Bir Kadın Yazarın Başarı Hikâyesi ~ Bayan Potter (Miss Potter)

Miss Potter (Bayan Potter)
Miss Potter (Bayan Potter)

1902 yılının Londra’sına doğru uzanıyor ve şirin mi şirin bir çocuk kitabı yazarının içimizi ısıtacak hikâyesine dalıyoruz. Beatrix Potter 30 yaşına kadar hiç evlenmemiş ve burjuva ailesiyle birlikte yaşamaktadır. Sonradan görme olan annesi Helen Potter, Beatrix’i yirmili yaşlardayken bir sürü iç karatıcı ama zengin ve köklü ailelere sahip gençle tanıştırmıştır. Beatrix hiçbirini kabul etmemiştir. Beatrix Potter’ın tek tutkusu hayvan resimleri çizip, onlara hikâyeler uydurmaktır. Bunu çocukluğundan beri yapmakta, babası tarafından destek görmekte ama annesi tarafından sanatı yok sayılmaktadır. Annesine göre genç bir kızın yapması gereken tek şey zengin ve köklü bir geçmişe sahip bir adamla evlenip, çoluk çocuğa karışmaktır. Beatrix Potter bunu istememektedir.

“Sanatım ve hayvanlarım. Bundan başka bir sevgiye ihtiyacım yok.”

Renée Zellweger (Beatrix Potter) ve Ewan McGregor (Norman Wayne)
Renée Zellweger (Beatrix Potter) ve Ewan McGregor (Norman Wayne)

Bir gün Beatrix Potter bir yayınevine giderek hikâyelerini göstermeye karar verir. Üç kardeş tarafından işletilen bu yayınevininde en küçük erkek kardeş Norman Warne çizimlerinin ve hikâyelerinin güzelliği karşısında etkilenir ve ilk çocuk kitabını yazarın isteklerini de göz önünde bulundurarak basar. Kitap çok başarılı bulunur ve bu kitabı iki kitap daha izler. Beatrix sadece kitaplar konusunda da başarılı olmaz. Norman Wayne’nin kız kardeşi Millie Warne ile sıkı bir dostluk geliştirerek hayatında hayvan dostlarından başka değerli birini de kazanır. Kısa sürede Beatrix ve Norman birbirlerine âşık olurlar ama bir sorunları vardır. Beatrix’in annesi kızının bir tüccarla evlenmesini uygun bulmaz ve bu evliliğe karşı çıkar. Bunun üzerine Beatrix’in babası Rupert Potter kızına bir teklifte bulunur. Bir yaz boyu kızının ailesiyle birlikte geçirmesini ve duygularının değişmemesi hâlinde bu evliliğe izin vereceğini söyler. Beatrix’in annesiyle babası, kızlarının acele karar verdiğine ve zamanla duygularının biteceğine inanırlar.

“Ben bir erkek aileme uygun veya bana bakabilecek kadar zengin diye onunla evlenecek kadar aptal bir kadın olmak istemedim. Sevilmek istediği hiç aklınıza gelmiyor mu acaba?”

Renée Zellweger (Beatrix Potter) ve Ewan McGregor (Norman Wayne)
Renée Zellweger (Beatrix Potter) ve Ewan McGregor (Norman Wayne)

Filmin yönetmeni Christopher Noonan’ı Babe (Bebe) filminden tanıyorum ve bu iki filmi de izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. 1952 yılında Sidney’de (Avustralya) doğan Noonan; Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü mezunu. 16 yaşında Sidney Film Festivali’nde ödül alıyor. Partneri, Miss Potter filminin çekimi sırasında onunla olabilmek için Londra’ya taşınıyor. 10 bölümlük Vietnam dizisi de ilginizi çekecektir. Nicole Kidman hayranlarının kaçırmaması gereken bir seri.  Miss Potter filmininin bir çok ödül adaylığının yanı sıra kazandığı birçok ödülün de olduğunu hatırlatmakta fayda var. Kazandığı bu ödüllerden bir tanesi En İyi Aile Filmi ödülü. Filmdeki oyuncuların performansına da muhteşem kelimesinden başkasını yakıştıramıyorum. Renée Zellweger, Ewan McGregor, Emily Watson, Barbara Flynn ve daha birçok yetenkli oyuncu ile zamanın Londra’sını keşfetmek gibisi yok.

Kadınlar Özgürdür!

Renée Zellweger (Beatrix Potter)
Renée Zellweger (Beatrix Potter)

Kadınların yeteneklerinin dikkate alınmadığı bir dönemde Beatrix Potter hem ailesine hem de etrafa karşı kendini kanıtlama çabasına girişiyor. Muhtemelen matbaaya adım atan tek tük (belki de tek) kadından sadece biri. Görücü usulü evliliklere karşı, sevdiği adamla evlenmek isteyen, kendi parasını kazanan ve şehir yaşamından ziyade kırsal yaşamı tercih edip doğa ile canlıların değerini bilen, iyi niyetli, zeki bir genç kadın Miss Potter. Birçok konuda kadınlara ilham olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çiftlikleri satın alıp, onları yok eden işletmecilere karşı çiftlikleri satın alır ve ölmeden önce 40.000 dönümlük çiftlik arazisini korunma güvencesiyle birlikte İngiliz halkına bağışlar. 1943 yılında ölen Beatrix Potter’ın bu çiftlik ve arazileri aynen korunur ve her sene binlerce ziyaretçi akınına uğrar. Beatrix Potter’ın kitaplarının tüm zamanın en çok satan çocuk kitapları arasına girer. Günümüzde, iki milyondan fazla Beatrix Potter kitabı dünya çapında satılır. Bu her dakika dört kitap satışı demek. Zamanla eskimeyen muhteşem hikâyeleri jenerasyondan jenerasyona daha da değerlenir.

Tavşan Peter'ın Boyama Kitabı
Tavşan Peter’ın Boyama Kitabı
Tavşan Peter
Tavşan Peter

Tavşan Peter ile ilgili oyunlar oynamak, filmler izlemek ve kitaplarını okumak için şu siteyi ziyaret ediniz: http://www.peterrabbit.com/play/

Beatrix Potter ve annesi Helen Potter
Beatrix Potter ve annesi Helen Potter
Beatrix Potter ve William Heelis
Beatrix Potter ve William Heelis

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.