Uçuş Planı (Flight Plan) – Sıra Dışı Bir Uçak Yolculuğu

Uçuş Planı – Afiş

2005 yılında sinemalarda gösterime giren, kimi tarafından beğenilen, bazıları tarafından hayal kırıklığı yaratan bu filmi inceleyeceğim. Geçenlerde televizyonda (daha açık olmak gerekirse TiviBu filmlerinde) izleme olanağı buldum.Öncelikle siz film severlere naçizane bir tavsiyem olacak. Hangi filmi izlerseniz izleyin, beklentilerinizi çok yüksek tutmayın. Reklamlar, tavsiyeler yüzünden beklentileriniz çok yükselirse, filmi izlerken bu beklentilerin balon gibi sönmesine şaşırmayın. Çok fanatiği olduğunuz bir film, gerçekten berbat edilmemişse zaten seversiniz. Diğer filmler için hiç bir beklentiyle gitmeyin. Bence bu filmde de böyle yapmanız gerekiyor. Sadece filmi izleyip, keyfinize bakın. Zaten güzel bir film.

Uçuş Planı’nda Neler Oluyor?

Jodie Foster (Kyle Pratt rolünde)

Havacılık mühendisi olan kocasının Berlin’deki ölümünden sonra Kyle Pratt, altı yaşındaki kızı ve kocasının naaşı ile New York’a geri dönmek üzere yola çıkar. Uçakta kızıyla birkaç saat uyuyan Kyle, uyandığında kızını bulamaz. Kızını ararken ortaya bazı gerçekler çıkmaya başlar. Aslında kimse kızını yanında görmemiştir! Ne bileti vardır, ne çantası. Sanki küçük kıza dair her şey silinmiştir. Kyle bir yandan kızı olduğuna insanları ve uçak görevlilerini ikna etmeye çalışırken, diğer yandan telaşla kızını aramaya çalışır. Kyle Pratt, uçağın motorlarla ilgilenen bir mühendisi olmasının avantajlarından da yararlanacaktır.

Eski ve Akılda Kalan Bir Gerilim Filmi

Jodie Foster (Kyle Pratt) ve Sean Bean (Kaptan Rich)
Kyle Pratt ve Julia Pratt

Filmde bariz bir gerilim var. Kim ne yapacak, ne diyecek? Küçücük (!) uçakta küçük bir kız nereye gidebilir? İnsanların yargılarına ne kadar güvenebiliriz? Tahmin etme oyunu oynayarak filmde keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Gerilim, macera var ama kesinlikle korku yok, merak etmeyin. Uçuş planı filmi, oradan buradan öcülerin fırlayıp, insanları korkutmaya çalıştığı filmlerden değil. Kyle Pratt rolünde Jodie Foster’i izleyeceğiz, ki kendisinin bu rolde çok başarılı olduğunu söylemek istiyorum. Uçak kaptanı rolünde Sean Bean (Kaptan Rich) diğer göz dolduran bir oyuncu. Küçük kızın ise filmin başında büyük bir rolü var, onun dışında zaten kayıp! Aslında filmin en büyük rolü onun, ama yapması gereken tek şey ortadan kaybolmak ve kameralara gözükmemek. Yine de Julia Pratt (kayıp küçük kız) rolünde Marlene Lawston bir kaç sahneyle kalbimizi çalıyor.

Robert Schwentke (Yönetmen)

Yönetmen koltuğunda Robert Schwentke’yi görüyoruz. Kendisi Alman yönetmen ve yazar. Kendisini Uçuş Planı’ndan başka 20 Mart 20015’te vizyona giren Kuralsız, Ölümsüz Polisler (2013), Red (2010) ve Lie To Me dizisi (2009) gibi eserlerinden hatırlayacaksınız. Aynı zamanda Ölümsüz Polisler filminde bir şarkının (The Better Man) sözlerini yazmıştı. Senaryoyu kaleme alanlar ise Peter A. Dowling ile Billy Ray. İkisi de evli ve iki çocuklu. Dikkatini çekebilecek bilgilerden birisi ise Billy Ray’in Açlık Oyunları filminin üç senaristinden birisi olması.

30.000 fit (9.144 km) yükseklikte, aldığınız biletin yanında son derece macera dolu bir hikaye sizleri bekliyor. Yine de beklentilerinizi yüksek tutmayın diyorum yeniden ve hepinize keyifli seyirler diliyorum. Hafta sonu için izlemesi keyifli bir film.

OST (Original Soundtrack) (Filmin Müzikleri)

James Horner

James Horner’ın bestelediği müzikler başarılı. Zaten James Horner; Hans Zimmer, John Williams, Steve Jablonsky, James Newton Howard bestecileri gibi hemen akla gelen bir isim. Birkaç eserini daha merak edenler Star Trek 3, Apollo 13, Jumanji, Titanic, Derin Darbe, Maskeli Kahraman Zorro, Akıl Oyunları, Zorro Efsanesi, Apocalypto, Avatar filmlerine göz atabilirler. Ayrıca şimdilik Avatar 2 ve Avatar 3’ün bestecisi olarak görünüyor. Birçok eserinden sadece birkaçı bunlar.

  1. “Leaving Berlin”
  2. “Missing Child”
  3. “The Search”
  4. “So Vulnerable”
  5. “Creating Panic”
  6. “Opening the Casket”
  7. “Carson’s Plan”
  8. “Mother and Child”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.