniversitesi’nde film bölümünü okudu. Sonra yerel bir gazetede çalıştı. Gazeteden sonra birkaç yıl serbest çalıştı ve ardından, birçok defa daha gideceği Hindistan’a ilk yolculuğunu gerçekleştirdi. Bir kaç parça kıyafetinin olduğu çanta ve filmi dışında yanına başka bir şey almayan fotoğrafçı, Hindistan yarımadasını kamerasıyla keşfe koyuldu.

Resimlerin Arka Planında Neler Oldu?

The Temples of Angkor

The Temple of Angkor – 1
The Temple of Angkor – 2
The Temple of Angkor – 3

Steve McCurry, ilk kez 1989 yılında Angkor’u ziyaret ettiğinde gördüklerinden çok etkileniyor. Bu yerin ihtişamını kavrayabilmek çok zor. Angkor, dünyanın en olağanüstü antik tapınakları barındırıyor.Tercümanıyla birlikte alanı gezen ve parçalanan binaları gezen McCurry, gezdiği yerlerin çok büyük ve daha keşfedilmemiş bir çok heykel olduğunu izlenimine kapıldığını belirtiyor. Heykellerin birçoğu savaş izlerini taşıyor ve Angkor’un ücra bölümlerinde epey kazı çalışması yapılmış. Ama bu tapınaklara en büyük tehdit yağmalama. Başta komşusu Thailand olmak üzere, eserler başka ülkelere satılmış, bu eserler ise binaların içindeki heykellerden ve oyulmuş rölyeflerden keski ile yontularak alınmış.

Tailor in Monsoon

Tailor in Monsoon

Hintli bir terzi ustası, Porbandar’da muson sel sularına yakalanıyor. Şehir bir hafta boyunca sular altında kalıyor. Fotoğrafçı, sokakta yüzen ölü hayvanlar ve enkazlar yüzünden suda yürümek konusunda biraz isteksiz olduğunu belirtiyor. Botla fotoğraf çekmeye çalışmış, ama en iyi fotoğraf çekme yolunun suyun içinde olmak anlamına geldiğini kavradığında, beline kadar gelen sularda günlerce dolanıp duruyor. Bu fotoğraftaki adamı, omzunda dikiş makinesiyle birlikte sokağın ortasında fark ediyor. O bir terzi ve dikiş makinesi de onun hayatı. Ne yazık ki makine berbat olmuş. Fotoğraf, National Geographic Derigisi’nde yayınlandığında, makinenin üreticisi ona yeni bir tane yolluyor. Bir şekilde mutlu son.

Vrindavan Widow

Vrindavan Widow

Fotoğrafçı, kadını Vrindavan’ın bir sokağında yürürken görüyor. Tarihi şehrin sokaklarında gezinen bu kadının fiziksel kondisyonuna hayran kalıyor. Onu takip ediyor, kadın da elbette onu fark ediyor. Çevirmeninin vasıtasıyla kadınla konuşan McCurry, onunla ilgilendiğini ve nereye gittiğini soruyor. Kadın onları evine davet ediyor, çay demliyor ve hikayesini anlatıyor. 13 yaşında evlenen ve dul kalan kadın, Hindistan’ın kırsal kesimlerinde dul kalmanın utançla karşılandığını anlatıyor çünkü dul kalma kötü bir karmaya işaretmiş. Hayatı boyunca kabul ettiği bir kaç kuruşla hayatını devam ettiren bu kadının harika bir espri anlayışı var ve fotoğrafçı onun inatçı karakterinden çok etkileniyor. Fotoğrafa bakan herhangi birinin hayranlık ve sempati duymaması mümkün değil ama fotoğraftaki asıl büyü, iki anlamlılık. Zorluklarla mücadele eden herkesi simgelemesinin yanında azimle hayatta kalma isteğini görüyoruz.

Monk at Jokhang Temple

Monk at Jokhang Temple

Tibet’e yolculuğu sırasında, Lhasa’da Jokhang Tapınağı’nda çekiyor fotoğrafı McCurry. Yüzü ilgisini çekiyor. Sanki orada, çok eskilere dair bir duygu, sanki tarihi bir gerçek yatıyor yüzünde. Böyle bir yüzü çok nadir gördüğünü belirtiyor fotoğrafçı. Yüzünde boylu boyunca uzanan zamanın çizgileri, derin bir kişisel tarihi izliyor. Kameranın lensine bakan o sorgulayıcı bakışlar… Sanki tüm yaşamı bir sorgu, derinlerde yatan gerçeği arayış serüveni.

Diğer Fotoğraflardan Birkaçı

Yemen – Siyahlı Kadın
Sri Lanka – Weligama’lı Balıkçılar
Japonya – Metroda Bir Geyşa
Hindistan – Trenin Yanına Asılı Bisikletler
Hindistan – Kırmızılı Oğlan
Çin – Shaloin Keşişlerinin Eğitimi
Afganistan – Kuchi Yörükleri Dua Ediyor
Afganistan – Kanarya Rengindeki Burkasının İçinde Bir Kadın
Burma – Intha Balıkçısı
Afganistan – Portre Fotoğrafçısı

Kaynak

Steve McCurry Resmî İnternet Adresi

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.