Vajinismus Nedir ve Tedavisi Nasıl Olur ?

Kadınlarda İlişkiye Girememe – VAJİNİSMUS

Sizi anlıyoruz! Sizi seviyoruz!

Varlığınıza ve probleminize saygı duyuyoruz!

Vajinismus nedir? 

Sorusuna aslında çeşitli tanımlar verilebilir ama genel olarak vajinismus problemi fiziksel bir engel olmamasına rağmen kadının korku, kaygı ve endişelerinden dolayı cinsel ilişkiye izin vermemesi, verememesi olarak tanımlanmaktadır.

Vajina (bknz: kadın cinsel organı) ilişki sırasında penisin büyüklüğü, ya da küçüklüğüne göre kendini hazırlar. Cinsel birleşmenin durumuna bağlı olarak genişler.

Korku ve kaygı ile kadın erkeği  ve erkeğin penisini vajen bölgesine yanaştırmazken, bazıları ise yanlızca vajen girişinde bu hisleri yaşarlar.

Vajinismusun oluş nedenleri kişilere göre farklılık gösterir;

 

“Vajinanın çok küçük veya çok dar olmasından dolayı ilişkiye girememek” diye bir kavram çoğu zaman doğru değildir, çünkü vajina yapı itibariyle esnektir ve doğumda bir çocuğun başını çıkaracak kadar genişleyebilir (ki bu yaklaşık 10 kat genişleme demektir).

Bilinç altındaki korku ile kadının vücudunda ve vajen bölgesinde kotrol dışı kasılmalar ve kilitlenmeler oluşur. Vajinanın girişindeki kasların kasılmasının yanında tüm vücutta bir kasılma, endişe, korku ve panik hali de oluşmaktadır. Bu durumda ilişkiye girecek olan kadın bacaklarını sıkıca kapatır ve artık ilişkiye izin vermez veya veremez.

Vajinusmuslu kadınların bazıları ise; kızlık zarlarının çok kalın olduğuna ve bu yüzden ilişkiye giremediklerine inanmaktadırlar ve de malesef eşlerini de buna inandırabilmektedirler. Sorunun kızlık zarının ortadan kalkmasıyla çözüleceğine inanan çiftler, bir kadın doğum uzmanına başvurmaktadırlar. Kişi anestezi ile bayıltılır ve kızlık zarı ameliyatla açtırılır. Sorunun fiziksel bir nedenden kaynaklanmamasından dolayı, kızlık zarının açılması çözüm yerine, bunun da işe yaramadığını gören çiftlere, daha çok umutsuzluk, karamsarlık, bunun sonucunda da ilişkilerde yıpranmaya sebep olmaktadır.

Vajinusmus sorunu olan kadınların büyük çoğunluğu doktora muayene olamaz, tıpkı ilişkide olduğu gibi panik ve korkuya kapılır, bacaklarını kapatır ve ağlama krizine girmektedirler. Fakat, bir kısmı da rahatça muayene olabildikleri halde ilişkiye izin veremezler.

Bazen de sorunun, ilaçlarla veya genel anestezi (bayılma) altında ilişkiye girmekle çözüleceğine inanılmaktadır. Böylece, uyutularak kaslarda gevşeme sağlanabilir ve hatta, yanlış bir metod olarak vajinusmuslu kadınların genel anestezi ile uyutulup partnerleri ile cinsel ilişkiye girmeleri sağlanbilmektedir. Bu sorunu çözeme yerine daha da büyütebilmektedir. Kadın uyanık olduğunda cinsel ilişkiden yine korkacaktır ve vajinismuslu kadının eşi ise, daha evvel anestezi altında ilişki kurduğundan karısına karşı zorlayıcı bir tutum izleyecektir. Bu da korkuyu arttırabilmektedir. Ayrıca anestezi altında ilişkiye girilen kadın kendi kontrolü dışında bu tip bir ilişki yaşamaktan psikolojik olarak kötü etkilenebilmektedir.

Bu yaklaşımın nedenlerinden biri vajinismusun “vajinaya giriş sırasında vajenin etrafındaki kasların kasılması ve bundan dolayı cinsel ilişkiye girilememesi” olduğu düşüncesidir. Böyle yaklaşımın çoğu zaman yanlış bir yaklaşım olduğunu vurgulamakta fayda vardır.

Gene bu düşünce tarzı ile son zamanlarda vajene botox uygulamaları yapılmış ve vajen kasının kasılması engellenmiştir. Gerçek vajinismuslularda bu yaklaşımda çözüm sağlamamaktadır.
Bu tip sıkıntılı kişilere sakinleştirici ilaç, antidepresan ilaç vermekle bu sorun çözülmez, aksine bu tip ilaçların bazılarının cinsel isteği azaltıcı etkisi vardır, böylece sorun çözülmediği gibi başka bir sorun olan cinsel isteksizlikte sıkıntıya eklenmiş olur.

