Bir Pasta Hayatınızı Değiştirebilir

CAKE (2014)

Cake Poster

Claire (Jennifer Aniston) geçirdiği bir kazada oğlunu kaybeder, kendisi de kronik acılar içerisinde kıvranan bir ilaç bağımlısı hâline gelir. Gitgide insanlardan uzaklaşır. Yanında sadece yardımcısı Silvana (Adriana Barraza) kalır. Silvana’nın yemek yapmak, Claire ile ilgilenmek, temizlik işleri gibi görevlerinin arasında en önemlisi Claire için araba kullanmaktır. Arabayla bir yerlere giderken Claire sürekli yatmak ve kapının kolunu tutmak zorunda olduğundan araba kullanması mümkün değildir. Yaşama isteği gitgide azalan Claire, katıldığı grup terapisindeki Nina’nın (Anna Kendrick) intihar etmesi, Claire’in kendisini daha fazla sorgulamasını sağlar. Çok iyi arkadaş olmamalarına rağmen Nina’nın halüsinasyonlarını görmeye başlar. Nina’nın geride eşini ve oğlunu bırakarak nasıl intihar ettiğini çözmeye çalışır. Nina’nın kocası Roy (Sam Worthington) ile görüşmeye başlar. Özellikle Roy’un oğlunu görmek acı verse de Claire acılarıyla karşı karşıya gelmeye başlayacaktır.

Filmden Detaylar

  • Jennifer Aniston’un yüzünde, Roy eve oğluyla öğlen yemeğine geldiği sahne dışında hiç makyaj yoktu.
  • Jennifer Aniston, kendi rolü için arkadaşı ve meslektaşı olan Stacy Courtney’den ilham aldı. Courtney, bacaklarıyla ilgili ciddi bir kaza geçirene kadar dublör olarak çalışıyordu. Yıllarca kronik ağrılarla uğraştı, 23 ameliyat geçirdi ve oxycontin bağımlısı oldu. Yine de cesaretini kaybetmedi ve kariyerine devam etti. Cake filminde de görev aldı.
  • Jennifer, acılarıyla ilgilenen doktorun odasındayken daha fazla acı meditasyonu alması yönündeki tavsiye üzerine önceki doktorunun Dr. Shipman olduğunu söyler. Gerçek Dr. Shipman’a yapılan bir göndermedir. Bu doktor (denilen) 2000 yılında 250’den fazla kişinin ölümünde rol aldığı gerekçesiyle mahkum edildi. Ölenlerin çoğu ağrı kesicileri aşırı doz alarak intihar etti. Doktorun kendisi 2004 yılında hapishanede intihar etti.
  • Felicity Huffman ile William H. Macy gerçek hayatta evliler.
  • Jennifer Aniston’ın Claire Bennet karakteri korink acılar çeken ve vücudunda yaralar olan biriydi. Claire Bennet aynı zamanda Heroes dizisindeki Hayden Panettiere’in karakterinin de ismiydi ve o karakterin kendisini iyileştirme gücü vardı.

Filmden aksiyon beklentisi olanların sevmeyecekleri bir film. Adı üstünde dram. İnsanların dramını anlatıyor. Yorumların çoğunda Jennifer Aniston’un göz dolduran performansından bahsedilmiş, haklılar. Diğer oyuncular da rollerini iyi yapmışlar. Hele en son Avatar filminde izlediğim Sam Worthington, eşini kaybeden baba rolünde göze batmıyor. Müzikler ve senaryo konusunda diyebileceğim kötü bir şey yok. Yaklaşık bir buçuk saatte anlatılabilecek her şey çok güzel aktarılmış. Kaybedilen insanlar, bunun arkasından gelen kronik acılar, ilaçlar, terapiler derken insanların neler çektiğini az da olsa anlayabiliyoruz. Bence asıl önemli olan bu. Film insanlara umut veriyor. Her şey kötü gelebilir ama sonunda uğraşırsanız bir çıkış yolu bulabilirsiniz. Önemli olan o gücü kendimizde bulabilmek. İzlemeye değer bir film. Yönetmen Daniel Barnz iyi iş çıkarmış. Hepinize iyi seyirler.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.