Sinema Kulübü

sinema kulüpleri

sinema kulüpleri

Yerli ve yabancı sinemalar hakkında çeşitli incelemelerin sunulduğu Sinema Kulübü’nde filmler, yönetmenler hakkında bilgiler bulabilir, en son güncel haberleri takip edebilir, izlediğiniz filmler hakkında bilmediğiniz bilgileri öğrenebilir, vizyona girecek filmleri hakkında haberdar olabilirsiniz. Yazılarımız çeviri (kaynak belirterek) ve/veya özgün yazılardan oluşmaktadır ve bunlar özgün bir şekilde sizlere sunulmaktadır. Filmlerin yapısal, kurgusal ve anlatı teknikleri üzerine ipuçlarını öğrenebilir, bizden belli bir konu üzerine yazı talep edebilir, dilerseniz yazılarınızı bize göndererek sitemizde yayımlayabilirsiniz.

Film Eleştirilerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İzlediğiniz bir film hakkında yorum yazarken, öncelikle filmin konusundan bahsedilmelidir.
  • Filmin sizde uyandırdığı duygular, film hakkındaki olumlu-olumsuz düşünceleriniz bir eleştirmen olarak izleyicinin en çok dikkatini çeken unsurlardandır. Düşünceleriniz konusundaki samimi yazılarınız, yazdıklarınızın okunurluğunu artırır.
  • İmlâ kurallarına dikkat edilmeden yazılan yazılar okuyucuya itici gelir. Yazılar hem imlâ kurallarına dikkat edilerek yazılmalı hem de düşüncelerin toparlanarak yazıya aktarılmaları çok önemlidir. Yazınızı bitirdikten sonra yazdıklarınız alıcı gözüyle bir kere okumanızda fayda vardır.
  • Çalıntı haberler kesinlikle dikkate alınmaz ve sizin güvenirliğinizi sarsar. Haberlerin direk kaynağından aktarılması ve bunu yaparken mutlaka kaynak gösterilmesi önemlidir. Öbür türlüsü kopyala-yapıştır sistemine girer ve hiç bir çevrede hoş karşılanmaz.
  • Filmin konusundan sonra yönetmeni, oyuncuları, müzikleri, senaryosu vs. hakkında detay bilgiler verilmesi yazınızın değerini artırır. İstenildiği kadar bilgi verilebilir ama yazınızın ansiklopedi tarzına dönüşmemesi için bunun ayarı iyi belirlenmelidir.
  • Filmin posteri, fragmanı ve filmin içinden fotoğraflar yazınızı daha dikkat çekici ve okurun yazıyı daha iyi anlayarak okumasına olanak tanır.
  • Burada aklımıza gelmeyen maddeler sizin yaratıcılığınıza bağlıdır. Sonuçta yazmaya devam etmek, iyi yazılar yazmanız için olmazsa olmaz bir maddedir. O zaman yazmaya devam!

[catlist name=sinemakulubu pagination=yes numberposts=20]