Basit Bir Şarkı: Youth

İnanılmaz görüntülere, müziklere ve oyunculuklara hazır olun. Uzun zamandır böylesine iyi bir film seyretmediğinize eminim. Yaşlılığı, gençlik üzerinden, daha doğrusu geçmiş üzerinden anlatan bir film: Youth.

80’li yaşların civarında olan iki eski dostun bir otelde geçirdikleri son zamanların anlatıldığı filmin yönetmeni Paolo Sorrentino. Yönetmenle ilk kez karşılaşıyorum. Daha önce Muhteşem Güzellik filmini sıkça duysam da bir türlü izleyememiştim. Kısmet, yönetmenin son filmineymiş. Bu kadar geç tanıdığım için kendime kızıyorum ve eğer sizde ilk kez tanıyacaksanız, bu filmde kendinize epeyce kızacaksınız niye bu kadar geç kaldım diye.

Öncelikle filmi izlemeden önce, sıradan bir film izlemeyeceğinizi belirtmek istiyorum. Elit ve entelektüel kesimi anlatmasıyla biraz Michael Haneke, müzik ve yavaşlatılmış görüntülerin ahengi ile biraz Xavier Dolan, Büyük Budapeşte Oteli’ni hatırlatan görüntüleriyle biraz Wes Anderson tatlarının bir arada kullanıldığına şahit olacaksınız. Birbirinden lezzetli malzemelerden enfes bir yemek ortaya çıkarmak gibi. Bir tutam Haneke, bir tutam Dolan, bir tutam Anderson…

Biraz oyuncu kadrosundan bahsedelim. Üç isimden bahsetmek istiyorum: Michael Caine, Harvey Keitel ve Rachel Weisz. Michael Caine gibi bir ustaya değinmek istiyorum öncelikle. Daha önce Interstellar (Yıldızlararası) ve Quills filmlerinden performanslarına şahit olduğum oyuncuyu ilk kez bu kadar hayran kalarak izledim. Tıpkı Havet Keitel gibi. İkisi de filmde oynamanın ötesinde filmi yaşamış gibiydi. Bir rol bu kadar iyi oynanabilirdi. Diğer isim Agora, Muhbir gibi filmlerden tanıdığımız Rachel Weisz. Ben Weisz’in içinde yer alıp da kötü olan bir filmine rastlamadım. Filmde yan hikâyelerden birini yürütse de oyunculuğu ile yine her zamanki gibi takdiri hak etmeyi başarmış.

Son olarak Youth hakkında şunları söylüyor ve filmin içeriğini hakkında daha fazla bilgi vermeden yazımı bitiriyorum. Youth, her sahnesini tablo olarak evinizin duvarlarına asacağınız kadar iyi bir film. Efsane olabilmek için bir filmin üzerinden yıllar geçmesi gerekse de Youth şimdiden efsaneliğini ilan etmiş bulunmakta.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.