Yardım Sadece 140 Milyon Mil Uzakta!

The Martian – Marslı

20th Century Fox “The Martian” yani “Marslı” filminin ilk fragmanını yayınladı.

Yönetmenliğini Ridley Scott‘un yaptığı filmde Matt Damon Mars’ta sıkışıp kalan bir astronotu canlandırıyor. Büyük bir yaşam savaşı veren astronotumuz, bir şekilde yaşadığını NASA’ya bildirmek zorunda. Dört yılını geçirdiği istasyon artık sadece 31 gün daha kendisini koruyacak şekilde tasarlanmış. Oyuncu kadrosunda Matt Damon’dan başka Sean Bean, Kate Mara, Sebastian Stan, Jeff Daniels, Jessica Chastain ve Kristen Wiig gibi isimleri görüyoruz. Senaryosunu Drew Goddard’ın yazdığı ve Andy Weir’in aynı adlı romanından uyarlanan film, fragmanıyla seyircilerin beklentilerini epey yükseltmişe benziyor. Romanı olumlu eleştiriler almıştı. Aynı görüşleri film içinde söylemek şu an itibariyle mümkün. Peki filmi ne zaman izleyebileceğiz? 25 Kasım 2015 tarihini takvimlerinize not etmeyi unutmayın.

“Altı gün önce, astronot Mark Watney Mars’ta yürüyen ilk insan oldu. Artık, orada ölen ilk insan olacağından çok emin. Bir toz fırtınasından ölümün eşiğine gelen ve fırtına sebebiyle ayrılmak zorunda kalan ekibi onun öldüğünü düşünürken, kendisini Dünya’ya bir sinyal bile gönderemez halde çok zorlu şartlar altında Mars’ta hayatta kalmaya çalışırken bulur. Herhangi bir yardım gelene kadar yiyecek stoğu bitebilir. Yine de tek tehlike açlıktan ölmekle sınırlı değil. Arızalanan makineler, en ufak hatayı affetmeyen çevre şartları veya diğer “sıradan” insani hatalar onu her an öldürebilir. Bütün bunlara rağmen Mark pes etmeye hazır değil! Yaratıcılığı, mekanik bilgisi ve inatçı azmi sayesinde üst üste gelen zorluklarla kararlı bir şekilde baş etmeye çalışıyor. Bu yetenekleri onu daha ne kadar hayatta tutabilir?”

Küçük Bilgi Kırıntıları

 • Kitabın yazarı Andy Weir’in sadece eğlencesine kitabını bloğu üzerinden bedava yayınladığını biliyor muydunuz? İnsanlar okudu, beğendi ve romanın indirilebilir bir formda talep ettiler! Amazon’da satışı bu şekilde başladı.
 • Mars’ın yüzeyindeki atmosfer basıncı çok düşük. Dünya’daki deniz seviyesindeki basıncın yaklaşık %6’sı diyebiliriz. O kadar düşük ki, “sert fırtına” tabiri ancak saçları uçuşturan basit bir rüzgar olabilir. Düşük hava yoğunluğundan dolayı sesler Dünya’da olduğu gibi yol almaz. Sesinizi yanınızda duran birine duyurabilmek için bağırmalısınız. Dondurucu bir soğuk, zehirli bir atmosfer ve basınç eksikliği gezegendeki diğer büyük sorunlar.
 • Filmin Jordan’da kırmızı renkli bir çöl olan Wadi Rum’da çekildiğini söylemek şaşırtıcı olmaz herhalde.
 • Bu film Jessica Chastain ile Matt Damon’un uzay temalı bir filmde ilk birlikte çalışmaları değil. 2014 yapımı Interstellar yani Yıldızlararası filmini hatırlayın. Birlikte hiç sahneleri olmamasına rağmen aynı filmdeydiler. Matt Damon uzayda hapis kalmak konusunda epey tecrübeli bir oyuncu.
 • Uzay yolculuğu ve çeşitli görüşler için NASA’ya epey danışıldı. Uzay ve özellikle Mars söz konusuysa başka kime danışacaktık zaten?
 • Teknolojik anlamda filmdeki her şey gerçeklere dayanıyor. Sadece ekranda biraz daha havalı görünmeleri için biraz modifiye edilmişler.
 • 2012 yapımı Prometheus filmi için yapılan araştırmalar ve gelişmeler Marslı filminde kullanıldı. Özellikle de uzay giysileri…
 • Filmdeki Mars görevi NASA’nın gelecekte planladığı gerçek görevlerin bir nevi taklidi.
 • Filmin çekimleri yaklaşık 70 günü buldu.
 • GoPros dahil olmak üzere filmde çoklu kamera sistemleri kullanıldı.
 • Çekim planı çok özeldi. Kate Mara ve Sebastian Stan sete güneş doğmadan geliyordu ve güneş battıktan çok sonra setten ayrılıyorlardı. Bu durumun film boyunca karakterlerinin yaşadığı “izolasyon” durumuna uyum sağlamalarında yardımcı olmuştur.
 • Jessica Chastain, JPL ve NASA’yı filmin hazırlık aşamasında ziyaret edip, gerçek astronotlarla tanıştı. Film çekimlerine başlamadan önce kitabını da okuyup bitirdi. Azimli ve kararlı olmak güzel bir şey. Aynı zamanda Yıldızlararası filmindeki rol arkadaşı Anne Hathaway’den bir uzay giysisini giymek hakkındaki görüşlerini aldı.
 • Çekimler sırasında senaryoda ufak tefek değişiklikler oldu  ama senaryonun %90’u değişmedi.
 • Sadece NASA’nın eşyalarını çekmek üç haftalarını aldı.
 • NASA’yı filminizde kullanmak istiyorsanız önce onların izinlerini almanız gerekiyor. Ayrıca onları konunun üzerine ciddiyetle eğildiğinizi ve gerçeği sunacağınıza ikna etmelisiniz. Senaryonun en az 50 sayfası NASA şeyleriyle dolu olmak zorunda. Bu iyi bir şey. Yoksa başka bir açıdan bakarsak Star Wars filmleri de bir uzay filmi. Gerçekler, bilimsel gerçekler her zaman önceliklidir. Zaten insanlar her türlü hurafeye gözü kapalı inanırken bilimsel gerçeklere duyulan güvensizlik en üst safhadayken tam tersinin olmasını beklemezdim NASA’dan. İyi yapıyorlar.

Kaynak

Variety

Movie Pilot

IMDB

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.