Kas gevşeticiler veya alkol alıp sarhoş olup cinsel ilişkiye girme çabaları da hep hüzün ile sonuçlanır.

Çok kolay tedavi edilebilen bir sorun olan vajinusmus; bu tip yanlış bilgi ve denemelerle büyür, büyür.

Kadında sıkıntı, gerginlik  başlar, kendisinde eksiklik olduğu duygusu ile suçluluk duymaya başlar, ümitsizlik ve karamsarlığa düşer.
Kadınların çoğunluğu bu durum karşısında gösterdiği tepkinin fazlalığını ve de gereksizliğini bilir, korkuya karşı verdiği tepkinin  aşırılığını mantıken bilmesi ve de bunun gereksizliğini kabul etmesi de bunu çözmeye yetmez ve bir iç karmaşa yaşar, ben eşimi seviyorum, onu istiyorum, kanunen benim eşim, ailem onu kabul ediyor, ben kabul ediyorum, peki neden bunu yapamıyorum gibi iç karmaşalar ve bunalımlar yaşayabilir.

Bazı kadınlarda cinsel isteklerinin olmadığı şeklinde düşünürler, ben ilişkiye arzu duymuyorum, duysam yapacağım ama içimden gelmiyor diye yakınırlar, buda tamamiyle bir savunma sistemidir, insan canının yanacağından korktuğu veya zarar göreceğine inandığı veya inandırıldığı şeyi isteyebilir mi?

Bazen çözüm olarak  vurdum duymazlık yaşar ve beni seven beni böyle de sever illa cinsel ilişki mi yaşamak gerekir gibi bir takım savunma mekanizmaları geliştirerek kendisini rahatlatmaya çalışır, ama sorun hep vardır ve her gün büyür, bir gün eşlerin her ikisi de bunu taşıyamayacak hale gelir ve ilişki biter.

Erkekler başlangıçta çok ılımlı yaklaşırlar ilişkiye giremeyen eşlerine, bazen de anlayamama ve öfke ve kırılganlık hisleri arasında kalırlar. Ve bedensel hiç bir sorunu olmamasına rağmen bazen erkekte sertleşme sorunu da başlayabilir. Erkek sonuçta tahammülsüzleşebilir, eşini zorlayabilir veya aldatabilir.

Bazen de hanımlarımız tedavi olmayı istedikleri halde eşlerinin sorunu önemsemediklerini, tedaviye baş vurmayı ertelediklerini, veya olay çözüme yaklaştığı sırada eşlerinden destek göremediklerini fark eder buna çok şaşırırlar. Cinsel ilişki ile ilgili kaygı ve korkular yanlızca kadınlarda olmaz bazı erkeklerdede bu olabilir. Kadınlar için bunu anlamak veya hissetmek çok zordur çünkü onlar kendi problemlerine ve de çözümlerine odaklanmışlardır. Evet bazen bunu anlamak veya hissetmek zordur ama şöyle düşünün başka insanlarda, hatta bazen sizde bu konuda kendinizi anlayamıyorsunuz. Ama gerçek olan şu ki problem var. İşte benzer bir yaklaşımla yaklaşırsanız eşinizide anlayabilirsiniz, bu da çözümü kolaylaştırır. Onunda ilişkiden korkabileceğini, canının acıyabileceği ve ilişkide penisinin zarar göreceği  düşüncesinin olabileceğini kabul etmeniz gerekebilir.

Vajinismus tedavisinde hanımların yanı sıra, gerekirse erkeklere de kaygı ve korkularını yok edici, destek verici terapi yapılmalıdır. Vajinismus kadının ve erkeğin ortak bir sorunu olup, hiç bir taraf diğerini suçlamamalı veya anlayışsız olmamalıdır.

Vajinismus’ta ilk neler hissedilir?
Vajinismus’lu kadınlar neler hisseder?

Vajinismus sorunu özellikle ülkemizde bir çok kişinin yaşadığı bir problemdir. Dünya ülkelerinde bu oran % 2-5 arası iken ülkemizde %10 lara ulaşmakta yani her 10 kadından bir tanesi geçici de olsa bu sorunu yaşamaktadır.
Kadınların yaşadığı sıkıntılar kadar erkeklerde kendi içlerinde benzer kaygı ve sıkıntı yaşayabilmekte veya eşlerinin yaşadığı sıkıntıdan etkilenebilmektedirler.

İnsana yaşattığı kaybolmuşluk, ne yapacağını bilememe, kaygı, endişe ve boğulmuşluk hissi çok yorucudur.

