Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor, John Williams ile Geri Dönüyor!

John Williams

Yıldız Savaşları hayranları rahat bir nefes alabilirler. Filmin gelmesine sayılı zaman kalmışken (18 Aralık 2015) yönetmen J.J. Abrams, 83 yaşındaki yaşlı şefin filmin bestelerini yapacağını açıkladı. John Williams besteleriyle, altı tane Yıldız Savaşları filmine hayat vermiş, besteleri karakterlerle özdeşleştirilmiş ve bazı sahneler sırf onun müziğiyle anılır olmuştur. Örneğin “Binary Sunset/Force Theme” parçasında Luke ve ikiz güneşleri nasıl unutulabilir? “Han Solo & The Princess Love Theme” ile “Yoda’s Theme” i de unutmamak gerek. Benim gibi daha yeni nesil Star Wars izleyicileri için sonraki üçlemeden “Duel of Fates” müziği eşliğinde Darth Maul, Obi-Wan Kenobi ve Qui-Gon Jinn’in düellosunun üzerine diyecek bir şey yok.”Imperial March” müziğini mırıldandığınızı duyar gibiyim hatta. Müziğin, sahneleri yücelttiği anlardan sadece birkaçı bunlar.

John Williams

“Daha önceki tema ile ilgili parçalara atıfta bulunacak bazı sahneler var. Henüz bitirmedik ama bunu yapmayı planlıyoruz. Çok doğal olacağını ve seçtiğimiz bu tarz alıntıların doğru zamanlamada olacağı düşüncesindeyim. Böyle çok sahne yok. Az olmasına rağmen bence önemliler ve parçanın pozitif ve yapıcı yönde kurulmasında önemli rol oynayacaklar.” ~John Williams


Röportajın tamamı için: Yıldış Savaşları: Güç Uyanıyor (Vanity Fair Röportajı)


Kısa Kısa John Williams
• 49 Akademi Ödülleri için aday gösterildi, beşini kazandı. Akademi için aday gösterildiği bazı filmler: The Book Thief, Lincoln, The Adventure of Tintin, War Horse, Harry Potter and the Prisoner of Azkaban, Catch Me If You Can, Artificial Intelligence: AI, Saving Private Ryan, Amistad, Home Alone, Jaws, Star Wars IV-V-VI, Superman, E.T, Indiana Jones and the Temple of Doom vs. Kazandığı filmler: Fiddler on the Roof (1971), Jaws (1976), Schindler’s List (1993)… Akademi ödülleri dışında BAFTA, Primetime Emmy, Academy of Science Fiction – Fantasy & Horror Films, American Movie, Annie, BMI Film & TV, Broadcast Film Critics Association, Central Ohio Film Critics, Grammy, Golden Schmoes, Houston Film Critics Society, International Film Music Critics ve daha birçok ödül organizasyonundan yüzlerce adaylık ve ödülü bulunuyor.


• 8 Şubat 1932, New York doğumlu.


• Sıklıkla çalıştığı yönetmenler Steven Spielberg, George Lucas ve Chris Columbus. Ayrıca Steven Spielberg’ün son filminin müziklerini bestelemiştir. Steven Spielberg iki filmi dışında diğer filmlerinin besteleri ona aittir.


• 2005 yılında Yıldız Savaşları (1977), Jaws (1975) ve E.T. (1982) film müzikleri, son 100 yılın en iyi 25 fil müziği listesinde birinci, altıncı ve on dördüncü sırada yer aldı.


• 1984 Los Angeles Olimpiyat Oyunları için bestelediği “Olympic Fanfare and Theme”, 1985 yılında Grammy ödülüne layık görüldü.


• Doğum adı: John Towner Williams


Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor
Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor

Imperial March

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.