Vincent Willem van Gogh – Loving Vincent Filmi Konusu

Vincent’ı Sevmek…

Loving Vincent – Dorota Kobiela

Loving Vincent filmi uzun zamandır sanat severlerin ve özellikle de Vincent Van Gogh’un hayatına ilgi duyan insanların beklediği bir filmdi. Özel hayatı, dedikoduları ve gizemleri ile Vincent, oldukça popüler olmuş ve elbette tablolarıyla dönemine damgasını vurmuş bir ressamdır.  Bu film, fragmanı ile büyük bir ilgi uyandırsa da artık seyirci sabırsızlanmaya başlıyor. Fakat film 2017 yılında vizyona girecek. Bunun nedenini de öngörebiliriz. Çünkü Vincent Van Gogh’un çizimlerinin ve tekniklerinin analiz edilerek animasyonlaştırılması kolay bir iş değil. Aynı zamanda maliyeti düşükte bir iş değil.

Loving Vincent Filmi Nasıl Yapıldı
                    Loving Vincent Film Ekibi

Bu arada sanatçının hayatını merak edenler ve ünlü ressamların tablolarına ilgi duyanlar için mükemmel bir belgesel serisi mevcut. TRT 2 ekranlarında Türkçe dublaj ile seslendirilen Sanatın Gücü Belgeseli; Rembrant, Caravaggio, Vermeer ve Picasso gibi toplum tarafından hakkında en çok söz edilen ressamların hayatını ve çalışmalarını anlatıyor. Dailymotion video paylaşım sitesinden izlenebilir.

Dorota Kobiela ve Hugh Welchman…

Loving Vincent Ne Zaman Vizyona Girecek ?
                           Loving Vincent Tabloları

Bu filmden önce de gölgelendirmeler ve güneş konumları tahmin edilerek çeşitli çalışmalar yapılmış ve bu oldukça ilgi uyandırmıştı. Sanatçı Dorota Kobiela bir ressam olarak bu işle ilgilendi ve Hugh Welchman (La Vie En Rose Yönetmeni )  Loving Vincent filminin yönetliğini Dorota ile beraber yürütmeye başladı. Yaklaşık 100 sanatçının çalışmalarıyla yapılan filmin bir ilk olma özelliği ise teker teker resmedilerek yapılan ilk resim animasyon filmi olması. Sanal gerçeklik programlarının kullanıldığı sıkı bir çalışma ve düzen gerektiren bu işin en kısa sürede seyirci ile buluşmasını diliyoruz. Yeterli tanıtımı yapılıp yapılmadığı ise benim aklımda bir soru işareti olarak kaldı. Film ne zaman vizyona girecek diye soruyorsunuz, elbette aynı soruyu bende soruyorum, fakat internette yaptığım araştırma sonucu net bir tarihe ulaşamadım. 2017 yılının ilk aylarında Avrupa’da vizyona girmesi ön görülüyor.  Filmde kullanılan bazı resimleri ve filmin tanıtım videolarını sizlerle paylaşıyorum. Umarım ileride hep beraber zevkle izleriz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.