Sorunu anlayamamak, çözümü hayalde dahi canlandıramamak, çözüm için atılan adımların yarattığı sıkıntı hem erkek, hemde kadın için büyük bir karmaşa, kaygı ve korkudur.

Cevap bulunamayan bir çok soruda daha fazla üzüntü ve kendine güvensizlik yaratmaktadır. İlk başta akla gelen;

Niye ben veya biz böyle bir problem yaşıyoruz?
Çözümü var mı? Kesin mi?
Çözüm için ne yapmalıyım veya yapmalıyız?
Tedavi ne kadar sürede biter?
Nasıl bir tedavi uygulanacak?
Tedavinin maliyeti ne kadar olacak?
Canım acıyacak mı?
Tekrar eder mi daha sonra?
Bu problem nedir? Nasıl bir şeydir?
Erkek olarak kocanın bu süreçte rolü ve tutumu nasıl olmalı?
Tedavide kime ve nereye başvurmalıyım?
ve buna eklenen daha bir sürü sıkıntı ve soru.

Yapılacak ilk şey doktora başvurmaktır. Doktorla yüz yüze yapılacak bir görüşme sıkıntınızı daha rahat anlatmanızı ve konuyu ve detayları anlamanızı sağlayacaktır. Ancak görüşme sonrası durumunu netleştirebilirsiniz. Doktora giderkende aklınıza gelen soruları daha önceden not alarak gelirseniz unutmadan hepsini sorabilirsiniz.

Vajinismus Nedir Kısaca…

Vajunusmus nedir, vajinismusun tanımı Cinsel ilişki sırasında vajen girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması ve cinsel ilişkinin gerçekleşemediği bir bozukluk halidir. Vajinismus kadının yaşadığı bilinçdışı bir anlamı olan, vajen kasının kasılma reaksiyonudur. Vajinismus, kadın tarafından bilinç düzeyinde yaşanılmasını istemediği ve rahatsız olduğu bir durumdur. Vajinismuslu kadınlarda cinsel birliktelik dışında vajen girişi kontrol edilebilir veya edilemez.
Örneğin; parmak sokulabilir. Parmak ile vajen girişinde (bknz. Kadın cinsel organları) kasılma olmuyorsa buna basit vajinismus denilmektedir. Vajinismus ilk cinsel ilişki deneyimi sırasında kendini göstermektedir. Vajeni çevreleyen kasların kasılmasıyla cinsel birleşme oluşamamaktadır. Büyük bir panik, endişe ve korku yaşanmaktadır. Bu korkuyla partner itilmekte ve kadın bacaklarını sıkıca kapatmaktadır. Çok seyrek görülen yaralanmalar, vajina içi yırtıklar, kadının cinsel hastalıkları, cinsel organındaki rahatsızlıklar ve disparoni gibi sebepler dışında bu gibi durumlarda da kadın kendini kasabilmektedir. Fakat bunlar dışında vajinismus tamamen psikolojik bir rahatsızlıktır. Terapi yöntemiyle tedavi edilmektedir.

Vajinismusum Ne Yapmalıyım?

Vajinismusum ne yapmalıyım?Cinsellik, cinsel ilişkiye girme kadın ve erkek hayatının, neslin devamının vazgeçilmez bir parçasıdır. Onun için bunu sağlıklı bir şekilde yaşamak gerekir. Eğer bunu yaşayamıyorsanız 1. adımda yapacağınız şey bir parça olsun o kaygı ve endişelerinizi içinizdeki o duyguyu bir parça olsun bastırmaktadır. Eğer onu bir parça bastırabilirseniz sonraki adımda rahatlıkla gelebilecektir.

Vajinismus sorunu yaşayan kişilerde bilgi ile duygunun eşleşmediği görülmektedir. Danışan: evet doktor bey bende biliyorum canımın acımayacağını, herkesin bu problemi aştığını, rahatlıkla ilişkiye girdiğini bundan keyif aldığını ama o duygum ve korkum geldiği anda o korkumu ve duygumu kontrol edemiyorum. İşte bu durumda yapılması gereken en önemli şey, kişini olgunlaştırılması duygularını kontrol edebilir hale gelmesi vajinismus tedavisi ile yapılabilmektedir.

Tedavi için yapılması gereken en önemli şey çiftin tedaviyi istemesi ve tedavi olabileceklerine inanmalarıdır. Bu durumda inanılması gereken unsur kişinin kendine inanması gerekir çünkü birçok kadın bu problemi çözmektedir. Eşinin kendisine olan desteğine ve bu konuda ona yardım edecek doktora ve kullanılacak yönteme inanması gerekir. Bir sonraki aşama ise bu problemle yüzleşmek yani gereğini yapmak gerekir.

