Uluslararası Kısa Film Festivali Takipçilerinin Dikkatine!

31. Interfilm Uluslararası Kısa Film Festivali Berlin, Almanya
31st Interfilm International Short Film Festival Berlin, Germany
10-15 Kasım 20015

Dünyada festivaller her şeye rağmen tüm hızıyla sürüyor. Başta kısa filmciler olmak üzere tüm sinema severleri yarışmalara katılmaya teşvik etmek için çeşitli ülkelerde birbirini ardına festivaller organize ediliyor. Çoğu her sene tekrarlanan festivallerden bir tanesi Berlin’de düzenlenen ve bu sene otuz birincisi gerçekleştirilecek olan Internal Uluslararası Kısa Film Festivali. İster belgesel alanında olsun, ister kısa filminiz olsun, eğer kendinizi göstermek ve bende varım demek istiyorsanız hiç durmayın! Özellikle festivale filmleri ile katılmak isteyenler için kuralları gözden geçirelim.


• Filmler 20 dakikayı aşamaz ve Ocak 2013’ten önce çekilmiş filmleriniz kabul edilmeyecek. Yine de 20 dakikayı aşan bir filmi festivale dahil etme hakkı Interfilm’e aittir. (Çok nadir olan bu kararları esas alarak, belki kabul edilir düşüncesiyle 20 dakikayı aşmanızı tavsiye etmem. Eminim çoğunlukla 20 dakikayı aşan filmleriniz festival tarafından kabul edilme kriterlerine uymadığından reddedilecektir.)
• Giriş formu ve Video File veya 2 ön izleme DVD’si Berlin’deki Interfilm ofisine 19 Haziran 2015 tarihinden önce ulaşmalı.
• Başvurulan filmler, Interfilm’in partner festivali olan Çocuk ve Genç Berlin için KUKI-8. Uluslararası Kısa Film Festivali de dahil olmak üzere bütün festival kategorileri için dikkate alınacak.
• İzleme materyalinin ve ekran kopyasının festivale gönderim maliyetleri ve riskleri gönderenin sorumluluğunda.
• Gösterim formatı sadece 35mm ve Quicktime 1080p olmalı. Eğer orijinal dil İngilizce değilse mutlaka İngilizce altyazı eklemelisiniz. Almanca diline bile İngilizce altyazı istiyorlar.
• Shortfilmdepot’ya her bir başvuruya 1-2 film fotoğrafı (JPEG veya TIFF, min. 300dpi), yönetmenin 1 adet biyografisi(mak. 160 karakter) ve fotoğrafı da eklenmelidir. Geçerli bir e-posta kullandığınızdan emin olun çünkü öbür türlü çok zorluk yaşarsınız.
• Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelen paketlerin üzerinde “For cultural purposes only. No commercal value” bildirisi bulunması zorunlu. 10 Euro’yu aşmayan bir ücret ödeyeceksiniz, fazla değil.
• Başvuru formunuz gönderildikten sonra filminizi geri çekemezsiniz.
• Tanıtım amaçlı filmlerden bazı alıntılar yapılıp bunlar televizyonda, festivalin internet sitesinde gösterilebilir. Bu alıntılar 3 dakikayı veya filmin toplam uzunluğunun %10’unu aşamaz.
• Gösterim kopyalarının festivalin başlangıcından en az 15 gün önce ellerine ulaştığından emin olun. (23 Ekim 2015, Cuma)
Ekim 2015’te filmin kabul edildiğine veya reddedildiğine dair e-posta bildirileri gönderilecek. Bu yüzden başvuru formuna geçerli bir e-posta adresi yazdığınıza emin olun.
• Video dosyaları ve ön izleme DVD’si Interfilm arşivine kaldırılacak. Bütün festival başvuruları yetkili konuklar tarafından festival süresince Interfilm film kütüphanesinde izlenebilir.
• Hak sahibinin onayıyla festivalden sonra kazananlar duyuralack ve seçilen filmler festival programında gösterilecek.
• Ön izleme DVD’lerini göndereceğiniz adres:
interfilm Berlin
31st Festival
Tempelhofer Ufer 1A
10961 Berlin/Germany


Son olarak, festivalin 3 bölümü var. Uluslararası bölüm, Almanların bölümü ve Belgesel Bölümü. Almanlar için olan bölüm dışında diğerlerine bütün ülkelerin katılımı serbesttir. Belgesel Bölümü için elbette konu belgesel, uluslararası bölüm için animasyon, deneysel, kurgu ve müzik videoları birbirleriyle yarışacaklar.

Inter Film

Short Film Depot

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.