İyilik Bul, İyilik Yap! Dünyayı Güzelleştirecek Bir Proje

İyilik Bul, İyilik Yap Poster

Heyecanlı bir sahneyle filme giriş yapıyoruz. Bir evde bir adam kadının kafasına silah dayamış ve polisler evi kuşatmış. Gazeteci Chris Chandler (Jay Mohr) olay yerine gelip sorular sorarken polisler bir an gaspçıyı gözden kaybediyorlar. Şüpheli birden arabayla evin garajından çıkıp GÜM! Gazetecimizin arabasına çarpıp, peşinde polislerle gözden kayboluyor. Geride arabasının başında, yağmurdan ıslanmış Chris kalıyor. Birden köpeğini gezdiren şemsiyeli bir adam yanında beliriveriyor. Yardım teklif edip, Jaguar arabasının anahtarını gazeteciye fırlatıyor. Son zamanlarda çok şanslı olduğunu ve arabasını almasını söylüyor. İki yabancı arasındaki cömertlik. Filme ismini veren olay da bu. Nereden geliyor bu cömertlik? Gazetecinin merakını cezbeden olay da bu oluyor. Film boyunca Chris’in bu fikrin kaynağına ulaşmak için çabalamasını seyredeceğiz.


Eugene Simonet (Kevin Spacey), 7. sınıf Sosyal Bilimler dersinin öğretmeni. Öğrencileri için sıra dışı bir proje ödevi geliştiriyor. “Dışarıda bir dünya var. Onunla karşılaşmak istemeseniz de günün birinde gözünüze çarpacak.” Ya dünya bir hayal kırıklığı ise? Bir ödevle başlıyor her şey. Dünyamızı değiştirmek için bir fikir bul ve onu hayata geçir! Bu kadar basit. Ekstra not ve tüm yıl sürecek bir proje.

Eugene Simonet (Kevin Spacey) ve Trevor McKinney (Haley Joel Osment)

Ortaokul yıllarımda hem filmini izlemiş hem de kitabını okumuştum. İkisini de oldukça etkileyici bulduğumu hatırlıyorum. Hakkında yazı yazılacak en anlamlı eserlerden birisi çünkü konusu çok anlamlı. Birbirimize yardım etmenin ne güzel bir eylem olduğunu unutmuş ve yapılan iyiliklerin genelde kötü karşılıklar aldığını gördükçe bu filmlere gitgide daha fazla sığınır olduk. Bu filmler bize unuttuğumuz bir şeyleri anlatıyor. Dinlemek ve eyleme geçirmek için hiç bir zaman geç değil.

Trevor’un Projesi

Trevor’un annesi Arlene McKinney (Helen Hunt) iki işte birden çalışıyor. Trevor evde her işini kendisi halletmeyi öğrenmiş. Annesi yine bir gün çalışıyorken Trevor okulun ilk gününde evsiz bir insanı evine davet edip birlikte yemek yiyorlar. Jerry projesi için yardım ettiği ilk kişi oluyor. Proje çok basit. Bir iyilik görüyorsun ve bunu üç kişiye iletiyorsun. Üç insana üç büyük iyilik. O üç kişide her biri üçer kişiye iyiliği iletiyor ve bu böyle devam ediyor. Ne kadar basit, etkili ve güzel bir proje. Dünyanın değişmesi için çok yerinde bir fikir. İlk başta işe yaramıyor gibi gözükse de daha sonra olacaklara Trevor’un kendisi bile inanamayacaktır. Trevor’un yardım ettiği ikinci kişi annesi. Onu ve öğretmeni Eugene’i bir araya getiriyor. Alkolik, iki işte birden çalışan ve düzensiz bir hayata sahip Arlene ve yangının vücudunda ve yüzünde bıraktığı yaralarla boğuşan, düzenli hayatının dışında çıkmak istemeyen Eugene bir şekilde orta yolu bulacaklar ve aradıkları tedaviyi birbirlerinde bulacaklardır.

Arlene McKinney (Helen Hunt) ve Chris Chandler (Jay Mohr)

Trevor’un yardım ettiği üçüncü kişi ise…Bu kişinin kim olduğunu filmi izleyip kendiniz görseniz daha iyi. Sadece şunu unutmayın. Bu yapılan iyilikler öyle sıradan iyilikler olmamalı. Yardım edeceğiniz kişi, o işi tek başına yapamayacak halde olmalı.

“Çok zor. Planlayamazsınız. İnsanları dikkatle izlemelisin. Onları korumak için göz kulak olmalısın çünkü neye ihtiyaç duyduklarını her zaman bilemezler. Bisikletinizden daha büyük bir şeyi tamir etmek için büyük bir fırsat. Bir insanı tamir edebilirsiniz.” ~Trevor

(Daha öne Derin Darbe adlı filmden bahsederken bir yönetmenin adına özellikle değinmiş ve onu çok beğendiğimi söylemiştim. Mimi Leder! Bence bu kadının elinin değdiği tüm yapımları izlemekte fayda var. Güzel işler çıkartıyor.)

Trevor ve evsiz Jerry


Film Hakkında İlginç Bilgiler
• Helen Hunt’un oğlu Trevor’un yüzüne tokat attığı sahnede, Haley Joel Osment’ın ona gerçekten vurmasını, böylece sahnenin daha gerçekçi görüneceğini önerdiğini biliyor muydunuz? Elbette Mimi Leder bunu kabul etmedi.
• Çekimlerin son gününde Haley Joel Osment 12. yaş günün kutladı. Kendi sahnelerini tamamlayan Kevin Spacey ve Helen Hunt sırf doğum gününü kutlamak için sete geldiler. Filmde de Haley’in canlandırdığı Trevor karakterinin 12. yaş gününü kutladığını görüyoruz. Çifte doğum günü diye buna derim!
• Filmden ayrı olarak kitapta öğretmen aslında siyahi bir adam ve ismi de Reuben St. Clair. Bu rol ilk olarak Denzel Washington’a teklif edildi ama yoğunluğundan dolayı kabul edemedi. Kevin Spacey filmde oynamayı kabul edince karakter Eugene Simonet adlı beyaz bir adama dönüştürüldü.
• Talimatlar veren bıyıklı polis Eugene Osment olup, aynı zamanda Halley Joel Osment’in babası ve oyunculuk koçu.
• Filmin başında gazeteciye arabasını veren avukat gerçekte yönetmen Mimi Leder’in kocası ve hastane sahnesinde astımlı kızı olan Hannah Leder ise gerçek hayatta da kızları.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.