Sonuç olarak yapmanız gereken ilk adım, ön yargısızca vajinismus tedavisi ne kadar sürer, ne olur ve ne değildir demeden bulunduğunuz yerdeki bir hekime başvurmaktır. İnanın bu sorununuz o kadar kolay ve rahat bir şekilde çözülecektir. Bu nedenle bu problemi yaşayan bütün kadınlar için önerimiz, yaşadığınız şeyden utanmayın, sıkılmayın bunu birçok insan yaşayabilmektedir. En kısa süre içerisinde doktora başvurun ve göreceksiniz ki her şey çok güzel olacak.

Vajinismus Tedavisi 

Vajinismus tedavisiVajinismus, nedenleri çeşitli olmasına rağmen, tedavisi kesinlikle mümkün olan psikolojik bir sorundur. Vajinismus tedavisi için gelen danışan, ilgiyle ve ayrıntılı olarak dinlenilmelidir. Duyguları anlaşılmaya çalışılmalıdır. Danışana, ayrıntılı bir psikolojik (ruhsal) anemnezi alındıktan sonra problemin çözümü aşamasında neler yapılacağına dair bilgilendirme yapılır. Vajinismus tedavisi için problemi çözmek istemek ve yapabileceğine inanmak önemli bir adımdır. Danışan fiziksel olarak kadın olsa bile, duygusal olarak kadın olma konusunda içsel problem yaşamaktadır. Danışana, kendine özel sebeplerinin vajinismus olarak nasıl oluşabileceği anlatılmalıdır. Ve sonra insanın ruhsal yapısı anlatılmaktadır.

Evli kişilerde terapi; terapist, eşlerden oluşan sac ayağı arasında yürütülmektedir. Eşlerin katılımı destek ve anlayışı iyileşmeye olumlu bir katkı sağlar. Diğer yönden unutmamamız gereken bir konuda bir çok bekar arkadaşlarda aynı problemleri yaşamaktadır. Terapi için illa ki eşi olması gerekmemektedir.

Vajinismus tedavisi nasıl yapılır?

Vajinismus tedavisi genelde çok rahat ve basit bir süreç olup hastaya hastanın sıkıntılarına uygun şekilde yapılmaktadır. Vajinismus hastalarının en sıkıntılandığı süreçlerden bir tanesi tedavide ne ile karşılaşacakları, yapmaktan korktukları şeylerin onlardan istenip istenmeyeceğidir.

Özellikle muayene, parmak egzersizleri vajinismus hastalarının ilişkiden daha fazla kâbus haline gelmektedir. Vajinismus tedavisi, kişinin kaygı ve korkularını yönetebilme becerisini sağlıklı düşünebilmeyi gerçekleri görüp yaşayabilmesi üzerine kurulmuş bir süreçtir. Tedavi plânı hastanın kimlik ve kişilik yapısına göre düzenlenir. Kimi hastalar sadece bilgilendirme ile sorunlarını aşarken, kimi hastaların anne, baba ve çocukluk ilişkilerine kadar inmek gerekebilir. Bazı hastalarda ise davranışçı egzersizler ve telkin faydalı olmaktadır.

Kimi hastalara ise kombin dediğimiz her sistemden içeren tedavi yöntemleri birleştirilerek uygulanabilir. Sonuçta seçilecek tedavi yöntemi hastaya uygun şekilde seçilir ve hastanın sıkıntılandığı, rahatsızlık duyduğu yapmaktan korktuğu şeyler istenilmez. Tamamen kişiye duygularını kontrol etme becerisi öğretilir.

Vajinismus tedavi süreci

Tedavi süreci hastaya göre değişmekle beraber ortalama 3-5 seans ve bu seansta 2-3 haftalık bir olgunlaşma sürecinde tamamlanması plânlanarak düzenlenir. Şehir dışı veya yurtdışında ikâmet eden hastalarda biraz daha yoğunlaşmış bir tedavi pânı uygulanarak 2-3 gün içerisinde tedavi sonlandırılır.

Bu hastalarımızın tedavideki en büyük sıkıntıları “acaba başarabilir miyim?” kaygısını yaşayarak tedaviyi ertelemeleridir. Ertelenen süreç gittikçe korkuyu büyütmekte, sıkıntı yaratmakta, eşlerin birbirlerinden ve cinsellikten uzaklaşmasını sağlamaktadır.

Vajinismus, çözümü kolay olan bir problemdir. Burada sağlıklı bir kadın olmak için yapılacak ilk adım tedaviye karar vermektir. Tedaviye karar veren hastanın kendisi, eşi ve doktoru bir ekip halinde çalışarak bu problemi rahatlıkla o kadının sıkıntılarını yenmesini sağlamakta ve problem aşılmaktadır.

