6 Kolay Alışkanlıkla Metabolizmanızı Hızlandırın!

1. Öğünlerinizi Planlayın

Metabolizmamız akıllıdır ve günün belirli zamanlarında beslenmeyi alışkanlık haline getirir. Bu yüzden de beslenme zamanına kadar enerjisinin çoğunu harcar. Çünkü yakın zamanda besleneceğini düşünür. Ancak yemek zamanınız planlı değilse, vücudumuz enerjinin ya da besinlerin hangi zamanlarda geleceğini öngöremez ve enerjiyi kullanmak yerine onu depolar.  Bu sorunun önüne geçebilmek adına 3-4 saat arayla yemek yiyerek bedenimizin enerjiyi doğru kullanmasını sağlayabiliriz.

2. Daha Fazla Su İçin

Yeterli su içmenin, etkili çalışan bir metabolizma için büyük önem teşkil ettiği kuşkusuz. Çünkü vücudumuz su ihtiyacı yaşarken daha az kalori yakıyor. İşte bu nedenle daha çok su içerek kalori yakımını hızlandırmamız gerekir. Eğe fazla su içme alışkanlığınız yok ya da su içmeyi sevmiyorsanız, yeşil çay ya da taze sıkılmış meyve sularını tercih edebilirsiniz.

3. Daha Fazla Egzersiz Yapın

Yürüyüş, koşu, dans, egzersiz yani her türlü fiziksel faaliyet metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda düzenli egzersiz yapmak kas dokularını güçlendirir ve dayanıklılığımızı artırır.

4. Erken Kalkın

Güneş ışığının metabolizmamız üzerinde olumlu etkisi vardır.  Gece ve gündüz geçişlerinden etkilenen metabolizmamız, enerji tüketimini gün ışığını da hesaba katarak ayarlamaktadır. Bu nedenle özellikle sabah güneşinden faydalanmakta yarar var.

5. Karbonhidrat Tüketimini Kesmeyin!

Karbonhidrat tüketimini tamamen yasaklayan diyetlerle kendinize yüklenmeyin. Uygun bir şekilde seratonin sentezleyebilmek için yeterli oranda karbonhidrata da ihtiyaç var. Karbonhidratı tamamen kesmek, beyin faaliyetlerinizi de olumsuz etkiler. Ki bu vücudunuza verebileceğiniz en büyük zararlardan biridir.

6. Meyve ve Sebzeyi Daha Fazla Tüketin!

Bitkilerin her türlü yenebilen kısmını olutşuran sebze ve meyveler vücudun sindirimini hızlandırır. Doygunluk hissini artıran sebze ve meyveler, bağışıklık sistemini güçlendirerek metabolizmanın hızlanmasına destek olur.

Kaynak: Bright Side

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.