Çok Beğeneceğiniz Tek Sahneli Filmler…!

12 angry man filmi konusu

Muhteşem İçerikli Tek Sahneli Filmler

Kısaca tek sahneli filmler bir veya iki mekan kullanılan, genelde bir mekanın filmin genelinde kullanıldığı, diyalog ağırlıklı ve küçük bütçelerle yapılan bir film türüdür. Etkileyici olmalarının yanı sıra bizim gibi küçük bütçesi olan film ekiplerine örnek teşkil etmektedirler. Bu türden üç güzel film…

1-) “12 Angry Man”

Sidney Lumet’in yönettiği ilk filmdir. 1957 yılında çekilen bu filmin ilk üç ve son üç dakikasındaki gösterim süresi ve bitişindeki lavabo sahnesi dışında bütün film jüri odasında geçer.

12 angry man filmi konusu
12 Angry Man

Amerikan yasalarına göre jüri’nin kararı oy birliğine göre alınmaktadır. Çoğu jüri üyesinin ön yargıları ve bir an önce davayı karara bağlayıp ayrılma isteklerinin karşısında bir jüri üyesi, davayla ilgili tüm görüşleri etkileyecek kanıtlar sunacaktır.

12 Öfkeli Adam

Oy birliğine ulaşmada çekilen zorlukların ve tartışmaların sonucunda, şehrin fakir bölgesinde yaşayan babasını öldürmekle suçlanan bir çocuğun hayatı etkilenecektir. 2007 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film arşivinde saklanmasına karar verilmiştir.

2-) “The Man From Earth”

2007 ABD yapımı dramatik bir bilim kurgu filmidir .Başarılı bir tarih profesörü olan John Oldman, ortada hiç bir neden yokken taşınmaya karar verir.

The Man From Earth

Yakın olduğu meslektaşları hem veda etmek hem de neden böyle bir karar aldığını sorgulamak için John’un evinde toplanırlar. Konuşmalar sürerken sessizliğini korumaya çalışan ve neredeyse hiç bir şey söylemeyen John, sessizliğini bozarak büyük bir sürprizle meslektaşlarını şaşırtır. Tutarlılığı ve ciddiyetiyle inandırıcılığını arttıran bu profesör’ün hikayesi, filmi önemli ölçüde gerçekçi kılmaktadır. Senaryosunu Jeremy Bixby yazdığı ve Richard Schenkman tarafından yönetilen bu film, tek sahneli filmler arasında önemli bir yere sahiptir.

Dünyalı

3-)”Locke”

2013 İngiltere yapımı olan “Locke”, Steven Knight tarafından yöneltildi. Baş rolünde Tom Hardy’in oynadığı filmde Olivia Colman, Andrew Scott, Ruth Wilson, Ben Daniels ve Alice Lowe sadece sesleriyle filme dahil oldular.

Locke

İnşaat mühendisi Ivan Locke çok büyük bir projenin başındadır. Hemen ertesi gün dünyanın en büyük beton döküm operasyonu başlayacaktır. Fakat Ivan arabasına binerek bir yolculuğa çıkar. Operasyonu telefonda yönetme kararı alır ve işini kaybetme riski ile karşı karşıya kalır. Aynı zamanda ailesiyle ve iç dünyasıyla bir hesaplaşma bu yolculukta gün yüzüne çıkacaktır. Ivan’ın aracına binmesiyle başlayan bu film tamamen aracın içersinde geçmektedir. Drama işlenen bu filmde diğerleri kadar derin, güçlü ve etkileyici senaryosuyla bu kategoride belirgin özelliklere sahiptir.

Locke

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.