Vajinismus tedavisine eşler birlikte mi gitmeliler?

İdeal olarak eşlerin de bu sürece katılmasını istemekteyiz. Çünkü bu kadın ve erkeğin yaşadığı bir süreçtir. Ama bazen erkekler bu süreçteki fiziksel olanaksızlıklardan veya kendi kaygı ve korkuları yüzünden tedaviye katılmıyor veya katılamaya bilmekteler. Erkeğin de eşinin yanında olmasını ona destek vermesini uygun görüyoruz.
(Bknz: Vajinismus’ta erkeklerin yapacakları)

Tedavisi kolay olan bir vajinismus probleminden kişiler neden korkar ve kaçarlar?

Vajinismus problemi bir erteleme hastalığıdır. Ertelemek demek aslında burada sorun ile yüzleşmekten ve başarısızlıktan kaçmak içindir. Çünkü kişinin içindeki yaşadığı kaygılardan dolayı problem için başvurması ve bir tedavi-terapi sürecine girmesi maalesef onun için çok korkutucudur. Eğer sorunu ertelerseniz aslında başaramama kaygınızı ertelemiş olursunuz.

Vajinismus tedavisinde başarı oranı

Vajinismus tedavisi ile %90’a yakın başarı sağlanmaktadır. Ama geriye kalan %10’luk oranın başarılı olamamasının arkasında çevre baskısı ve eş desteğinin olmaması yer almaktadır. Vajinismus tedavisinde sürece uyum sağlarsanız, hekiminiz ile koordineli olarak çalışırsanız probleminizi aşarsınız. Ancak arka plandaki kaygı ve endişeler maalesef ya doktora-terapiye gelmeyi engelliyor ya da süreç içerisinde özellikle başlangıç kısmında hastada boğulma ve daralma yaratabilmekte ve bu da terapiyi yarım bırakmalarına neden olabilmektedir.

 

Vajinismus tedavi yöntemleri

Vajinismus tedavi yöntemleri nelerdir? sorusuna yanıt arayan vajinismus problemi yaşayan hastalar…
Hastalıklar ve tedavi yöntemleri genel isimler altında toplansa bile kişiye özel farklılık gösterir vede kişiye özel tedavi verilir, ve de hastayı görmeden bazı yorumlar yapılamaz, fikir söylenemez. Özellikle de, vajinismus gibi yoğun kaygı ve endişenin olduğu ve tedavinin hastanın kişilik özelliklerine, ona ait kaygı ve korkularına göre düzenlendiği bir problemde, zaman çok değişkenlik gösterecektir, işin mali kısmıda hastaya ayrılan zamanda verilen tedaviye göre belirlenecektir, bu yüzden kesin zaman ve mali portre verilemez zaten bunu söyeleyen biriside olsa inandırıcı olmaz. (Aynı şekilde vajinismus tedavisinin başarısı da hekimin yetenek, tecrübe, ve bilgi birikimine bağlı olduğu kadar hastanın çözüm isteği, içinde bulunduğu sosyal ve kültürel koşullar kadar eş desteği ve de bir çok şeye bağlıdır)
Bu yüzden kesinlerle konuşmak gerçekçi değildir ve vajinisimus tedavi yöntemi hastanın ihtiyacına göre belirlenir,

bazı hastalarda sadece bilgi yeterli olurken,
bazılarında davranışsal tedavi uygulanır,
bazılarında çocukluk dönemi ve anne baba ile ilişkileri içeren dinamik denilen tedavi yöntemi uygulanır,
bazılarında ise telkin yeterli olabilmektedir,
bazı hastalarda ise karma bir tedavi yöntemi uygulanır.

Vajinismus Egzersizleri

Vajinismus kegel egzersizleri Vajinismus tedavi süreci “Vajinismus Tedavi Yöntemleri” makalesinde belirtildiği gibi hastaya özel ve değişik aşamalardan oluşmaktadır. Vajinismus sorunu kişinin psikolojik yapısından, kaygı, korku, duygusal alt yapısından kaynakladağından kişiye sadece terapi uygulanmamaktadır. Vajinismus ve benzeri psikolojik hastalıklarda kişinin ruhunu ve bedenini uyumlu olarak tanıması ve anlaması için çalışmalar ve vajinismus egzersizleri (kegel egzersizleri) de yaptırılmaktadır.

