Yılların Eskitemediği Gerilim Romanı – Hayvan Mezarlığı (Stephen King)

Stephen King’in Dehşet Romanı ~ Hayvan Mezarlığı (Gecenin Pençesi)

Hayvan Mezarlığı Ön Kapak

Louis, karısı, iki çocukları ve kedileri Church (Winston Churchill’in kısaltması) Chicago’dan Maine’in kırsalı olan Ludlow’a daha yeni taşınmışlardı. Orada yaşayan çocuklar, kendi evlerine yakın bir yerde, büyüklerin pek haberi olmadığı ama çocukların çok iyi bildikleri bir patikanın sonunda evcil hayvan mezarlığı vardı. Karayolunda hayatını kaybeden hayvanların gömülü olduğu bu mezarlıktan ormanın daha derinliklerine gidildiğinde başka bir mezarlık daha bulunuyordu; daha eski ve daha gizemli. Bu bir Kızılderili mezarlığıydı. Louis bu mezarlığın sırrını kedileri Church öldüğünde ve buraya gömüldüğünde keşfedecekti. Yazının devamı spoiler içerebilir, bu yüzden okurken dikkatli olmanızı tavsiye ederim.


Yaşanmış Bir Hikayeden Kurguya Geçiş
1979’un başlarında, King’in Orrington yakınlarındaki kiralık evinin yakınlarında kamyonların bolca geçtiği bir karayolu vardı. Evlerinin arkasındaki ormanlıkta çocuklar bir hayvan mezarlığı yapmışlardı. Bir gün kızının kedisi bir kamyon tarafından ezildiğinde kediyi mezarlığa gömme ve kızına neler olduğunu açıklama görevi Stephen King’e kaldı. Hayvanı gömdükten üç gün sonra aklına bir fikir geldi: Eğer genç bir ailenin kızı, kedisini böyle bir kazada kaybederse ve baba, kızına ne olduğunu açıklamaktansa o hayvanı hayvan mezarlığına gömerse ne olacağını merak etti. Ertesi gün bu kedi sapasağlam bir şekilde döner ama tamamen değişmiş olursa neler olurdu?

“Yolu karşıdan karşıya geçtiğimi ve ölen kedi hakkında düşündüğümü net bir şekilde hatırlıyorum. Ya bir çocuk ölseydi? Owen ile benzer bir deneyim yaşadık; bu şekilde yola koştuğunu ve ona sarılıp, geri çektiğimi hatırlayabiliyorum. Bu iki fikir bir araya geldi. Bir kedinin ve bir çocuğun bu şekilde hayata gelmesi fikrinden çok etkilendim ama bu etkilenmem aşırı bir duygusallıktan kaynaklanmıyordu. Bunun bir roman olduğunu o dakika anlamıştım.”

Yeniden canlanan cesetler düşüncesini kafasında canlandırdıktan sonra, cenazeler, modern ölüm ve gömü gelenekleri hakkında düşünmeye başladı.


Stephen King’in Tasvir Sanatı
Stephen King’in usta bir özelliğinin belirgin bir biçimde gözüme çarptığını belirtmek istiyorum. Okuyucuyu kendi istediği şekilde yönlendirme konusundaki olağanüstü başarısı.Bir kedi sever olarak, bu kitapta çizilen kedi portresinden hoşlandığımı söyleyemeyeceğim. Yazar, kediyi öyle bir tasvir ediyor ve karakter Louis aracılığıyla bu tiksintiyi öyle bir aktarıyor ki, buna hayran kaldım. Size en önemli tavsiyem bu kitabın bir kurgu olduğunu, böyle olayların gerçek yaşamdan ziyade kitaplar ve filmlerde hayat bulduğunu unutmamanız çünkü kedilere karşı nötr bile olsanız bu hikayeden sonra gereksiz bir şekilde nefret etme raddesine gelebilirsiniz.

“…Tabağı yere koymak için eğilince Church yemeğe saldırmak için sürtünerek geçti yanından. Louis hayvanın ekşi toprak koktuğuna yemin edebilirdi, sanki kürkü toprakla kaplanmış gibi.”

Yukarıdaki iki cümle, kediler için son derece olağan bir davranış olan sürtünmeden Louis’nin neden rahatsız olduğuna değinmekten çok, rahatsızlığın kendisini ön plana çıkartıyor. Bizde rahatsız oluyoruz, sanki kedi bize sürtünmüş, o toprak kokusunu kafamızda canlandırmış gibi oluyoruz. Bu yüzden kediyi ve onun temsil ettiği şeyi sevmiyoruz çünkü bizler aslında Louis’yiz. Onun gözünden bakıyoruz hikayeye.

“Soluk soluğa merdivenin altındaydı şimdi. Church kalktı, gerindi…sırıtır gibi baktı Louis’nin yüzüne.”

Gerinmek kediler özgü bir davranışken, sırıtmak insani bir davranış kalıbı olarak nitelendiriliyor. Elbette hayvanların da ağladığı, güldüğü bilinen bir durum ama burada bir kedi davranışının dışında sıra dışı bir özellik göstererek, hayvandan tiksinmemizin yanı sıra ondan korkmamıza da neden oluyor. Yine belirteyim, kapaklardaki korkunç kedi resimlerinden ve kitabın içinde geçen tasvirlerden korkmayın. Bunlar sizi etkiliyorsa, gerçek olduğundan değil, yazarın usta kaleminin gücünden kaynaklanıyordur, bunu da aklınızın bir köşesinde daima bulundurun. Hepinize bol gerilimli, keyifli okumalar^^

Hayvan Mearlığı Arka Kapak

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.