Vajinismus tedavi sürecinde uygulanan vajinismus egzersizleri

Tedavi sürecinde bu aşamada çeşitli vajinismus egzersizleri uygulanmaktadır. Bu egzersizler duygusal olabileceği gibi, fiziksel egzersizler de olabilir. Duruma göre bazen sadece duygusal, bazen fiziksel egzersizler, bazen de hem duygusal, hem fiziksel egzersizler uygulanabilmektedir. Yalnız bu egzersizlerin terapisiz yapılmasıyla kişinin bu hastalığı aşması geçici olarak mümkün olabilir, ama uzun vadede başka sorunlar oluşturabilmektedir. Çünkü egzersizlerin yalnız başına ve uzmansız uygulanması, bazı hastaların derinde yatan duygusal kırgınlık veya problemlerini çözemeyebilir, bu ileride cinsel ilişkiden zevk alamama veya gebeliğe hazır olamama gibi sonuçlarla ortaya çıkabililir. Hatta bazen hasta kendi başına tedavide başarısız olduğunda bu kırgınlık, bu kaygı ve korku daha da ciddi boyutlara gelebilmektedir, ve hastanın tedavi süreci böyle bir travmadan dolayı zorlaşabilmektedir.

Bunun için vajinismustan sağlıklı bir şekilde ve tamamen kurtulmak için bu vajinismus egzersizlerini yalnız başına değil bir uzmana başvurup, onun yönledirmesi veya verdiği diğer talimatlar ve terapiler eşliğinde gerçekleştirmek daha doğrudur. Siz de, bu sıkıntıdan kurtulmak için hiç tereddüt etmeden lütfen en yakınınızdaki bir uzmana başvurun.

Vajinismus nasıl çözülür?

Her insanın içinde her problemi çözme yetisi vardır. Yeter ki birinci basamakta bunu çözmeyi isteyin. Eğer bir şey yapmak isterseniz ve bunun gereklerini yerine getirirseniz başaramayacağınız hiçbir problem yoktur.

Vajinismusun çözümü, vajinismus terapisi ile rahat ve çok kısa sürede çözülebilmektedir. Ama kişinin içindeki yaşadığı kaygılardan dolayı problem için başvurması ve bir tedavi-terapi sürecine girmesi maalesef kadın için korkutucu olabilmektedir. Önemli olan 1. adımda doktora başvurmaktır. İlk olarak problemin tanımlanması, hastanın sıkıntısının belirlenmesi ve terapi sürecinin düzenlenmesi gerekir. Daha doktora başvurmadan birtakım kaygı ve endişe içerisine girerseniz bu problemi çözme şansınız azalmaktadır.

Vajinismus problemini kim çözer?

Vajinismus probleminin çözümü birçok doktor tarafından başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. Önemli olan doktorla iletişim kurmanız, ona inanmanız, güvenmeniz ve gerçekten bu problemi çözmeyi istemenizdir.

Vajinismusun çözümü; kişinin sosyal, psikolojik ve bedensel yapısını incitmeden ona zarar vermeden kendi kafasında oluşturduğu sıkıntıları, kaygı ve endişeleri yok etmeye yöneliktir.

Vajinismus profesyonel destek almadan çözülebilir mi?

İlk etapta 1 ayık bir alışma süresi tanımlıyoruz. Tanımlanan bu süreç içerisinde genelde bu problemlerin %60’a yakını kendi kendine çözülebilmektedir. Kalan vakalar içinde çok küçük bir yüzde ilerlemiş zamanlarda deneme-yanılma yöntemleri ile bazen çözülebilmekte ve kişiler kaygı ve endişelerini aşabilmektedir. Ama vakalara baktığımız zaman, vakaların %99’u profesyonel destek almak zorundadırlar.

 

 

Vajinismus Probleminde Erkeklerin Eşlerine Yardımları

Vajinismus’ta erkeklerin eşlerine yardımıVajinusmus sorunu ile karşılaşıldığında erkekler genellikle ne yapacaklarını bilemez ve kendilerini çaresiz hissederler. Bu sorun yanlızca kadının değil aynı zamanda erkeğinde sorunudur çünkü gerçek bir cinsellik gerçekleşemeyecek ve sorunlar çıkacaktır. Bu çiftlerin ortak sorunudur. Erkeklerin bu konuda eşlerine yapabilecekleri yardımları çok fazladır. Sorunun çözümünde kadın, erkek ve doktor ortak bir çalışma yürütürlerse başarı %100’dür. Erkeğin hiç bilmediği bir konu karşısındaki tutumu eşini ve yaşadıklarını anlamaktır, bunu vajinismus tedavisini yürüten doktorun sistemi ile koordine etmesi ile sorun aşılır.

Erkekte eşinin yaşadığı sıkıntılı süreç karşısında çaresiz hisseder ve ne yapacağını bilemez, bu çaresizliğini aşmak için vajinismus probleminin bir aşılabilecek bir sorun olduğunu, bunun bir hastalık olduğunu ve eğer ilk cinsel denemelerinin üzerinden 1 aya yakın bir zaman geçmişse artık bunun için profesyonel bir destek alınması gerektiğini kabul etmesi ve eşini zorlamadan tedaviye yönlendirmesi gerekir.

Vajinismus tedavi süreci başlangıcında hem kadın, hem erkek için anlaşılması zor bir süreçtir ve özellikle sürecin başlangıcında kadın sıkıntılı ve endişeli olabilecektir. Bu süreçte erkek ona daha toleranslı olmalıdır. Eşini serbest bırakmamalı ve süreci oluruna terk etmemeli ama zorlayıcıda olmalıdır. Pasif değil destekleyici olunmalıdır.
Bu süreci doktor yardımı ile beraberce aşabileceklerini, bazı duygusal sıkıntıları olabileceğini, onu her koşulda sevdiğini ama vazgeçmemesi gerektiğini çok kez söylemeli ve çekingen olmamalıdır.
Toplumsal şartlanmalar ve yetiştirilme koşullarımız erkeklerde de cinselliğe karşı korku ve kaygı oluşturabilir bunu doktorla – terapistle paylaşmalı gerekirse kendi için ek destek istemelidir.
Kadınlar terapi sürecinde zorlanabilir ve vazgeçme eğiliminde olabilirler, beraberce bunun aşılabileceği defalarca vurgulanmalıdır.

Vajinismus probleminde erkeklerin eşlerine desteği

 

Kadın terapiden kaçmak için sürece veya doktora tepki geliştirebilir tabii ki bu bilinçli yapılan bir hareket değildir. Eş bu konuda doktora güvenilmesi ve yaşananların normal ve onun iyiliği için olduğu konusunda eşi ile konuşmalı ve onu sevdiğini söylemelidir.
Bu süreçlerde aşırı olumluluk ve sevgide kadında ezilme ve baskı oluşturacağından problem yaratabilir onun için dengeli davranılmalıdır.
Kadının başarılı aşamalarında onu övmeli ve cesaretlendirmelidir.
Erkek aceleci olmamalı sürecin bazen yavaş, bazen hızlı ilerliyebileceğini bilmeli, kadının bazen duraksamalarını başarısızlık olarak görmemelidir.
Olumlu ve destekleyici oldukları hissettirmelidirler. Çünkü bu süreçteki hanımlar hem kendi kaygıları yüzünden sıkıntı duyarlar, hem de eşlerine zaman ve para kaybettirdikleri, ona karşı kadınlık yapamadıkları içinde üzüntü ve yetersizlik hissederler.
Erkeğin bu süreçte aşırı pasif olması kadının gevşemesine ve tedaviden uzaklaşmasına neden olabileceğinden kararlı ve tutarlı olmak kadının güvende olmasını sağlayacaktır. Erkekler kararlı ve sakin bir biçimde eşlerinin tedavi sürecini devam ettirmeleri yönünde cesaretlendirmelidirler.
Ona şevkatle yaklaşmalı, kadının içindeki çocuksu kaygıları gidermek için onun içindeki çocuğa yaklaşmalı ama bunu onun yetişkin kimliği üzerinden yapmalılar, yani ona anne-baba olmadan eş olarak destek vermeliler.
İsteyip inanınca ve beraberce yol alınca bu sorun çok basitçe ve kısa zamanda çözülür.

 

Vajinismus tedavi merkezleri

Son 10 sene içerisinde Türkiye’de vajinismus hastalığının tedavisi ve toplumsal bilinçlenme konusunda ciddi ilerlemeler katedilmiştir. Artık, tedavi için başvuran hastalar arasında kısa süredir evlenmiş, bu durumun farkına varan ve bilinçli olanlar çoğunluktadır. Tabii ki, bu durumun oluşmasında Türkiye’de günden güne vajinismus tedavi merkezleri ve konusunda uzman olanların sayısının artması ve Türkiye’nin farklı bölgelerinde faaliyete başlamaları büyük rol oynamaktadır.

Günümüzde artık internetten de sayısızca sayfa ve adreslerden bu durumdan şikayetçi olan kişiler gerekli bilgiye ulaşmakta ve çözüm için doğru adresleri bulabilmektedir. Fakat ne yazık ki internette, özellikle özgür fikir ve bilgi paylaşımına olanak sunduğu için, yanlış ve doğru olmayan, insanları konudan saptıran veya zarar veren bilgiler de paylaşılabilmektedir. Hastaların veya bu konuda doğru bilgiyi arayan kişilerin girdikleri internet sitesinin güvenirliliğini kontrol etmesini ve öncelikle böyle bir kurumun var olup olmadığını denetlemesini önerilmektedir.

Vajinismusun kendi başına çözülebilmesi konusunda sunulan tedavilerin çoğunun yanlış olduğu, faydadan daha çok zarar verdiği ve bunun ardından başarısızlık sonucunda hastada güvensizlik ve kaygı oluşumuna sebep olduğu bilinmektedir.

CİSEAD (Cinsel Sağlık, Evlilik ve Aile Danışmanlığı Derneği) olarak amacımız, sizlerin haklarını korumak, ruhsal sağlığınıza zarar gelmesini önlemek ve sizleri bu konuda doğru bilgilendirmektir. Tabii ki, yukarda bahsettiğimiz gibi vajinismusu şu an başarıyla tedavi eden Türkiyenin birçok bölgesinde (vajinismus tedavisi istanbul, ankara, izmir, bursa gibi illerde başarıyla gerçekleştirilmektedir) uzmanlar, tedavi merkezleri, klinikler de bulunmaktadır. Önemli olan bu uzmanların, merkezlerin veya kliniklerin doğru tespit edilmesidir.

Vajinismusa Sebep Olan Yanlış İnanışlar

Vajinismusa sebep olan yanlış inanışlarVajinismusa sebep olan yanlış inanışları sıralarsak aşağıdaki gibidir:
Cinsellik erkeklerin yaşadığı ve kadınların erkekler için yapmakla zorunlu olduğu bir durum gibi inanılması.
Cinsel birliktelik acı verici, kötü bir şey gibi düşünülmesi.
Erkekler baskın olan, güvenilmemesi gereken insanlar olarak düşünülmesi
Cinsel istek ve arzu keyfin yaşanması hafif kadın olarak algılanacağı düşüncesi ve kadının kendini göstermemesi gerektiği düşüncesi.
“İlk cinsel birliktelik çok ağrılıdır” gibi yanlış inanış ve mit mevcuttur. Bu inanışla kaçırılması ve yaşanmaması gereken bir şey algısıyla yetişen kadınlar ilişkiler sırasında yerleşmiş olan bu inanışların etkisiyle ilişkiye girmekten rahatsızlık duyacak ve ister istemez vajinal kaslarda kasılma olacaktır.
Benim vajinam küçük ondan ilişkiye giremiyorum diye bişey yoktur. Çünkü vajen on kat genişleyebilecek bir organdır. Doğum sonrasında bir bebek rahatlıkla vajen içerisinden geçebilmektedir.

 

İlişkiye girememe nedenleri

 

Fiziksel nedenler,
Psikolojik nedenler.
A- Hiç ilişkiye girememişler;

1- Gerçek anlamda bedensel sorunu olanlar: %1 kadardır.

kalın kızlık zarı,
vajen darlığı, anormalliği,
vajen girişinde acı veren yara vs.
vajina yokluğu.
2- Bir zamanlar bedensel bir sorunu olup bunu tedavi ettirip bunun korkusunu üzerinden atamayıp ilişkiye giremeyenler: % 1 – 0,5 kadardır.

3- Psikolojik kökenli korkular yüzünden ilişkiye giremeyenler %99 kadardır.

a- Aile ve yetiştirilme tarzından dolayı

kızlık zarını kaybetme korkusu,
ayıp, yasak olay, pis, günah,
namussuzluk olarak öğretilmesi,
korkutulma,
bizim kızımız yapmaz – güven,
gebelik korkusu – kürtaj,
gebelik korkusu-doğumda acı?
b- Duyduklarınız, gördükleriniz ve düşündüklerinizden dolayı

kızlık zarı çok acır,
kanlar akacak,
içim parçalanacak,
günlerce oturamayacağım,
öleceğim,
filimlerdeki tecavüz, ilk ilişki görüntüleri,
kadınların kendi aralarında abartarak konuşmaları.
c- Bedensel veya sözsel cinsel taciz ve tecavüz

B- Daha önce cinsel hayatı olup;

cinsel ilişkide sorun yaşayıp,
doğum veya kürtajda sorun yaşayıp,
cinsel taciz veya tecavüz sonucu seksten korkup, ilişkiye giremeyenler olarak ayrılırlar.
Sorun ne olursa olsun halledilebilir, eğer bedensel bir nedenden dolayı ilişki gerçekleşmiyorsa buna yönelik ameliyat veya tedavi yapılır.

Sorun vajinismus denilen korku ve kaygıdan oluşuyorsa ilişkiye girememe tedavisi daha basit ve kolay olup yapılacak ilk şey bir uzmana müracaat etmektir.

Kaynak : Vajinismus

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.